W krypcie biskupów poznańskich katedry w Poznaniu spocznie w sobotę kard. Zenon Grocholewski. Pochodzący z Wielkopolski purpurat był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Kardynał Zenon Grocholewski zmarł 17 lipca w Rzymie w wieku 80 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotnie południe w katedrze. W tej świątyni były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego przyjął święcenia kapłańskie w 1963 r. z rąk abp. Antoniego Baraniaka.
Ciało kard. Grocholewskiego zostanie złożone w krypcie biskupów poznańskich
Homilię pogrzebową wygłosi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po Mszy trumna z ciałem kard. Grocholewskiego zostanie złożona w krypcie biskupów poznańskich. W podziemiach katedry pochowani zostali m.in. kardynałowie Mieczysław Ledóchowski i Bolesław Filipiak. Uroczystości pogrzebowe będą transmitowane przez TVP i Telewizję Trwam.
W minioną sobotę w bazylice Świętego Piotra odbyła się Msza żałobna z udziałem papieża Franciszka i przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego. Mszy w Watykanie przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, wicedziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Leonardo Sandri z Argentyny. Po niej papież modlił się przy trumnie zmarłego.
Droga kapłańska
Kard. Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku w Bródkach w Wielkopolsce. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. 27 maja 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie.
W 1982 r. papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i prekonizował (uroczyście ogłosił - PAP) biskupem tytularnym Acropolis. Święcenia biskupie otrzymał w 1983 r. w bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk papieża. W 1991 roku został mianowany arcybiskupem.
W 1999 r. z mianowania Jana Pawła II został prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego, czyli urzędu watykańskiego zajmującego się całokształtem katolickiego systemu oświaty i nauki oraz wielkim kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego. W 2015 r. został członkiem kolegium ds. odwołań od wyroków dotyczących przestępstw zastrzeżonych w Kongregacji Nauki Wiary.
Był autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Uczestniczył w dwóch konklawe: w roku 2005 i 2013 r.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/510781-kard-grocholewski-spocznie-w-krypcie-biskupow-poznanskich