Pod hasłem „Dziękujemy i zawierzamy Bożej Opatrzności obecny czas Kościoła i świata”, dziś w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie obchodzone będzie XIII Święto Dziękczynienia. W południe Mszy św. dziękczynnej przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz. Obchody zakończą się o 21.37 wspólnym wykonaniem ulubionej pieśni św. Jana Pawła II – „Barki” - informuje Katolicka Agencja Informacyjna.
Święto Dziękczynienia zostało ustanowione przez metropolitę warszawskiego
Święto Dziękczynienia, ustanowione przez metropolitę warszawskiego, które po raz pierwszy było obchodzone w 2008 r., jest celebrowane nie tylko w archidiecezji warszawskiej, lecz także w całej Polsce.Święto to odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji, jest bowiem kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792). W czasie obrad sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów.
Historia budowy świątyni
Historia budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie liczy ponad 200 lat i wiąże się z obradami Sejmu Czteroletniego. Zgodnie z ówczesną uchwałą w dowód wdzięczności Bogu za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, która w powszechnym mniemaniu miała uratować Rzeczpospolitą, miała powstać „Świątynia Najwyższej Opatrzności”. Realizację zobowiązania przerwał pierwszy rozbiór Polski. Prace wznowiono po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, które z kolei przerwała II wojna światowa i czasy komunizmu.
Do idei budowy wrócił w 1989 roku kard. Józef Glemp. Kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcił 13 czerwca 1999 roku Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski.
Niech ta Świątynia stanie się miejscem szczególnego dziękczynienia za wolność Ojczyzny. Modlę się, aby żadne bolesne wydarzenia nie zakłóciły tego dziękczynienia, z którym czekamy już 200 lat
—powiedział wówczas Jan Paweł II.
7 czerwca miała odbyć się uroczystość beatyfikacyjną Prymasa Wyszyńskiego
Uroczystość beatyfikacyjną Prymasa Stefana Wyszyńskiego wyznaczono na 7czerwca. Z powodu epidemii została odwołana bezterminowo.
Ta niedziela miała się zapisać w historii naszej ojczyzny, Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce, jako wytęskniony dzień @beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski
—mówi bp Rafał Markowski.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/503671-obchodzimy-xiii-swieto-dziekczynienia