18 maja mija 100 lat od narodzin Karola Wojtyły, dziś św. Jana Pawła II. Przyszedł na świat w 1920 roku, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. Jak sam wspominał, nosił „w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem”.
CZYTAJ TAKŻE:
23:50. KPRM przypomina słowa szefa rządu o Janie Pawle II
Ten nasz wielki rodak, święty Jan Paweł II, Jan Paweł II Wielki, był na pewno osobą, która nie tylko zmieniła losy świata i losy Polski, ale też wytyczyła nowe kierunki, nowe ścieżki myślenia o przyszłości
— powiedział premier Mateusz Morawiecki.
23:00. Orban oddał hołd Janowi Pawłowi II
Premier Węgier Viktor Orban oddał w poniedziałek hołd pamięci św. Jana Pawła II przed jego pomnikiem, odsłoniętym tego dnia rano w bazylice św. Stefana w Budapeszcie. Napisał o tym na Facebooku.
Oddajemy hołd pamięci urodzonego 100 lat temu św. Jana Pawła II
— napisał Orban na swoim profilu późnym wieczorem po węgiersku i angielsku, zamieszczając zdjęcie pomnika.
Pomnik św. Jana Pawła II został odsłonięty podczas Mszy dziękczynnej za pontyfikat papieża Polaka. Biskup pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej i proboszcz bazyliki św. Stefana Gyoergy Snell pobłogosławił go podczas mszy koncelebrowanej wspólnie z proboszczem polskiej parafii personalnej w Budapeszcie ks. Krzysztofem Grzelakiem i transmitowanej na żywo w internecie.
22:30. Msza św. w polskim kościele w Rzymie zakończyła obchody
Msza św. w polskim kościele pod wezwaniem świętego Stanisława w Rzymie zakończyła w poniedziałek wieczorem całodniowe obchody setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. Mszy przewodniczył kardynał Zenon Grocholewski.
Na Mszy odprawionej przez emerytowanego prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego obecni byli ambasadorowie RP: we Włoszech Anna Maria Anders i przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, stały przedstawiciel Polski przy FAO Artur Pollok, a także ambasador Unii Europejskiej przy Watykanie Jan Tombiński.
Przybyli również przedstawiciele Polonii.
22:00. Kard. Nycz: Jan Paweł II uczył nas być blisko potrzebujących
Jan Paweł II uczył nas być blisko ludzi potrzebujących pomocy, ale nie z litości, lecz z miłości miłosiernej – powiedział kard. Kazimierz Nycz. W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły 18 maja metropolita warszawskich przewodniczył Mszy św. dla stypendystów i darczyńców Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Liturgia odbyła się w kaplicy Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego na stołecznych Bielanach. Modlitewne spotkanie zwieńczyła wspólne odśpiewanie „Barki”.
W homilii kard. Nycz powiedział, że podczas swego pontyfikatu Jan Paweł II uczynił bardzo dużo dla Kościoła, świata i dla Polski.
Wymieniamy to pokornie, żeby w żaden sposób nie ograniczać ram tego pontyfikatu, nie ograniczać miejsca i roli Piotra w Kościele dla jednego kraju. Trzeba widzieć wszystko, co robił, jako papież, dla Kościoła, dla Chrystusa, dla Jego mistycznego ciała i co robił dla współczesnego świata, w którym żył, który rozumiał, w końcu, co robił, aby bronić człowieka przed tym wszystkim, co mogło go umniejszyć
— mówił.
21:30. Przesłanie papieża Franciszka do młodzieży krakowskiej
Problemy osobiste i rodzinne nie są przeszkodą na drodze świętości i szczęścia. Nie były nią również dla młodego Karola Wojtyły. Trudności, nawet największe, są próbą dojrzałości i wiary – powiedział papież Franciszek w przesłaniu do młodzieży krakowskiej z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.
Zaznaczył, że był on niezwykłym darem Boga dla Kościoła i dla Polski.
Jego ziemska pielgrzymka, która rozpoczęła się 18 maja 1920 r. w Wadowicach i zakończyła się przed piętnastu laty w Rzymie, była przepełniona zachwytem wobec życia, nad tajemnicą Boga, świata i człowieka
— powiedział papież Franciszek.
Zwrócił uwagę, że w świetle miłosiernej miłości Boga Jan Paweł II potrafił ukazać niepowtarzalność i piękno powołania kobiet i mężczyzn, rozumiał potrzeby dzieci, młodzieży i dorosłych, mając na uwadze także uwarunkowania kulturowe i społeczne.
Także i Wy dzisiaj możecie tego doświadczyć, poznając jego życie i nauczanie, dostępne dla wszystkich także dzięki internetowi
— powiedział papież Franciszek.
20:25. Abp Jędraszewski: Jan Paweł II największym z synów Polski
On wyniósł naukę o godności człowieka do najwyższych rozmiarów
— powiedział w programie „Gość Wiadomości” (TVP Info) abp Marek Jędraszewski.
Każdy papież jest naszym papieżem, ale kiedy mówimy „Nasz Papież” chodzi nam o Karola Wojtyłę, o naszego wielkiego rodaka, największego z synów Polski w całej naszej wielkiej historii
— zaznaczył hierarcha.
19:00 Abp Jędraszewski: Jan Paweł II przyczynił się do upadku imperium zła
Jan Paweł II w sposób decydujący przyczynił się do upadku imperium zła – mówił abp Marek Jędraszewski podczas poniedziałkowej mszy z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, odprawionej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
W nabożeństwie z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, oprócz prezydenta Andrzeja Dudy i jego żony Agaty Kornhauser-Dudy, a także premiera Mateusza Morawieckiego, uczestniczyli m.in. wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent, premier i prezes PiS na Mszy św. w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Piękne słowa abp. Jędraszewskiego
Prof. Jaroszyński o potrzebie dogłębnego poznania dziedzictwa św. Jana Pawła II
Mam wrażenie, że nie ma takich środowisk i nie ma takich instytucji, poza nazwami, które z jednej strony szeroko ogarniałyby dorobek papieża, a z drugiej strony robiły wszystko, by mógł on trafiać nie tylko do naukowców, czy teologów, ale również do tych środowisk, gdzie problem kultury, czy tożsamości ma ogromne znaczenie. To co się dzieje jest nieproporcjonalnie małe w stosunku do tego, co pozostawił nam Jan Paweł II
— mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Piotr Jaroszyński, filozof, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
CZYTAJ WIĘCEJ: NASZ WYWIAD. Prof. Jaroszyński: Jana Pawła II odbiera się jako wielkiego Polaka. To zwalnia z zagłębienia się w Jego dziedzictwo
17:55. Msza z udziałem prezydenta i premiera w sanktuarium im. św. Jana Pawła II w Krakowie
Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki uczestniczą w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie w Mszy św. z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.
Popołudniową Mszę św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego poprzedziło wypuszczenie w niebo setki białych gołębi mających symbolizować to, że Jan Paweł II był papieżem pokoju.
