W czasie XIII Święta Dziękczynienia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zawierzył Opatrzności Bożej Kościół i cały świat dotknięty pandemią. Wyraził nadzieję, że w najbliższych miesiącach odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego.
CZYTAJ TEŻ: Obchodzimy XIII Święto Dziękczynienia. Gdyby nie pandemia dziś kard. Stefan Wyszyński zostałby beatyfikowany
Święto Dziękczynienia w casie pandemii
W tym roku z powodu epidemii uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej były skromne i wiele punktów programu przeniesiono do przestrzeni wirtualnej.
W czasie mszy św. metropolita warszawski podkreślił, że Bóg kocha człowieka do tego stopnia, że był gotów ofiarować swojego syna Jezusa Chrystusa.
Przyszedł On nie po to, aby świat potępić, sądzić, ale przyszedł, aby świat zabawić. Bóg umiłował człowieka od samego początku. Bóg chce być blisko człowieka i jest blisko człowieka, każdego z nas, bo każdy, kto kocha, chce być bardzo blisko umiłowanego
—powiedział duchowny.
Zwrócił jednocześnie uwagę, że czas pandemii pokazał, że ludzie, nawet jeśli kochają, uciekają często od bliskości.
Mamy tego dowody w czasie ostatnich trudnych miesięcy, jak ludzie nie wytrzymywali ze sobą zbyt blisko i zbyt długo
—powiedział kardynał.
Podkreślił, że Bóg w przeciwieństwie do człowieka, nie męczy się bliskością ani przebaczeniem, mimo że musi nieustannie człowiekowi przebaczać, będąc Bogiem Miłosierdzia.
Powiedział, że „Jezus - druga Osoba w Trójcy Świętej, objawił nam Ojca najpełniej, ale objawił nam także prawdę o Duchu Świętym, a więc prawdę o Trójcy Świętej”. Dodał, że „choć w Piśmie Świętym słowo o Trójcy Świętej jeszcze nie pada, ale zarówno w nauczaniu Pana Jezusa, jak i w nauczaniu apostolskim, jesteśmy świadkami, jak Bóg Trójjedyny działa”.
Zwrócił uwagę, że każda modlitwa, wyznanie wiary, sakramenty i nabożeństwa czynione są w Duchu Świętym i w imię Trójcy Świętej. Zaznaczył, że człowiek nie musi już szukać Boga gdzieś w zaświatach, ponieważ jest on obecny w każdej mszy św.
Jest tam stale obecny i jest blisko nas
—podkreślił kard. Nycz.
Powiedział, że każde Święto Dziękczynienia jest okazją do wyrażenia Bogu wdzięczności za dar Jego Opatrzności, za wszelkie dobro, które nieustannie ofiarowuje człowiekowi.
W tym roku w sposób szczególny są zawierzane Bogu nie tylko sprawy osobiste, rodzinne, społeczne i państwowe, ale także Kościoła i całego świata, który zmaga się z trudnym doświadczeniem epidemii. Wszyscy jesteśmy złączeni tym jednym negatywnym doświadczeniem, które potrafiło świat postawić w niezwykle trudnej sytuacji i czujności; dotknięci przez maleńkiego, mikroskopijnego wirusa, które tyle rzeczy pozmieniał
—powiedział kaznodzieja.
Zwrócił jednocześnie uwagę, że skutki tej zmiany będziemy przeżywać jeszcze długo.
Dlatego to święto jest nam tak bardzo potrzebne, abyśmy w imieniu Kościoła i świata dokonali zawierzenia Bożej Opatrzności naszego trudnego czasu, naszego dziś i naszej przyszłości, aby jak najszybciej stała się pomyślna i szczęśliwa
—powiedział kard. Nycz.
Kiedy beatyfikacja kard. Wyszyńskiego?
Wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie będzie także możliwa beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego.
Wierzę gorąco i chciałbym to wyznać tutaj, że w najbliższych miesiącach doczekamy dnia, kiedy wiele tysięcy Polaków i ludzi z zagranicy będzie mogło uczestniczyć na Placu Piłsudskiego w beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, a następnego Dnia Dziękczynienia, a więc najpóźniej za rok, uczynimy dziękczynienie za tę beatyfikację. Miejmy nadzieję, że w przyszłorocznym Dniu Dziękczynienia wprowadzimy jego relikwie do panteonu świętych i błogosławionych polskich, że dołączy do tych wszystkich, których dziś widzimy w prezbiterium naszego kościoła
—powiedział metropolita warszawski.
Podziękował także wszystkim, którzy poprzez ofiarę i modlitwę przyczynili się do budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Podkreślił, że jest ona nie tylko wotum za Konstytucję 3 Maja, ale także „za wszystko, co wielkie w naszych dziejach, za naszych dwóch wielkich Polaków, św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego”.
Po południu w ramach obchodów XIII Święta Dziękczynienia w przestrzeni wirtualnej odbędzie się między innymi „Różaniec świętych – nie jesteś sam” prowadzony przez kustosza sanktuarium, ks. Tadeusza Aleksandrowicza. Pomocą w modlitwie będą zdjęcia z lat 2010-2019 ilustrujące wprowadzanie do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii polskich świętych i błogosławionych.
aes(PAP)
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/503701-kard-nycz-zawierzyl-opatrznosci-bozej-swiat-i-kosciol