Jan Paweł II jest dla nas pięknym i mocnym znakiem pasterskiej posługi biskupa w Kościele - mówił w niedzielę kard. Stanisław Dziwisz do polskich biskupów zgromadzonych w Krakowie, by uczcić 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: RELACJA. 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. „Jego nauczanie oraz osobiste świadectwo życia wciąż poruszają serca i umysły”
Polscy biskupi uczcili 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły
Jak podkreślił kardynał, papież stał się „misjonarzem świata”, a cechowały go pokorna wiara, niezłomna cierpliwość, gorliwa modlitwa oraz nadzwyczajna bliskość do każdego.
W niedzielę w sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach zebrało się blisko 50 polskich biskupów. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Uczestniczyli w niej: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego wieloletni sekretarz papieża abp Mieczysław Mokrzycki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, marszałek województwa Witold Kozłowski, wojewoda małopolski Piotr Ćwik i przewodniczący małopolskiego sejmiku Jan Tadeusz Duda z żoną.
„Jako Episkopat Polski wyrastamy z promieniowania jego osobowości”
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski witając zebranych podkreślił, że biskupi pragną spłacić wobec Jana Pawła II „swój dług wdzięczności poprzez pamięć i modlitwę”.
Mamy pełną świadomość tego, że jako Episkopat Polski wyrastamy z promieniowania jego osobowości
— podkreślił abp Jędraszewski, przypominając, że papież podczas liczącego prawie 27 lat pontyfikatu mianował 75 członków KEP i znacząca ich liczba wciąż pełni pasterską posługę w diecezjach, a biskupi mianowani przez Benedykta XVI i Franciszka wzrastali jako księża w świetle nauczania Jana Pawła II.
Metropolita krakowski podkreślił też, że Sanktuarium św. Jana Pawła II powstało w szczególnym miejscu, gdzie w czasach drugiej wojny światowej młody Karol Wojtyła pracował jako robotnik w znajdujących się tam zakładach chemicznych Solvay.
Kard. Dziwisz: Papież z Polski stał się misjonarzem świata
Kard. Stanisław Dziwisz – były metropolita krakowski, a wcześniej wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II - mówił w homilii, że Kościół jest misyjny ze swojej natury i takiego Kościoła chciał Chrystus. Przypomniał jedne z ostatnich słów, jakie papież wypowiedział przed śmiercią: „Szukałem ich, a oni dzisiaj przyszli do mnie”.
Papież z Polski stał się, dzięki tajemniczym zamysłom boskiej Opatrzności, misjonarzem świata, niestrudzonym głosicielem wolności, jaką podarował nam Chrystus, stróżem i propagatorem światła Jego Ewangelii prawdy i życia
— mówił kard. Dziwisz.
W jego życiu, dziele, a także w sposobie odchodzenia i umierania miłosierny Bóg pokazał nam jeszcze raz piękno Kościoła misyjnego
— podkreślił.
Kard. Dziwisz wskazał, że Jan Paweł II był „wzorem biskupa, dobrego pasterza”.
Drodzy bracia w biskupstwie, Jan Paweł II, biskup Rzymu, jest dla nas pięknym i mocnym znakiem pasterskiej posługi biskupa w Kościele
— powiedział.
Pokorna wiara, niezłomna cierpliwość, gorliwa, cicha wielogodzinna modlitwa i te niezliczone spotkania z ludźmi, nadzwyczajna bliskość możliwie dla każdego – to droga każdego kapłana i biskupa, który chce żyć i działać zgodnie z duchem Jezusa
— dodał.
Kardynał przypomniał, że spośród 104 zagranicznych pielgrzymek aż osiem razy Jan Paweł II przyjechał do Polski i za każdym razem to była „inna, zmieniającą się Polska”. Przywołał przesłania trzech papieskich podróży do Ojczyzny: w 1979 roku i jego słowa wypowiedziane w Warszawie, w 1991 roku, gdy papież przypominał wymogi ewangelicznego rozumienia wolności i ostatnią pielgrzymkę z 2002 roku, kiedy przekazał wszystkim misję głoszenia Bożego miłosierdzia.
Modlimy się dzisiaj w świątyni-pomniku Jana Pawła II wraz ze wszystkim biskupami, aby te wspomnienia nie stały się dla nas jedynie pamiątką z przeszłości, zakurzonym zdjęciem z albumu, do którego powraca się coraz rzadziej z upływem lat
— powiedział kard. Dziwisz.
Życie Jana Pawła II, jego życiowa misja, czyż nie stały się dla niego i dla nas szczególnym wyrazem tej miłosiernej Opatrzności Boga i jej prawdziwą świątynią? A czyż on sam nie stał się dla wielu znakiem miłosiernej Opatrzności? Ta świątynia istnieje po to, aby nam o tym przypominać. Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy! Nie tylko nie zapominajmy, ale pozwólmy, aby Bóg ich w nas nieustannie dokonywał
— mówił.
O godz. 19.00 w górnym kościele papieskiego sanktuarium rozpoczął się koncert organizowany przez Archidiecezję Krakowską, Urząd Marszałkowski oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego św. Jana Pawła II. W programie zaplanowano m.in. utwory Mozarta, Bacha, Haendla i Pergolesiego.
W poniedziałek o godz. 10.00 w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach odprawiona zostanie msza św., której przewodniczył będzie przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
kpc/PAP/Archidiecezja Krakowska
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/504705-polscy-biskupi-uczcili-100-rocznice-urodzin-karola-wojtyly