W nabożeństwie, oprócz prezydenta Andrzeja Dudy i jego żony Agaty Kornhauser-Dudy, a także premiera Mateusza Morawieckiego, uczestniczą m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Po mszy nastąpi transmisja nagranego już wcześniej w sanktuarium koncertu „Santo Subito – prorok naszych czasów”, który będzie można oglądać za pośrednictwem internetu, telewizji i słuchać w radiu.
17:40. Prezydent Duda: Jan Paweł II jest bardzo mocno wpisany w duszy mojego pokolenia
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent w Wadowicach: Jan Paweł II jest bardzo mocno wpisany nie tylko w mojej duszy, ale w duszy mojego pokolenia
Ojciec Święty Jan Paweł II jest bardzo mocno wpisany nie tylko w mojej duszy, ale w duszy mojego pokolenia, zwłaszcza młodzieży krakowskiej
— powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Radiem Doxa.
Prezydent był pytany, czy często spotyka się z postawami, które zostały ukształtowane przez Jana Pawła II.
Myślę, że jest bardzo wielu takich ludzi, którzy wzięli sobie nauczanie Ojca Świętego do serca. Zwłaszcza ludzi młodych, którzy wtedy byli dziećmi, czy którzy wtedy byli po prostu młodzieżą, w czasach, kiedy Ojciec Święty był między nami
— odpowiedział Andrzej Duda.
Prezydent podkreślił, że pamięta dzień, w którym Ojciec Święty Jan Paweł II został wybrany papieżem, choć był wtedy małym chłopcem.
Pamiętam to tylko dlatego, że mój tata, pamiętam, wziął mnie na kolana przed telewizorem i powiedział do mnie: Andrzejku dzisiaj wydarzyło się się coś wyjątkowego. I dlatego bardzo dobrze tamten październikowy dzień pamiętam
— wspominał Duda.
Na pytanie, czy często sięga do tekstów Jana Pawła II, prezydent odparł, że tak.
Zwłaszcza do tych tekstów, jego wystąpień do nas, bo myślę, że one były bardzo ważne. I kiedy chcę sobie przypomnieć i uświadomić, co Ojciec Święty nam mówił, co nam chciał powiedzieć, w jaki sposób chciał, żebyśmy działali, w jaki sposób chciał, żebyśmy podchodzili do bardzo wielu ważnych spraw - także spraw politycznych, bo można powiedzieć, że są to też takie świetne rekolekcje i dla polityków. Politycy polscy powinni sobie od czasu do czasu to odświeżać
— mówił prezydent Andrzej Duda.
@ 17:39. Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego: Św. Jan Paweł II czuł duchową bliskość z Ukrainą
Święty Jan Paweł II czuł duchową bliskość z Ukrainą, jego wizyta była jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu tego kraju
— napisał w poniedziałek na portalu Radia Swoboda zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Swiatosław Szewczuk.
Jak podkreślił hierarcha, św. Jan Paweł II jest z miłością i szacunkiem nazywany przez Ukraińców „naszym Ojcem” i „naszym papieżem”. „Był i na zawsze pozostanie +naszym+, bo zawsze czuł duchową bliskość z Ukrainą, z naszym Kościołem, całym ukraińskim narodem” - czytamy w artykule zamieszczonym z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły.
17:38. Premier Morawiecki: Jan Paweł II wyznaczył nowe kierunki i ścieżki myślenia o przyszłości
Jan Paweł II nie tylko zmienił losy świata i losy Polski; wyznaczył też nowe kierunki i ścieżki myślenia o przyszłości
— mówił w poniedziałek w Wadowicach premier Mateusz Morawiecki.
W 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II, szef rządu złożył kwiaty pod pomnikiem papieża Polaka w Wadowicach.
Premier wskazywał, że Jan Paweł II był ojcem naszej wolności, ojcem „Solidarności” i ojcem nowego spojrzenia na rzeczywistość.
To dzięki niemu runęły te mury, o których śpiewaliśmy, że muszą runąć, bo czekaliśmy na tę jutrzenkę wolności
— podkreślił.
Jan Paweł II, jego nauczanie, jego całe życie było wielką formacją dla polskiego społeczeństwa. Ale też było czymś więcej, było zwiastunem nadziei dla całego świata. Wolności i nadziei
— mówił Morawiecki.
17:36. Prymas Polski: Święty Jan Paweł II jest dla nas tym, który wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie
Święty Jan Paweł II jest dla nas wszystkich tym, który wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie
— powiedział w poniedziałek prymas Polski abp Wojciech Polak do uczestników uroczystej sesji sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego w Toruniu.
Sesja sejmiku została zorganizowana z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polska, który jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego.
Święty Jan Paweł II jest dla nas wszystkich tym, który wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie. Otworzył drzwi Kościoła, otworzył Chrystusowi drzwi państw i narodów tak, jak wołał: „otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Myślę, że, szczególnie tutaj, w województwie kujawsko-pomorskim, pozostają w naszej pamięci jego pasterskie wizyty – najpierw ta z 1991 r. we Włocławku, a potem z 1999 r. w Bydgoszczy i Toruniu
— podkreślił abp Polak w nagraniu odtworzonym podczas sesji.
17:34. Halina Łabonarska dla wPolityce.pl: Byłam w szkole życia św. Jana Pawła II
To Jan Paweł II poruszył niebo i ziemię, by przesłanie Jezusa spisane przez siostrę Faustynę dać całemu światu. Dziś jest ono znane w każdym zakątku świata. (…) Nie wyobrażam sobie mojego życia bez siostry Faustyny i bez św. Jana Pawła II. Jako Polacy mamy wielkie szczęście, że mamy takiego przewodnika duchowego, który nas tak mocno kochał
— mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl aktorka Halina Łabonarska.
CZYTAJ TAKŻE: NASZ WYWIAD. Halina Łabonarska: Na propozycje aktorskie patrzyłam przez pryzmat tego, co powiedziałby Jan Paweł II
17:00. Ambasador RP na Malcie upamiętnił Papieża Polaka
Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II Ambasador RP na Malcie - w dowód wdzięczności za życie i dziedzictwo Ojca Świętego - złożył kwiaty pod jego pomnikiem w Victorii na Gozo.
16:40. Rabin Abraham Skórka: Jan Paweł II zdefiniował zakres nowych relacji między żydami a katolikami
Jan Paweł II zdefiniował zakres nowych relacji między żydami a katolikami. Musimy kontynuować jego drogę dialogu między narodami, narodami i religiami w nadchodzących latach – powiedział współkierujący Instytutem Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich na Uniwersytecie Świętego Józefa w Filadelfii rabin Abraham Skórka.
