Nie można czekać, aż minie pandemia. Trzeba powrócić do ewangelizacji bezpośredniej, zmienić formę kolędy oraz dostrzec nowe formy ubóstwa, w tym np. samotności osób starszych - to niektóre z wniosków z posiedzenia online Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Warszawskiej.
CZYTAJ TEŻ: Cenna inicjatywa! Abp Gądecki z prośbą do premiera Morawieckiego. Chodzi o limity wiernych w kościołach
Powrót do ewangelizacji bezpośredniej
Uczestnicy obrad, którym przewodniczył kard. Kazimierz Nycz docenili także duszpasterstwo on-line.
W informacji opublikowanej w środę na stronie biura prasowego archidiecezji warszawskiej podsumowano posiedzenie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Warszawskiej. Członkowie gremium podkreślili, że mimo pandemii „parafie powinny realizować swoją misję: ewangelizować i formować chrześcijan, udzielać sakramentów, wspierać potrzebujących i nieść nadzieję, zachowując przy tym obowiązujące normy sanitarne”.
W ocenie uczestników posiedzenia „COVID-19 nasilił, występujące już wcześniej, zjawisko atomizacji społeczeństwa wraz ze spadkiem zaufania do instytucji Kościoła i autorytetów”. Zwrócono jednocześnie uwagę, że „wiedzę naukową wyprzedza wiara w teorie spiskowe
, oraz powierzchowna, zasłyszana wiedza, która decyduje o postawach i wyborach”.
Samotność i izolacja
Rada Duszpasterska Archidiecezji Warszawskiej sygnalizuje powstanie nowej formy ubóstwa związanej z samotnością i izolacją osób starszych obawiających się zakażenia.
Prostym sposobem na codzienną ewangelizację jest ożywienie kontaktu telefonicznego między parafianami, np. sztafeta „Zadzwoń do pięciu osób”
—proponuje gremium.
Aktywizacja młodzieży
W czasie posiedzenia zwrócono uwagę na aktywizacje młodzieży, która starała się wspierać seniorów.
Parafie mogą dawać możliwość i podpowiedzi, jak to pragnienie zrealizować
—proponuje Rada Duszpasterska Archidiecezji Warszawskiej.
Podkreślono również znaczenie życia wiarą w codzienności. Zaznaczono, że chrześcijanie żyjący Ewangelią, otwarci na dar życia muszą być widoczni.
To osobiste świadectwo przyciąga do Kościoła, czyni katolików bardziej wiarygodnymi
—przypomniano.
Oceniono, że zbyt duża nonszalancja w kwestiach bezpieczeństwa sanitarnego utrudnia wielu wiernym powrót do uczestnictwa w eucharystii w parafii. Podkreślono potrzebę rozszerzenia godzin na indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu i sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania poza mszą św.
Doceniono duszpasterstwo prowadzone on-line:
Transmisje prowadziły nie tylko parafie, ale nawet te media mainstreamowe, które nigdy tego nie robiły. Pandemia zrewolucjonizowała stan medialny.
Wspólna modlitwa w rodzinie
Rada Duszpasterska Archidiecezji Warszawskiej zwróciła uwagę, że pandemia pozytywnie wpłynęła na rodziny przyczyniając się do praktykowania wspólnej modlitwy.
Zaapelowała jednocześnie do duszpasterzy o powrót do ewangelizacji bezpośredniej, głoszenia Słowa Bożego i dzielenia się wiarą.
Górnolotne wywody homiletyczne nie są tak chętnie oglądane podczas internetowych transmisji, jak głoszenie Słowa Bożego, które +dotyka+ słuchacza, jak praca z małymi wspólnotami
—wynika z wniosków Rady.
Zaznaczono, że kolęda „nie powinna być w żadnym wypadku traktowana i postrzegana jedynie jako okazja do zbierania funduszy dla parafii”.
Często tam, gdzie nas nie chcą, są ludzie, którzy potrzebują pomocy. Im pięć minut rutynowej wizyty duszpasterskiej nie wystarczy.
W ocenie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Warszawskiej protesty uliczne po wyroku Trybunału w sprawie aborcji pokazały potrzebę zaplanowanej i przemyślanej edukacji, w tym także odpowiedniej edukacji seksualnej. „Protesty na ulicach to, niestety, efekt zaniedbań również po stronie ludzi Kościoła – niewystarczającej ewangelizacji i głoszenia Ewangelii życia. Jeśli młodzi nie mają fundamentów – dla nich przykazania: „nie zabijaj”, „nie cudzołóż” - to ślepa, twarda litera prawa i nic więcej” - wynika z wniosków.
Rada przypomniała również, że „Konstytucja o Kościele w świecie współczesnym” mówi o tym, że Kościół nie utożsamia się z żadnym systemem politycznym.
aes(PAP)
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/530167-czas-na-powrot-do-ewangelizacji-bezposredniej