Po raz pierwszy od chrztu Francji w 496 roku żadne francuskie miasto nie ma sprawującego urząd kardynała - zwraca w poniedziałek uwagę publicysta francuskiego miesięcznika „Causeur” Hadrien Desuin na stronie internetowej pisma.
Papież Franciszek nie odwiedził jeszcze „najstarszej córy Kościoła”, jak zwykło się nad Sekwana nazywać Francję – przypomina Desuin i zastanawia się, czy nie jest to cena, jaką francuscy katolicy płacą za przyjęcie przez ich władze ustaw, zezwalających na jednopłciowe małżeństwa i używanie przez wszystkich technik wspomaganego rozrodu.
Papież był dwa razy w Strasburgu, ale odwiedził wtedy jedynie instytucje europejskie, mające siedzibę w stolicy Alzacji – wyjaśnia autor artykułu i dodaje, że choć obecny suweren pontyfikalny odbył w maju wideokonferencję z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, „bardzo rzadko i z wielkim trudem wysławia się po francusku”. „Wyraźnie boczy się na Francję” – komentuje dziennikarz.
Nie brak we Francji kardynałów emerytów – zauważa i wylicza: Andre Vingt-Trois, były arcybiskup Paryża, Philippe Barbarin, zmuszony niedawno do rezygnacji ze stanowiska prymasa Galii i arcybiskupa Lyonu oraz Jean-Pierre Ricard z Bordeaux. Ci duchowni, do ukończenia 80. roku życia, pozostają elektorami kolegium kardynalskiego. Jedyny Francuz czynnie sprawujący kardynalskie obowiązki to urzędujący w Watykanie Dominique Mamberti, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.
Zdaniem publicysty „Causeura” niedawne zgony kardynałów Bernarda Panafieu, Jean-Louis Taurana i Rogera Etchegaray’a, „uwypuklają stratę wpływów Francji w Rzymie”. Wskazuje on na to, że mianowany arcybiskupem Paryża w roku 2017, Michel Aupetit wciąż „czeka na purpurę świętych apostołów i męczenników”.
Straciły rangę siedzib kardynalskich Marsylia i Bordeaux i zapomina się, że jeszcze 50 lat temu kardynałów miały katedry Rouen, Tuluzy, Lille i Rennes – ubolewa Desuin. I sprzeciwia się tłumaczeniu, jakoby argentyński papież faworyzował „długo zaniedbywane kontynenty Afryki i Azji”. „Od początku pontyfikatu papież Franciszek mianował 33 kardynałów europejskich. Stary Kontynent wyprzedza więc zdecydowanie Amerykę Łacińską, (19), Azję (12) i Afrykę (10)” - koryguje.
„Ciężko doświadczona przez morderstwo dokonane w kościele na księdzu Hamelu przez islamistów i przez pożar paryskiej katedry Notre Dame, najstarsza córa Kościoła wydaje się dziś być córą najbardziej zapomnianą”
– podsumowuje publicysta.
PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/503886-we-francji-nie-ma-czynnego-kardynala