W informacji przekazany PAP przez Towarzystwo Jana Karskiego, w związku z setną rocznicą urodzin Karola Wojtyły, przyjaciel papieża Franciszka, teolog judaizmu i rzecznik dialogu żydów i chrześcijan, współkierujący Instytutem Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich na Uniwersytecie Świętego Józefa w Filadalfii rabin prof. Abraham Skórka zwrócił uwagę na wkład papieża Jana Pawła II w budowanie relacji między Kościołem katolickim a narodem żydowskim.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rabin Abraham Skórka: Jan Paweł II zdefiniował zakres nowych relacji między żydami a katolikami. Musimy kontynuować tę drogę
16:20. Premier Morawiecki złożył kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II w Wadowicach
W tak wielkim dniu, można tylko z zadumą, radością i wdzięcznością wspomnieć wspaniałe dzieło jego życia. Był ojcem nowego spojrzenia na rzeczywistość, która nas otacza. Wprowadzał Polskę w XXI wiek, ale też w nowe tysiąclecie. To dzięki niemu runęły mury, o których śpiewaliśmy, że muszą runąć. Jego nauczanie, całe jego życie było wielką formacją dla polskiego społeczeństwa, ale też było czymś więcej – zwiastunem nadziei i wolności dla całego świata. Z tą nadzieją na przyszłość i lekcją, którą od niego otrzymaliśmy, warto, żebyśmy patrzyli w przyszłość. Nasz wielki rodak był osobą, która nie tylko zmieniła losy świata i Polski, ale wytyczyła nowe kierunki, nowe ścieżki myślenia o przyszłości. Mam nadzieję, że są one bliskie wszystkim Polakom
— powiedział w Wadowicach premier Morawiecki.
16:00. Węgierska prasa o św. Janie Pawle II
O niezaprzeczalnym wpływie św. Jana Pawła II na losy historii oraz o odbiorze jego pontyfikatu na Węgrzech pisze w poniedziałek prasa węgierska w 100. rocznicę urodzin polskiego papieża.
Jan Paweł II kształtował historię
Św. Jan Paweł II „to postać kształtująca historię, a dla nas, katolików, Ojciec Święty, którego pogodna twarz dawała wiarę i siłę”, by takie miejsca przełomowych wydarzeń jak Stocznia Gdańska „mogły być źródłem historycznej siły także dla węgierskich przemian” – napisał w dzienniku „Magyar Hirlap” członek Fideszu Sandor Lezsak, współzałożyciel Węgierskiego Forum Demokratycznego (MDF), które w 1990 r. wygrało pierwsze wolne wybory na Węgrzech po zmianie ustrojowej.
Nie ma historyka, który kwestionowałby znaczenie polskiego papieża w kształtowaniu historii
— ocenił w dzienniku „Magyar Nemzet” teolog, ks. Csaba Toeroek, który kilkakrotnie miał okazję spotkać się ze św. Janem Pawłem II jako korespondent węgierskiej rozgłośni Radia Watykańskiego.
Lezsak wspomina, że po wyborze Karola Wojtyły na papieża bardzo czekał na jego pierwsze słowa po przylocie do Polski.
Jego posłanie było skierowane jak gdyby także do mnie: „Nie lękajcie się!”
— opowiada.
Gdy w 1988 r. papież przyjechał do austriackiej miejscowości Trausdorf an der Wulka przy granicy z Węgrami, na jego mszę ruszyli też Węgrzy.
Poprzez sieć kontaktów powstającego MDF pomagaliśmy, a nawet sami organizowaliśmy grupy autobusowe
— wspomina Lezsak. Jak dodał, przez granicę przewieziono wtedy 40 tys. węgierskich flag, którymi Węgrzy witali Ojca Świętego.
Kompas
Droga życiowa Ojca Świętego „pozostała kompasem także, gdy neoliberalna mniejszość zaczęła demoralizować nasz kraj, nasz naród i Europę” – ocenił Lezsak, przypominając m.in., że św. JPII podnosił głos w sprawie prawa do życia i był przeciwny małżeństwom osób tej samej płci.
Jego myśli wzmocniły i uzupełniły naszą ustawę zasadniczą, naszą konstytucję przyjętą większością dwóch trzecich w kwietniu 2011 r.
— zaznaczył.
Toeroek podkreślił natomiast, że polski papież „mistrzowsko wykorzystywał kanały komunikacyjne” i na całe pokolenie „przesądził o wizerunku Kościoła”.
Globalizacja także stwarzała sytuacje, w których Jan Paweł II bardzo świadomie stawał się przedstawicielem i obrońcą całej ludzkości
— ocenił, wyrażając przekonanie, że JPII z zaangażowaniem walczył przeciwko każdemu systemowi, który narusza ludzką godność i wolność.
Węgrzy zachowują pamięć o Janie Pawle II
Dzięki dwóm wizytom papieskim (w 1991 i 1996 r.) wielu Węgrów ma osobiste wspomnienia o Janie Pawle II, a także chroni małe pamiątki o nim. W dodatku był polskim papieżem, a dwa narody zawsze łączyły ścisłe więzy. Nic więc dziwnego, że w wielu miejscach na wiele sposobów zachowywana jest pamięć o nim: obrazy w kościołach rozmnożyły się tak bardzo, że nie sposób ich już zliczyć. Przechowujemy też jego relikwie
— zaznaczył Toerek.
Lewicowy dziennik „Nepszava” nazywa polskiego papieża „jedną z najważniejszych głów Kościoła w XX w.”. Także ta gazeta podkreśla, że odegrał ogromną rolę w zburzeniu żelaznej kurtyny, a jego liczne pielgrzymki miały istotne znaczenie w jego pontyfikacie.
„Nepszava” pisze, że JPII był „rekordzistą” także pod względem liczby kanonizacji (blisko 500) i beatyfikacji (1300).
Gazeta wspomina, że polski papież był też krytykowany m.in. za mianowanie biskupami przede wszystkim osób o konserwatywnych poglądach, co ograniczało możliwość dialogu w Kościele, i bardzo twarde stanowisko względem teologii wyzwolenia.
Niezależnie od tego nikt nie kwestionował słuszności jego kanonizacji
— podkreśla „Nepszava”.
15:50. Prezes IPN o Janie Pawle II: Przesłanie, które pozostawił jest nadal aktualne
Nie ma go wśród nas od wielu lat, ale przesłanie, które pozostawił dla nas w Polsce, i dla świata, żeby pozostać wiernym dziedzictwu chrześcijańskiemu, jest nadal aktualne - powiedział o Janie Pawle II prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w krakowskiej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowane zostały nowe serwisy internetowe, przygotowane z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły.
Jak przypomniał prezes IPN Jarosław Szarek, Jan Paweł II nazywany był papieżem-pielgrzymem, a „jego życie, jego nauczanie było również pielgrzymką, drogą przez nasze dzieje, przez historię”.
Pozostawił niezwykłe świadectwo tego, czym jest ojczyzna, czym są dzieje. A w Krakowie pozostawił Polakom słowa, które możemy traktować dzisiaj jako testament, prośbę, żeby całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska, jeszcze raz przyjąć z wiarą, nadzieją i miłością; żeby nie podcinać korzeni, z których wyrastamy
— mówił.
Szarek podkreślił, że „nie ma go wśród nas od wielu lat, ale to przesłanie, które pozostawił dla nas w Polsce, i dla świata, żeby pozostać wiernym dziedzictwu chrześcijańskiemu, na którym zbudowana jest Europa, Polska, i żeby być wiernym temu dziedzictwu, jest nadal aktualne”.
