Dziś o godz. 17.00 na Placu Św. Piotra zostaną zainaugurowane szopka i choinka. Szopka o powierzchni 125 metrów kwadratowych z figurami z ceramiki jest dziełem artystów z małej osady Castelli koło Teramo, która od XVI wieku jest ważnym ośrodkiem tego rzemiosła. Figury wykonano w latach 1965-1975. Szopka ta była już wcześniej wystawiana w Rzymie, Jerozolimie, Betlejem i w Tel Awiwie. Zdjęcia, mówiąc delikatnie, nie wywołały entuzjazmu. Szopka określana jest nawet jako najbrzydsza w historii.
Szopka w Watykanie
Szopka z Castelli, która stanęła na Placu św. Piotra składa się wykonanych z ceramiki figur większych niż naturalne postaci ludzkie. Na placu św. Piotra będą pokazane jedynie niektóre figury z kolekcji liczącej 54 sztuki. Przedstawiają one scenę narodzenia Pana Jezusa, a ponad Świętą Rodziną - Anioła z rozpostartymi skrzydłami, który ją chroni. Nie zabraknie też Trzech Króli, dudziarza, pasterki z dzbanem, grajka na fletni Pana, a nawet dziewczynki z lalką.
Figury są zbudowane z pierścieniowych modułów, nałożonych na siebie i tworzących cylindryczne popiersia. W szopce można odnaleźć nawiązania do sztuki starożytnej, greckiej i sumeryjskiej, a także do rzeźby starożytnego Egiptu.
Komentarze
Szopka nie przypadła do gustu internautom. Przyzwyczajeni jesteśmy i oczekujemy bardziej tradycyjnych figur św. Rodziny. Ta stajenka wywołała za to ogromne emocje.
W Watykanie budowana jest tegoroczna szopka Bożonarodzeniowa. W mojej ocenie jest to najbrzydsza stajenka w historii tych, które upiększają (skreśl) oszpecają plac św. Piotra.
—zauważył ks. Daniel Wachowiak.
Czy komuś się podoba tegoroczna ceramiczna szopka na Placu św. Piotra? Macie jakieś interpretacyjne pomysły?
—pyta dziennikarz KAI Dawid Gospodarek.
Czy ta istota przynosi świąteczną radość?
Żłóbek na Placu w. Piotra.
Dlaczego watykańska szopka jest taka brzydka?
Wygląda jak trochę części samochodowych, dziecięcych zabawek i do tego astronauta.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/530475-kontrowersyjna-szopka-w-watykanie-najbrzydsza-w-historii