Centralnym punktem obchodów 30-lecia reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce była w sobotę msza św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.
W czasie liturgii odczytano list papieża Franciszka do KSM, w którym wyraża on uznanie, że „wielu młodych angażuje swój entuzjazm, kreatywność i młodzieńczy zapał, aby aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła i Ojczyzny rozbudzając w sobie i innych ducha wiary”.
Niech Chrystus będzie waszą drogą, prawdą i życiem. Przyjmijcie Go do łodzi waszej codzienności, by wraz z nim wypłynąć na głębię
— napisał papież.
„Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów!”
Mszy św. w bazylice katedralnej na stołecznej Pradze przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, zaś homilię wygłosił Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM bp Marek Solarczyk. Podkreślił on w niej aktualność i nieprzemijalność hasła KSM - „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów!”.
Jako przykład na drodze wiary i oddania dla innych, bp Solarczyk wskazał młodych, którzy w 1920 r. z poświęceniem bronili wolności Ojczyzny”.
Mieli marzenia, rozwijali zdolności, ale byli gotowi nie tylko rozważać wartość cnotliwego życia, ale przez swoje oddanie do dziś są świadkami męstwa i wierności Bogu
— podkreślił Delegat KEP ds. KSM.
Bp Solarczyk zwrócił uwagę, że przeszkodą na drodze realizacji ideałów są tzw. trzy pożądliwości: ciała, oczu oraz „pycha tego życia”.
Przed pożądliwością ciała zawsze chroni szacunek dla wszelkich darów miłości Boga, jakie On ofiarował nam i zawierzył w życiu naszych bliźnich
— wyjaśnił.
Matka Boża przypomina, że pożądliwość oczu jest zawsze pokonana przez człowieka, który potrafi patrzeć oczyma Boga i dostrzega potrzeby innych, a nie skupia się tylko na swoich pragnieniach
—– powiedział biskup.
Wyjaśniając, czym jest „pycha tego życia” wskazał na biblijny cud w Kanie Galilejskiej.
Pycha tego życia zawsze rodzi się w sercu człowieka, który nie słyszy matczynej zachęty: „Uczyńcie wszystko, co powie mój Syn” i nie jest gotowy napełniać stągwi życia wodą codziennej wierności i posłuszeństwa Bogu.
Jakże aktualne są słowa św. Jana Pawła II, które skierował do członków KSM 15 kwietnia 1995 r.: „Nie wstydźcie się waszych ideałów – wręcz przeciwnie, głoście je i brońcie ich. Liczy na was Chrystus, liczy na was Pani Jasnogórska, liczy na was Kościół. Liczy na was i potrzebuje was Polska. Właśnie, jako KSM”
—- powiedział bp Solarczyk.
Kierunek na przyszłość
Mówiąc o wyzwania, które stają przed KSM i kierunkach na przyszłość, bp Solarczyk nawiązał do ostatniej encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti”.
Życie istnieje tam, gdzie jest więź, jedność, braterstwo; i jest życiem silniejszym od śmierci, kiedy jest zbudowane na prawdziwych relacjach i więziach wierności
— podsumował bp Solarczyk cytując papieża.
Liturgię koncelebrował m.in. ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski, oraz Asystent Generalny KSM ks. dr Andrzej Lubowicki.
Mszę św. poprzedziło złożenie kwiatów przy grobie kard. Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
To wy musicie odnaleźć drogę porozumienia i rozwoju
— powiedział do członków KSM kard. Kazimierz Nycz.
W was młodych jest nadzieja, że to potraficie za pomocą starszych odnaleźć tę trzecią drogę środka, porozumienia i rozwoju
— dodał metropolita warszawski.
Podkreślił, że taka organizacja, jaką jest KSM, łączy w swych codziennych działaniach postawy ewangeliczne i religijne.
List prezydenta Dudy
Następnie odbyła się gala, w czasie której został przyznany Order im. prałata Antoniego Sołtysika za wybitną służbę Kościołowi i Ojczyźnie. To pierwsze tego rodzaju nagroda przyznawana przez młodzież. Wśród laureatów znaleźli się: Leszek Bodus, ks. Zbigniew Kucharski, Teresa Moskal, dr. Antoni Spyra, Elżbieta Szklarczyk.
W czasie gali odczytano list od prezydenta RP i jego małżonki, w którym podkreślona została rola Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w historii naszej ojczyzny.
Chcemy całym sercem podziękować za zaangażowanie w pracę społeczną i charytatywną. Wolontariusze KSM na co dzień urzeczywistniają zasadę solidarności i miłości bliźniego podejmując trud na rzecz innych
— napisał Andrzej Duda.
Przesłanie papieża Franciszka
Papież skierował przesłanie do członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce Nadzieją napawa mnie fakt, że tak wielu młodych angażuje swój entuzjazm, kreatywność i młodzieńczy zapał, aby aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła i Ojczyzny - napisał papież Franciszek w liście do członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce, z okazji 30-lecia jego reaktywacji.
List papieża Franciszka odczytano podczas centralnych uroczystości jubileuszowych KSM w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, które odbyły się pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Nadzieją napawa mnie fakt, że tak wielu młodych angażuje swój entuzjazm, kreatywność i młodzieńczy zapał, aby aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła i Ojczyzny rozbudzając w sobie i innych ducha wiary
— napisał papież Franciszek w liście do członków KSM.
Zaznaczył, że „jest to kontynuacja spuścizny poprzednich pokoleń, ale według nowych inspiracji zasugerowanych i ukształtowanych przed trzydziestu lat przez nauczanie i świadectwo życia św. Jana Pawła II, wielkiego przyjaciela młodzieży”.
Nie można o tym nie wspomnieć w jubileuszowym roku 100-lecia jego urodzin
— podkreślił papież.
Zwrócił uwagę, że Jan Paweł II „dobrze rozumiał młodych - ich inspiracje, marzenia i ich trud poszukiwania prawdy i sensu życia na drogach rozumu i wiary”. Jako przykład wskazał list „Dilecti amici” Jana Pawła II, w którym napisał on:
Modlimy się we wspólnocie Kościoła, abyście – na tle trudnych czasów, w jakich żyjemy – umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w Was:, tak właśnie – Wy, gdyż od Was zależy przyszłość, od Was zależy kres tego tysiąclecia i początek nowego. Nie trwajcie w bezczynności. Podejmujcie odpowiedzialne zdania, na wszystkich dostępnych Wam polach w naszym świecie
— przypomniał papież.
Franciszek życzył członkom KSM, by Chrystus był ich drogą, prawdą i życiem.
Przyjmijcie Go do łodzi waszej codzienności, by wraz z nim wypłynąć na głębię. On jest Panem. Zmienia perspektywę życia
— napisał papież.
Podkreślił jednocześnie, że „wiara w Jezusa prowadzi do nadziei, która idzie dalej”.
To pewność oparta nie tylko na naszych zaletach i zdolnościach, ale także na Słowie Bożym, na zaproszeniu, które pochodzi od Niego
— podsumował papież Franciszek.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Polsce, które zdelegalizowały władze PRL w latach 50. ubiegłego wieku, zostało reaktywowane 10 października 1990 roku przez Episkopat Polski na prośbę papieża Jana Pawła II.
Zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat. Głównym celem organizacji jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie Kościoła i Ojczyzny. Obecnie KSM liczy 900 członków zrzeszonych w ponad 500 oddziałach w 31 diecezjach w Polsce. Kandydatów przygotowujących się do wstąpienia do stowarzyszenia jest 4,5 tys.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/521394-30-lecie-reaktywacji-ksm-w-polsce-przeslanie-papieza