Wyjaśnił, że internetowe portale tematyczne pomogą odbiorcom zapoznać się z myślą papieża Polaka. Serwis internetowy pielgrzymki.ipn.gov.pl będzie gromadził informacje dotyczące wizyt Jana Pawła II w naszym kraju w okresie PRL. Znaleźć można tam dokumenty w wersji cyfrowej, fotografie SB, ulotki i inne materiały z archiwum Instytutu. Z kolei w serwisie „W Wadowicach wszystko się zaczęło” (wadowice1920.gosc.pl), przygotowanym dzięki współpracy Instytutu z redakcją tygodnika „Gość Niedzielny”, zapoznać można się z fotografiami i dokumentami IPN.
15:10. Bułgaria pamięta o Ojcu Świętym
W poniedziałek w Sofii w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, ambasador RP w Bułgarii Maciej Szymański w obecności nuncjusza apostolskiego, złożył kwiaty pod kamieniem upamiętniającym wizytę papieża Jana Pawła II w tym kraju w dniach 23-25 maja 2002 roku.
Z okazji rocznicy urodzin polskiego papieża otwarto w Sofii wystawę dokumentalną “Karol Wojtyła. Narodziny”.
Wystawę przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II i jest ona prezentowana na ogrodzeniu Ambasady RP w Sofii. To otwarta przestrzeń, umożliwiająca zapoznanie się ze zdjęciami i dokumentami w warunkach ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa.
Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii i pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.
Na 10 planszach zaprezentowano najważniejsze momenty z życia Wojtyły jako kolejne „narodziny” – rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowszych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża.
Jego pontyfikat przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście doniosłego wpływu na rzeczywistość – nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata.
Wystawę będzie można obejrzeć do sierpnia.
Instytut Polski z okazji rocznicy publikował na swojej stronie internetowej filmy z wybranymi wierszami Wojtyły w wykonaniu znanych bułgarskich aktorów. Wiersze pochodzą z publikowanego kilka lata temu tomu „Poezja wybrana. Tryptyk Rzymski” w tłumaczeniu Dimitriny Lau-Bukowskiej.
15:00. Prezydent: Jakie są Wasze wspomnienia o Papieżu Polaku?
Setna rocznica urodzin Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II. Wracają wspomnienia i obrazy: nieprzebrane tłumy na krakowskich Błoniach, spotkanie z młodzieżą na Westerplatte i przesłanie, które zawsze pozostaje aktualne
— napisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda, pytając internautów o to, jakie są ich wspomnienia związane z Janem Pawłem II.
Zdanie, które wskazał na pytanie A.Frosarda jako najcenniejsze z Ewangelii „Poznacie prawdę a prawda Was wyzwoli”. I wielkie wołanie o ochronę życia nienarodzonych dzieci 3.06.1991 w Masłowie pod Kielcami „To jest moja Matka ta ziemia, to jest moja Matka ta Ojczyzna”. Brak Go.
Byłem wtedy studentem matematyki i informatyki UW, uczestniczyłem w spotkaniu z JPII pod kościołem Św. Anny, czuło się że komuna jest w odwrocie, budziła się ogromna nadzieja.
Spojrzenie, którym ogarniał każdego pojedynczego człowieka w tłumie, który stał na trasie przejazdu. Wszyscy znajomi obecni wtedy w Białymstoku mieli wrażenie, że spojrzał im w oczy. Ja też.
14:50. Akcja #ThankYouJohnPaul2 podbija sieć
Pod hasztagiem #ThankYouJohnPaul2 w mediach społecznościowych można przeczytać tysiące podziękowań dla św. Jana Pawła II, które już od kilku dni napływają z całego świata. Akcja podbija sieć i pokazuje, że pamięć o papieżu z Polski i jego przesłaniu jest cały czas żywa.
Dopóki żyłeś, modliłam się za Ciebie. Teraz modlę się do Ciebie. Dziękuję za otuchę i poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w trudnych momentach życia. Wiarę i nadzieję, że zło minie. I dar cieszenia się życiem. Dumę z bycia Polakiem i jednocześnie Europejczykiem.
Siedziałam na dywanie ( zabrakło krzeseł ) wpatrzona w ekran TVP, chłonęłam każde słowo … wśród wielu pamiętam : JAK COŚ ŹLE POWIEM, TO MNIE POPRAWCIE .. To była lekcja PROSTOTY i POKORY .. Dziękuję Ojcze Święty.. i proszę módl się .. za nami..
Może nie jestem osobą religijną, ale doceniam ludzi wielkich dla tego świata. A jednym z nich jest Karol Wojtyła lub Jan Paweł II. Dziś mija 100 lat od jego narodzin.
100 lat od narodzin tego imponującego świętego. Życie w tej samej erze było prawdziwym przywilejem. Tym bardziej wszyscy, którzy go widzieli, i ci, którzy go słuchali, żyją.
14:30. Franciszek: Św. Jan Paweł II miał otwarty i kontemplacyjny umysł, kochał sztukę
Papież Franciszek napisał, że święty Jan Paweł II miał „otwarty i kontemplacyjny umysł”, był rozmiłowany w Bogu i człowieku, w naturze, historii i sztuce. W setną rocznicę urodzin papieża Polaka Franciszek wystosował list na uniwersytet Angelicum w Rzymie.
Ogłoszony przez Watykan list został wysłany w związku z poniedziałkową, zorganizowaną w internecie inauguracją działalności Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego dominikańskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum).
Ksiądz Karol Wojtyła studiował na tej uczelni w Wiecznym Mieście w latach 1946-1948 i otrzymał tam stopień doktora za pracę „Problem wiary u św. Jana od Krzyża”. Jest ona przechowywana na uniwersytecie.
Zadaniem nowego Instytutu, jak zapowiedziano, będzie promowanie refleksji nad problemami współczesnego Kościoła i świata w odniesieniu do myśli i nauczania św. Jana Pawła II. Inicjatorami tej instytucji są polskie organizacje pozarządowe: Fundacja Świętego Mikołaja i Fundacja Futura – Iuventa.
W liście do rektora uczelni ojca Michała Palucha Franciszek podkreślił:
W dniu, w którym upływa sto lat od urodzin Świętego Jana Pawła II, najznakomitszego z absolwentów tegoż Uniwersytetu, na Wydziale Filozofii Angelicum rozpoczyna działalność Instytut Kultury jego imienia.
Papież wyraził uznanie dla tej inicjatywy i przekazał pozdrowienie między innymi dla dwóch polskich fundacji, które wspierają nowy Instytut. Przypomniał, że jego głównym zadaniem ma być refleksja nad kulturą współczesną.
W tym celu założyciele zamierzają oprzeć się na współpracy z najwybitniejszymi filozofami, teologami oraz ludźmi kultury w jej najszerszym rozumieniu. Sam zaś Święty Jan Paweł II jest dla owego dzieła zarówno inspiracją, jak i pierwszym i najważniejszym twórcą, z uwagi na bogate i wieloaspektowe dziedzictwo, jakie nam pozostawił, a wcześniej jeszcze na dany przezeń przykład otwartego i kontemplacyjnego umysłu, rozmiłowanego w Bogu i człowieku, w stworzeniu, historii oraz sztuce
— dodał Franciszek.
