”Na łamach „Gazety Wyborczej” ukazał się tekst o. Tomasza Dostatniego, który stanął w obronie ks. Alfreda Wierzbickiego, kierownika Katedry Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który poręczył za agresywnego aktywistę LGBT Michała Sz. („Margot”). Jak przekonywał dominikanin, ks. Wierzbicki jest ze szkoły arcybiskupa Józefa Życińskiego, a on także stanąłby „w obronie praw ludzkich Margot”.
CZYTAJ TEŻ: – Po co to sianie zamętu? Ks. Adam Boniecki i Naczelny Rabin Polski poręczyli za „Margot”: „Trzeba być z bitym”
Ks. Wierzbicki ręczy za „Margot”
Według prokuratury, Michał Sz. - przedstawiający się jako „Margot” - podejrzany jest o dokonanie czynu chuligańskiego polegającego na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza fundacji pro-life oraz niszczeniu mienia należącego do fundacji - furgonetki.
Jak później tłumaczył, „knajacki język Margot, pozowanie na Matkę Boską nie podobają mi się, ale to jeszcze nie powód, abym żałował mojej wcześniejszej decyzji”. Przekonywał, że istotą jego poręczenia było to, że „sąd zastosował środki nieproporcjonalne do sytuacji, w jakiej znajdowała się Margot”.
O. Dostani broni ks. Wierzbickiego
Zdaniem o. Tomasza Dostatniego jednym z powodów zachowania księdza jest fakt, że był on bliskim współpracownikiem abp. Józefa Życińskiego, który „także by stanął w obronie praw ludzkich Margot”.
Dominikanin stwierdził również, że wyjaśnienia ks. Wierzbickiego „to interpretacja nie tylko ewangeliczna, ale też personalistyczna, którą to opinią KUL tak bardzo się przez lata chlubił”.
Personalizm chrześcijański na lubelskiej uczelni był teorią jakże wspieraną i formowaną przez m.in. o. Jacka Woronieckiego, kard. Karola Wojtyłę, ks. prof. Andrzeja Szostka i innych. Teraz ich intelektualny następca nie tylko w teorii głosi takie personalistyczne poglądy, ale też ne boi się w praktyce chrześcijańskiego personalizmu zabierać publicznie głosu
– napisał o. Dostatni dodając, że liczy na to, że „z tego starcia wyjdziemy mądrzejsi”.
„Cięgi za ewangeliczne naśladowanie Chrystusa”?
O. Dostani ocenił także, że „ewangeliczna zasada stawania po stronie krzywdzonych jest centrum chrześcijańskiej wiary”.
Bóg, który przyszedł na ziemię, nie potrafił odrzucić nikogo. On dziś umiera w każdym skrzywdzonym człowieku. Ks. prof. Wierzbicki za konsekwentne naśladowanie Chrystusa dziś dostaje cięgi
— przekonywał dodając, że „coś tutaj jest po prostu postawione na głowie”.
Szkoła papieża Franciszka
Dominikanin przytoczył również dwa wydarzenia. Pierwsze dotyczyło wizyty Benedykta XVI w Berlinie, gdzie zapowiadane były protesty LGBT. Wówczas biskup Berlina zaprosił aktywistów na rozmowę i zapytał o to, jakie mają problemy. Sami zaproszeni byli zdziwieni i mówili, że nikt wcześniej tak z nimi nie rozmawiał. Druga sytuacja to komentarz papieskiego jałmużnika kard. Konrada Krajewskiego do marszu równości w Białymstoku. Stwierdził on, że gdyby był biskupem Białegostoku, to zaprosiłby uczestników marszu do katedry. Przypomniał przy tm postawę papieża Franciszka.
Wydaje się, że i ks. prof. Wierzbicki w tej szkole ewangelii i szkole papieża Franciszka reż się uczył. Szkoda, że papież Franciszek tak bardzo stale w Polsce i w polskim Kościele jest niezrozumiały
– ocenił na łamach „Gazety Wyborczej” dominikanin.
Stanowisko KUL
Przypomnijmy, że do wypowiedzi ks. Wierzbickiego odniósł się Katolicki Uniwersytet Lubelski, który podkreślił, że uczelnia nie utożsamia się z jego słowami.
Opinie wygłaszane przez ks. prof. Alfreda Wierzbickiego przedstawiają wyłącznie jego prywatne poglądy i w żadnym przypadku nie można utożsamiać ich ze stanowiskiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. „KUL od ponad 100 lat kształtuje kolejne pokolenia studentów w duchu nauki społecznej i moralności Kościoła katolickiego, pozostając areną wymiany opinii i dyskusji. W kwestiach związanych z LGBT+ nasz uniwersytet w pełni utożsamia się ze stanowiskiem Konferencji Episkopatu Polski przyjętym podczas ostatniego Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze” - dodał prof. Kalinowski
– napisano w oświadczeniu KUL przesłanym do redakcji wPolityce.pl.
CZYTAJ WIĘCEJ:
wkt/”Gazeta Wyborcza”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/517711-dominikanin-broni-ks-wierzbickiego-na-lamach-wyborczej