Kościoły i inne miejsca kultu religijnego zostaną otwarte w Anglii do indywidualnych modlitw od 15 czerwca - zapowiedział w sobotę późnym wieczorem brytyjski minister ds. społeczności i samorządów lokalnych Robert Jenrick. Również w USA, w większości stanu Nowy Jork otwarto już kościoły i inne świątynie.
Od 15 czerwca kościoły w Wielkiej Brytanii otwarte do indywidualnych modlitw
Miejsca kultu religijnego znalazły się na trzecim etapie rządowego planu znoszenia w Anglii restrykcji wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii koronawirusa. Ten trzeci etap ma się zacząć, jeśli sytuacja na to pozwoli, 4 lipca.
Przedstawiciele wspólnot religijnych skarżyli się jednak ministrom, że czują się „rozczarowani i zranieni” tym, że nie mogą odwiedzać świątyń, podczas gdy niektóre sklepy zostały ponownie otwarte. Kilka dni temu list w tej sprawie do premiera Borisa Johnsona wysłali także przedstawiciele mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków.
W zeszłym miesiącu powołano rządową grupę zadaniową w celu opracowania wraz z przywódcami religijnymi planu umożliwiającego stopniowe i bezpieczne ponowne otwieranie budynków sakralnych.
Zapewnienie możliwości ponownego otwarcia miejsc kultu, zaczynając od prywatnych modlitw poszczególnych osób, było moim priorytetem. Ich wkład jako miejsc ukojenia, komfortu, stabilności i godności we wspólne dobro naszego kraju jest oczywisty. A ich potrzeba jest tym większa, im bardziej znosimy niepewność pandemii
—powiedział Jenrick.
Cieszę się, że premier ogłosił, że ma to nastąpić od 15 czerwca. Jako minister ds. społeczności lokalnych i wspólnot pracowałam z przywódcami religijnymi i przedstawicielami wierzących, aby przygotować wytyczne, które zagwarantują, że można to zrobić bezpiecznie
—dodał.
Jak podała stacja BBC, uaktualniony plan otwierania miejsc kultu religijnego ma zostać przedstawiony we wtorek.
Kościoły i inne świątynie pozostają zamknięte od 24 marca, czyli dnia, w którym zaczęły obowiązywać drastyczne restrykcje we celu zatrzymania epidemii Covid-19. Zapowiedź ich częściowego otwarcia dotyczy tylko Anglii. W Irlandii Północnej już są możliwe indywidualne modlitwy, zaś władze Szkocji i Walii jeszcze nie podały daty otwarcia świątyń.
W większości stanu Nowy Jork otwarte kościoły i inne świątynie
W związku z postępami w walce z koronawirusem gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo zezwolił na otwarcie od soboty w większości stanu kościołów, świątyń i innych instytucji religijnych. Powiadomił o najniższych wskaźnikach zdrowotnych od czasu wybuchu epidemii.
W porównaniu z tym, gdzie byliśmy, jest to wielka ulga. (…) Dane dotyczące zdrowia (publicznego) w całym stanie są bardzo pozytywne
—ocenił Cuomo.
Jak dodał, 35 ofiar śmiertelnych Covid-19 w ciągu ostatniej doby to najniższa dobowa liczba od wybuchu epidemii. Ponadto do szpitali trafiło najmniej zakażonych pacjentów od początku epidemii, spadła też liczba intubacji i nowych przypadków zakażenia SARS-Cov-2.
Gubernator powiedział, że z powodu osiągniętego postępu w rejonach Nowego Jorku znajdujących się w II fazie reaktywowania gospodarki (nie obejmuje to m.in. miasta Nowy Jork) mogą być otwarte ze skutkiem natychmiastowym kościoły, świątynie i inne miejsca kultu religijnego. Obwarował to jednak wymogiem, że wpuszczać można do nich tylko do 25 proc. mieszczących się tam wiernych i muszą oni zachować zasady dystansu społecznego.
Zgodnie z danymi z soboty rano w stanie Nowy Jork odnotowano łącznie 376 208 potwierdzonych przypadków Covid-19. Liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 24 175.
W trakcie codziennej konferencji prasowej w Albany Cuomo zapowiedział zarządzenie wykonawcze, zakazujące do końca kryzysu podnoszenia cen środków ochrony osobistej, w tym masek dla pracowników służby zdrowia i ogółu społeczeństwa.
Według gubernatora niezależnie od utrzymujących się protestów przeciwko brutalności policji w związku ze śmiercią Afroamerykanina George’a Floyda w Minneapolis, miasto Nowy Jork spełnia wymogi federalnych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) umożliwiające zaplanowane na poniedziałek reaktywowanie gospodarki w pierwszej fazie. Zaznaczył, że odsetek testów na koronawirusa z pozytywnym wynikiem spadł tam z 57 proc. dziennie w okresie szczytowym do 2 proc.
Odmrażanie życia społecznego w USA
W mieście pracę wznowią firmy budowlane i produkcyjne. W zamkniętych dotąd sklepach detalicznych będzie można na zewnątrz odbierać zamówione towary. W celu zapobieżenia rozszerzaniu się epidemii zarządzający budynkami komercyjnymi mają prawo mierzyć temperaturę każdej wchodzącej tam osobie.
Zdaniem Cuomo protesty przeciwko brutalności policji kontynuowane w piątek w całym stanie miały przebieg głównie pokojowy. Powtórzył on, że pragnie, aby ustawodawcy zatwierdzili w przyszłym tygodniu projekt reformy policji.
Nowe prawo na wprowadzić przejrzystość w dostępie do dokumentów dotyczących spraw dyscyplinarnych za nadużycia policjantów oraz zakazać podduszania jako środka przymusu. Fałszywe zgłoszenia na tle rasowym pod numerem alarmowym numerem 911 będą uważane za przestępstwa z nienawiści. Dochodzenie w sprawie zabójstw dokonanych przez funkcjonariuszy prowadził będzie nie nominowany, lecz wybierany w stanie Nowy Jork prokurator generalny.
Znaleźliśmy się w momencie, kiedy możemy dokonać zmian. (…) Policja musi wykonywać swoją pracę, ale nie ma prawa do nadużyć, krzywdzenia, użycia niepotrzebnej siły
—podkreślił Cuomo.
Tymczasem licząca ponad 700 członków Broadway League, organizacja zrzeszająca m.in. amerykańskich właścicieli producentów, dyrektorów, a także dostawców towarów i usług dla teatrów, zapowiedziała kolejny raz przesunięcie terminu ich otwarcia na 6 września.
Chociaż chcielibyśmy jak najszybciej wznowić występy na Broadwayu, musimy zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie każdego, kto przyjdzie do teatru (…) zanim będą mogły powrócić spektakle
—oznajmiła w komunikacie prasowym prezes Broadway League Charlotte St. Martin.
aes/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/503695-jak-wyglada-odmrazanie-swiatyn-w-wielkiej-brytanii-i-usa