Zauważył, że „różnorodne doświadczenia życiowe, obejmujące największe tragedie jego czasów oraz osobiste cierpienie, postrzegane w świetle Ducha Świętego” prowadziły św. Jana Pawła II do „wyjątkowo głębokiej refleksji nad człowiekiem i jego kulturowymi korzeniami jako nieodzownym punktem odniesienia dla głoszenia Ewangelii”.
Przywołał słowa z pierwszej encykliki papieża Polaka „Redemptor hominis” z 1979 roku:
Zbliżamy się równocześnie do wszystkich kultur, światopoglądów, do wszystkich ludzi dobrej woli. Zbliżamy się z tą czcią i poszanowaniem, jakie od czasów apostolskich stanowiły o postawie misyjnej i misjonarskiej.
Franciszek wskazał, że przed ludźmi Kościoła stoi zadanie troski o ”żywotność takiej postawy”, jeśli - jak dodał - „pragniemy być Kościołem w drodze, Kościołem, któremu nie wystarczy pielęgnowanie i zarządzanie tym, co jest, ale który pragnie pozostać wierny swej misji”.
Wyraził przekonanie, że prace nowego Instytutu będą prowadzone w duchu „odwagi prawdy, wolności ducha i intelektualnej uczciwości”.
14:20. Hiszpanie o św. Janie Pawle II: wzrastaliśmy z nim jak z przyjacielem
Hiszpańscy świeccy wspominają w rozmowach z PAP długi pontyfikat św. Jana Pawła II jako bardzo dynamiczny, pełen otwartości i nadziei. W dniu jego setnych urodzin podkreślają, że wzrastali z pochodzącym z Polski papieżem niczym z przyjacielem.
Szefująca hiszpańskiemu Stowarzyszeniu Adwokatów Katolickich (AAC) Polonia Castellanos zwraca uwagę na to, że św. Jan Paweł II był nie tylko kochany w Hiszpanii w przeszłości, ale uczucie to przetrwało także po jego śmierci.
Z sentymentem wspomina pontyfikat pochodzącego z Polski papieża, ale szczególnie jego ostatnie dni.
Byłam wtedy w Rzymie na Placu św. Piotra w ostatnich godzinach życia Jana Pawła II
— dodaje.
Za istotne w pontyfikacie św. Jana Pawła II Castellanos uważa papieskie nauczanie dotyczące teologii ciała, a także zaangażowanie w obronę instytucji rodziny.
Jan Paweł II był świętym, ale świętym współczesnym, tego wieku. Dziś, kiedy w Hiszpanii mamy zagrożenie komunizmem, sami możemy docenić jego odwagę, mądrość i miłość, jaką się kierował
— ocenia Castellanos, przypominając o rządzącej od stycznia Hiszpanią koalicji socjalistów i bloku radykalnej lewicy Unidas Podemos.
Remedios Fernandez Gomez, lekarka z Andaluzji na południu kraju, pamięta zaskoczenie, jakie wywołał w niej wybór kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Miała wówczas dwadzieścia kilka lat.
To, co w nowym papieżu uderzało najbardziej to jego młodość, wysportowana sylwetka, a także fakt, że pochodzi on z kraju znajdującego się pod rządami komunistów
— wspomina Fernandez Gomez.
Wiedzieliśmy, że jego powołanie rozwijało się w środowisku naznaczonym prześladowaniem
— dodaje i zaznacza, że papież ostatecznie stał się się siewcą nadziei nie tylko dla swej polskiej ojczyzny, ale również dla całego świata.
W jej ocenie ważna podczas pontyfikatu św. Jana Pawła II była jego gorliwość apostolska oraz duch misyjny, a także “miłość do życia, instytucji małżeństwa, do rodziny i młodzieży”.
14:10. Abp Gądecki dziękuje papieżowi za mszę przy grobie św. Jana Pawła II
Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki skierował list do papieża Franciszka, w którym dziękuje mu za Eucharystię celebrowaną w poniedziałek przy grobie św. Jana Pawła II w 100. rocznicę jego urodzin oraz za życzliwe wspomnienie i słowo o świętym papieżu z Polski.
W liście przekazanym PAP w poniedziałek przez biuro prasowe Episkopatu Polski, abp Gądecki w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za wszystkie gesty bliskości i życzliwości kierowane wobec Polaków w związku z setną rocznicą urodzin św. Jana Pawła II.
Dziękujemy za pamięć o papieżu, który przez 27 lat swojego pontyfikatu tak bardzo przybliżył papiestwo światu, a Polskę związał jeszcze bardziej ze Stolicą Świętą
— napisał w liście abp Gądecki.
Przewodniczący KEP przekazał w nim również wyrazy wdzięczności wobec zapowiedzi nowej daty mszy świętej, pod przewodnictwem Waszej Świątobliwości, w ramach międzynarodowej pielgrzymki do Rzymu, „która połączy ludzi z całego świata w dziękczynieniu za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II” – czytamy w liście do papieża Franciszka.
Abp Gądecki zapewnił też Ojca Świętego Franciszka o modlitwie w jego intencji za wstawiennictwem św. papieża Polaka.
14:05. Specjalny utwór przygotowany przez Operę i Filharmonię Podlaską
Premiera utworu „Jeszcze będzie pięknie” inspirowanego słowami Jana Pawła II stworzona przez artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej odbyła się w poniedziałek, w dniu 100. rocznicy urodzin świętego. Premiera odbyła się w internecie, chórzyści śpiewali w swoich domach.
W poniedziałek, 18 maja, przypada dokładnie 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II.
Z tej okazji Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała utwór „Jeszcze będzie piękniej”, który skomponował jeden z artystów chóru opery Maksym Fedorov. Inspiracją stały się słowa Jana Pawła II, które artyści śpiewają: „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie”. Premiera odbyła się w południe na kanale Youtube opery; nagranie jest dostępne także w mediach społecznościowych.
Fedorov, który skomponował utwór, gra na pianinie; towarzyszy mu kilkunastu chórzystów pod kierownictwem prof. Violetty Bieleckiej. Każdy z artystów nagrał wykonanie w swoim domu, następnie utwór zmontował Fedorov. W nagraniu udostępniono też wspomnienia artystów opery związanych z Janem Pawłem II.
Chcąc włączyć się w wielki chór, który zabrzmi 18 maja w Polsce, gdzie miliony artystów w tym specyficznym momencie pandemii, zamknięci w domach, mimo wszystko nastawiają komórki, tworzą wielki piękny chór i nagrywają rewelacyjne teledyski, nowe kompozycje, żeby uczcić tego niezwykłego, naszego rodaka (Jana Pawła II)
— powiedziała przed premierą dyrektorka Opery Filharmonii Podlaskiej Ewa Iżykowska-Lipińska.
Powiedziała, aby słowa Jana Pawła II „Jeszcze będzie piękniej” były „przesłaniem, że mamy wszyscy wielką nadzieję, że może ta dziwna, magiczna cyfra sto, setna rocznica urodzin papieża, odwróci trudny bieg historii dzisiejszej rzeczywistości i przyniesie nam światło”.
Fedorov na końcu nagrania udostępnionego w sieci powiedział, że słowa Jana Pawła II są bardzo aktualne dzisiaj.
Dają nadzieję na lepsze jutro
— dodał.
14:00. Para Prezydencka odwiedziła dom rodzinny Ojca Świętego
Prezydent Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
CZYTAJ WIĘCEJ: Para Prezydencka uczciła pamięć św. Jana Pawła II. Prezydent i Pierwsza Dama odwiedzili Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego
13:30. UJ udostępnia wyjątkową pamiątkę - dyplom magisterski ks. Karola Wojtyły
Uniwersytet Jagielloński udostępnił w mediach społecznościowych wyjątkową pamiątkę - dyplom magisterski ks. Karola Wojtyły z 1948 roku.
CZYTAJ TAKŻE: Uniwersytet Jagielloński udostępnił wyjątkową pamiątkę - dyplom magisterski ks. Karola Wojtyły. Oceny robią wrażenie
13:20. Para Prezydencka upamiętniła Jana Pawła II w Wadowicach
Para Prezydencka złożyła kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II w Wadowicach.
13:10. Skvernelis: Jan Paweł II pokazał światu, że uznaje Litwę
Papież Jan Paweł II, przybywając z pielgrzymką na Litwę we wrześniu 1993 roku, pokazał światu, że uznaje Litwę – napisał w poniedziałek premier tego kraju Saulius Skvernelis. Komunikat szefa rządu w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II opublikowano na stronie internetowej urzędu premiera.
Św. Jan Paweł II, pierwszy papież, który odwiedził Litwę, pokazał całemu światu, że uznaje (nasze) państwo, które niedawno odzyskało niepodległość
— czytamy w oświadczeniu. Premier podkreśla, że Jan Paweł II „jest szczególnie ważny dla mieszkańców Litwy, a wartości konsekwentnie pielęgnowane przez Ojca Świętego są nadal aktualne”.
Skvernelis wskazał, że Jan Paweł II „apelował o duchową i zewnętrzną odbudowę naszej ojczyzny, naszego życia, naszej litewskiej i chrześcijańskiej tożsamości, wzywał do poszukiwania sprawiedliwości i pamiętania, że wolność jest nieodłączna od odpowiedzialności, wysiłku na rzecz rozwoju dialogu między różnymi kulturami i religiami”.
Świat upamiętnia dziś 100. rocznicę urodzin jednego z największych autorytetów w swej historii, papieża św. Jana Pawła II, który wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa i przyczynił się do otwarcia się Litwy i innych krajów europejskich, do upadku systemów totalitarnych, oraz ustanowienia wolności na całym kontynencie europejskim
— napisał szef litewskiego rządu.
Papież zbliżył Litwę do Polski
Skvernelis podkreślił też, że „papież bardzo zbliżył Litwę do sąsiedniej Polski”.
Obecny rok na Litwie został ogłoszony Rokiem Jana Pawła II. Jednak z powodu zagrożenia koronawirusem zrezygnowano z wielu planowanych wcześniej przedsięwzięć. Pozostawiono tylko te punkty, które nie wymagają licznego gromadzenia się ludzi.
Na Litwie m.in. zostanie przygotowany wirtualny szlak pielgrzymkowy po tym kraju śladami św. Jana Pawła II, wirtualna wystawa poświęcona jego wizycie w 1993 roku. Odbędzie się wideokonferencja, w której przewidziany jest udział wieloletniego sekretarza papieża, kardynała Stanisława Dziwisza. Planowana jest także emisja znaczka pocztowego i okolicznościowej monety.
Wydarzeniu, jakim jest Rok św. Jana Pawła II na Litwie, wiele uwagi poświęci nadawca publiczny LRT. Zaprezentowany zostanie film dokumentalny o papieżu, przygotowywane są specjalne audycje telewizyjne i radiowe.
Św. Jan Paweł II był pierwszym papieżem w historii, który odwiedził Litwę, 4-8 września 1993 roku. Była to jego 61. podróż apostolska. Na Litwie św. Jan Paweł II odwiedził Wilno, Kowno, Górę Krzyży pod Szawlami. Z Litwy papież udał się na Łotwę i Estonię.
13:05. Politycy PO wspominają Jana Pawła II
Mam w pamięci słowa, które wypowiedział w latach 70. podczas którejś procesji Bożego Ciała w Krakowie, kiedy grzmiał: niech nikt nie waży się uczyć nas naszej miłości do ojczyzny. Każdy z nas taką miłość do ojczyzny niesie w sobie. Takiej miłości do ojczyzny uczył całe pokolenia Jan Paweł II. Jego przywiązanie do polskiej ziemi, polskiej tradycji, polskiej historii przeniósł daleko stąd, bo do Rzymu. Stamtąd co rusz słyszeliśmy go o tym jak ważny jest patriotyzm, jak ważny jest patriotyzm, przywiązanie do ojczyzny, jak ważne jest oddanie. Ale w nauczaniu Jana Pawła II nigdy nie było ani odrobiny nacjonalizmu. To nauczanie Jana Pawła II było włączające. On włączał wszystkich do wspólnoty wolnych ludzi
— mówił Bogdan Klich w Wadowicach.
Tu wszystko się zaczęło. To 100 lat temu, w tym pięknym małopolskim mieście przyszedł na świat wybitny Polak, który będzie zapamiętany jako wielki zwolennik zjednoczonej Europy; jako człowiek, który powiedział, że nie ma wolności bez solidarności. Dziś, w tych trudnych czasach, gdy tak bardzo potrzebna jest wspólnota, należy te słowa przypomnieć. Należy przypomnieć to, o czym Jan Paweł II mówił przy okazji każdej swojej pielgrzymki do Ojczyzny - o solidarności, o wspólnocie, o tym, że wszyscy jesteśmy równi
— powiedział przewodniczący PO Borys Budka.
13:00. Blisko 300 osób w różnych językach odmówiło litanię do Jana Pawła II
Blisko 300 osób z całego świata, mówiących w różnych językach odpowiedziało na zaproszenie Archidiecezji Krakowskiej i odmówiło litanię do św. Jana Pawła II. Nagranie umieszczone w internecie jest wirtualnym pomnikiem z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.
Pandemia koronawirusa spowodowała ograniczenie planowanych od dawna uroczystości. Wspólna, wirtualna modlitwa połączyła m.in. Polskę, Panamę, Argentynę oraz Włochy.
Każdy z uczestników akcji nagrał jedno z wezwań litanii, później nagrania te zostały złożone w jedną całość.
Jak poinformowało w poniedziałek Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej w akcji wzięły udział 282 osoby, w tym jedna jeszcze w brzuchu mamy. Na ekranie można zobaczyć m.in. przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, kard. Stanisława Dziwisza, metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, rzecznika KEP ks. Pawła Rytla-Andrianika, dziennikarkę Magdalenę Wolińską-Riedi oraz włoskiego piosenkarza Al Bano. Są też dzieci, młodzież, rodziny, małżonkowie, siostry, bracia zakonni oraz duszpasterze, których, mimo różnic, łączy Karol Wojtyła.
12:55. Morawiecki: Karol Wojtyła był i będzie z nami na zawsze
Karol Wojtyła to nie posąg ani pomnik, to człowiek; mówił do milionów, ale robił to tak, jakby rozmawiał z każdym z osobna; był i będzie z nami na zawsze - podkreślił w poniedziałek, w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, premier Mateusz Morawiecki.
Karol Wojtyła to nie posąg ani pomnik, to człowiek
— napisał szef rządu na swoim profilu na Facebooku.
Jak zaznaczył, Zbigniew Siłkowski, kolega z Wadowic, wspominał, że więź między Wojtyłą a ojcem była niezwykła.
Nie odstępowali siebie na krok, razem grywali szmacianką w domu: Lolek miał za sobą drzwi, które robiły za bramkę, a ojciec bił rzuty karne
— dodał Morawiecki.
Z kolei parafianom w Niegowici, która była domem młodego Wojtyły od 1948 do 1949 roku, nie spodobał się zwłaszcza jeden gest. Jan Paweł II, wtedy wikary, pomógł okradzionej kobiecie i oddał jej pościel, prezent od parafian, a sam spał odtąd na gołym łóżku
— napisał premier.
Święty, ale zwykły. Poważny, ale z poczuciem humoru. Poeta, aktor, filozof i duchowny w jednej osobie. Niekoronowany król Polski. Mówił do milionów, ale robił to tak, jakby rozmawiał z każdym z osobna. Karol Wojtyła był i będzie z nami na zawsze
— podkreślił premier.
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W Krakowie studiował polonistykę, a później zdecydował o wstąpieniu do seminarium i wyborze kapłaństwa. Był biskupem pomocniczym i arcybiskupem metropolitą krakowskim. 16 października 1978 r. został wybrany na papieża.
12:40. KSM pamięta o Janie Pawle II. Wyjątkowe wykonanie utworu „Jestem Twój”
Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II przygotowało specjalną wersję utworu „Jestem Twój”.
Osoba św. Jana Pawła II jest dla Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży szczególnie istotna
— podkreślił przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM Patryk Czech. Przypomniał, że to ten papież zainicjował reaktywację Stowarzyszenia 30 lat temu. Jeszcze jako młody wikariusz był asystentem oddziałów KSM, dlatego ta organizacja była mu bardzo bliska.
Relacja Jana Pawła II z Matką Bożą i świadectwo bliskości z Maryją były inspiracją do napisania tego utworu
— mówi autorka piosenki Anna Gąsior.
Papież Polak jest dla Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży szczególnym autorytetem i m.in. w taki sposób chcieliśmy to wyrazić
— zauważa Anna Gąsior z KSM Diecezji Rzeszowskiej. Młodzi nagrywali swoje partie wokalne i instrumentalne w domach tak, aby można było stworzyć wirtualną orkiestrę i chór na setne urodziny Jana Pawła II.
Jeszcze przed rozwiązaniem Stowarzyszenia przez komunistów w 1953 ks. Karol Wojtyła był asystentem oddziałów KSM na terenie archidiecezji krakowskiej. 30 lat temu na specjalną prośbę Jana Pawła II Episkopat Polski ponownie powołał do istnienia Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
12:20. Ceremoniarz Jana Pawła II dla RIA: powinniśmy dziś uczcić pamięć tego świętego
Setna rocznica urodzin Jana Pawła II, to powód, by zastanowić się, kim był papież i czego dziś nas uczy, powinniśmy dziś uczcić pamięć tego świętego - powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti abp Piero Marini, były papieski ceremoniarz.
W obszernym materiale, opublikowanym w poniedziałek, RIA przytacza wspomnienia abp Mariniego o polskim papieżu. Duchowny w wywiadzie dzieli się spostrzeżeniami o osobowości i charakterze Jana Pawła II, którego spotkał po raz pierwszy w 1973 roku w Krakowie.
Wspominając owo spotkanie arcybiskup mówił o pierwszym wrażeniu, jakie wywarł na nim przyszły papież - odebrał go jako pasterza, który nie rozstaje się ze swoją trzodą. W 1973 roku w Nowej Hucie „na własne oczy zobaczyłem postać pasterza, który zawsze jest blisko ludzi” - powiedział abp Marini. To pierwsze wrażenie okazało się słuszne i wzmocniło się w okresie, gdy od 1987 r. duchowny pełnił funkcję papieskiego ceremoniarza.
Przyszły święty
Na pytanie, czy za życia Jana Pawła II odczuwał, że ma do czynienia z przyszłym świętym, abp Marini przyznał, że taka myśl przyszła mu do głowy kilkakrotnie. Zastrzegł przy tym, że wolałby, by bezprecedensowo szybki proces kanonizacji odbył się w zwykłym trybie, niemniej „jest tajemnicą Kościoła i Opatrzności”, że w tym wypadku doszło do najszybszej beatyfikacji i kanonizacji.
Cechy charakteru
Były papieski ceremoniarz, który towarzyszył Janowi Pawłowi II w 76 spośród jego 104 pielgrzymek zagranicznych obszernie dzielił się spostrzeżeniami o jego cechach charakteru .
Mimo wszystkich jego „rekordów” (chodzi m.in. o liczbę pielgrzymek - PAP) i rozmów o tym, że była to wielka postać, ja widziałem w nim przede wszystkim człowieka. Był człowiekiem o wielkich ideałach, ale w konkretnych sprawach codziennych po prostu budził wielką sympatię
— wspomina.
Podkreślił spokój Jana Pawła II, który udzielał się również innym, jego prostotę i pogodę w sposobie bycia. Wspominając, jak podczas jednej z pielgrzymek samolot z papieżem nie mógł wylądować w Lesotho, zauważył, że spokój Jan Paweł II zachowywał nawet w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach.
Jednocześnie - mówił - Jan Paweł II stał się „pierwszym papieżem, który otworzył wszystkim wiernym drzwi swojej kaplicy”. Swoim współpracownikom zaś „dawał przykład modlitwy”. Natomiast ostatnie lata jego życia, okres ciężkiej choroby „są przykładem dla wielu wiernych” - podkreślił.
Ograniczenia nie istniały
Arcybiskup przypomniał, że Jan Paweł II nigdy „nie skreślał żadnego kraju z listy swoich możliwych wizyt” i gdyby warunki pozwoliły na jego przyjazd do Rosji, odbyłby taką pielgrzymkę.
Dla niego żadne ograniczenia nie istniały
— zauważył.
Jak przypomina RIA Nowosti, za pontyfikatu Jana Pawła II, w 1989 roku, Michaił Gorbaczow jako pierwszy przywódca ZSRR złożył wizytę w Watykanie. Krótko później, w marcu 1990 roku ustanowione zostały stosunki dyplomatyczne pomiędzy Stolicą Apostolską i ZSRR.
11:50. List Franciszka na otwarcie Instytutu Kultury św. Jana Pawła II
Papież Franciszek przekaże w poniedziałek list na ręce twórców Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II, który – w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – inauguruje działalność na rzymskim uniwersytecie Angelicum z inicjatywy polskich katolików świeckich.
Misją nowego Instytutu będzie refleksja nad najbardziej aktualnymi problemami współczesnego Kościoła i świata w odniesieniu do myśli i nauczania św. Jana Pawła II.
List zostanie odczytany podczas uroczystości podpisania dokumentów powołujących do życia Instytut Kultury Św. Jana Pawła II. Wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek o godz. 17.00.
Podczas inauguracji przemówienia wygłoszą również polscy kardynałowie pracujący w Watykanie. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Remi Brague z paryskiej Sorbony.
11:40. Pamiątki z wizyt św. Jana Pawła II w woj. łódzkim na wystawie online
Zdjęcia i pocztówki, dokumenty, fragmenty książek i czasopism oraz pamiątki związane z wizytami św. Jana Pawła II w miastach woj. łódzkiego można oglądać na wystawie online. Ekspozycję z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły przygotowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi.
Jak podkreślili twórcy wystawy „Uradowaliście dziś moje serce: śladami Jana Pawła II po ziemi łódzkiej”, ma ona podkreślić związki papieża Polaka z regionem łódzkim, a także uczcić przypadające w poniedziałek setne urodziny Karola Wojtyły oraz upamiętnić obchodzoną 2 kwietnia 15. rocznicę śmierci papieża.
Papież odwiedził Łódź i Łowicz nie tylko podczas swoich dwóch pielgrzymek, ale również wcześniej bywał w Łódzkiem - jeszcze jako kardynał. Także w sercach i pamięci łodzian Ojciec Święty trwale się zapisał, czego świadectwem są liczne pomniki, tablice pamięci, wydarzenia upamiętniające Jana Pawła II
— przypomniano.
Te ślady Karola Wojtyły w regionie można odkryć na kolejnych z 50 slajdach internetowej prezentacji przygotowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
11:30. Kwiaty przed tablicą pamiątkową w Sejmie
W 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II wicemarszałek Małgorzata Gosiewska w imieniu marszałek Sejmu Elżbiety witek złożyła kwiaty przed tablicą upamiętniającą historyczną wizytę papieża Polaka w Parlamencie.
W czerwcu 2019 r. Sejm ustanowił 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II.
11:20. Fragment Muru Berlińskiego przekazany Muzeum JPII
W stulecie urodzin papieża Jana Pawła II, muzeum jego imienia otrzymało wyjątkowy eksponat - fragmentu Muru Berlińskiego.
W 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II oddajemy hołd jednej z największych polskich osobowości wszech czasów. Bez niego Pokojowa Rewolucja 1989 z pewnością nie byłaby możliwa
— napisał ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.
CZYTAJ WIĘCEJ: Fragment Muru Berlińskiego trafił do papieskiego muzeum. Premier: Jan Paweł II zmienił historię świata. Jesteśmy mu winni wdzięczność
11:15. Premier: Jan Paweł II był ojcem dla naszych pragnień wolności, niepodległości i demokracji
100 lat temu przyszedł na świat Karol Wojtyła; był ojcem dla naszych pragnień wolności, niepodległości i demokracji - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
100 lat temu przyszedł na świat Karol Wojtyła. Był Ojcem dla naszych pragnień wolności, niepodległości i demokracji. W mojej pamięci na zawsze pozostaną prorocze słowa św. Jana Pawła II z Pl. Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”
— napisał premier Morawiecki na Twitterze.
10:25. Prezydent: Karol Wojtyła ufał, że Polakom nigdy nie zabraknie wewnętrznej siły
Karol Wojtyła ufał, że Polakom nigdy nie zabraknie wewnętrznej siły; kształtując przyszłość, będziemy zawsze pamiętać o największym spośród nas – o papieżu wolności i solidarności - oświadczył prezydent Andrzej Duda w przesłaniu z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II Wielki. Filozof i porywający mówca. Robotnik i duszpasterz inteligencji. Poeta i mąż stanu. Obrońca fundamentalnych wartości moralnych i chrześcijańskiej tożsamości Europy. Zwierzchnik Kościoła katolickiego, odważnie i twórczo wdrażający reformy Soboru Watykańskiego II. Niestrudzony pontifex – budowniczy mostów w świecie trapionym podziałami i konfliktami
— napisał Andrzej Duda w przesłaniu opublikowanym w poniedziałek przez Kancelarię Prezydenta.
CZYTAJ WIĘCEJ: „Będziemy zawsze pamiętać o największym spośród nas”. Poruszające przesłanie prezydenta Dudy w 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka
10:20. Minister sportu: Papież był wielkim przyjacielem i kibicem sportowców
Moja ukochana babcia Czesia na audiencji u Jana Pawła II w styczniu 1987 roku w Watykanie.Dziś 100. rocznica urodzin Papieża Polaka - wielkiego człowieka, przyjaciela i kibica sportowców. Tych dwoje na zawsze pozostanie w mojej pamięci
— podkreśliła minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.
10:15. O. Ziółek: Nie wiem kim byłbym, gdyby nie Jego pontyfikat
Nie wiem kim byłbym, gdyby nie Jego pontyfikat, ale wiem, że Jego życie, słowa i gesty do tej pory poruszają to, co we mnie najlepsze
— napisał na Twitterze jezuita Wojciech Ziółek.
10:10. Schudrich: Żaden inny papież nie uczynił więcej, by uleczyć bolesne rany
W tym roku setnej rocznicy jego narodzin szczególnie pamiętamy, jak głęboki wpływ wywarł on na świat jako całość, a dla nas zwłaszcza na chrześcijańsko-żydowskie pojednanie i dialog. Papież Jan Paweł II uosabiał fundamentalną postawę wzajemnego szacunku i respektowania każdej istoty ludzkiej jako tworu Bożego. Żaden inny papież nie uczynił więcej, by uleczyć bolesne rany, a nikt w historii nie uczynił więcej, by skutecznie wyeliminować plagę antysemityzmu
— napisał rabin Schudrich.
CZYTAJ WIĘCEJ: Piękne słowa Schudricha o Janie Pawle II: Nikt w historii nie uczynił więcej, by wyeliminować plagę antysemityzmu
10:00. Jan Paweł II w Radzyminie: Urodziłem się w roku 1920, kiedy bolszewicy szli na Warszawę
Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem
— przypomniał na Twitterze profil PL1918. Te słowa Jan Paweł II wypowiedział w Radzyminie w 1999 roku.
9:55. Ks. prof. Bortkiewicz: W słowach Jana Pawła II znajdujemy konkretne wskazania dla naszego życia
Bogu dziękuję za to, że zaczynałem seminarium w roku 1977 roku. Moje seminarium rozpoczęło się niemal razem z pontyfikatem Jana Pawła II. Uczyłem się od niego teologii, Boga, personalizmu Kościoła i człowieka. Jemu zawdzięczam niewyobrażalnie wiele. Gdybym miał wydobyć jedno zdanie z nauczania Jana Pawła II, to sięgnąłbym po słowa z 22 października 1978 roku: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Te słowa dużo znaczą w moim życiu i życzę sobie, by zawsze tak było. Mamy w tych słowach z jednej strony wezwanie do wyzwolenia z lęku, a z drugiej strony, w równym stopniu wezwanie do otwierania Chrystusowi na oścież drzwi własnego życia
— podkreślił w rozmowie z portalem wPolityce.pl ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ks. prof. Bortkiewicz: Najistotniejsze, abyśmy przyjęli słowa Jana Pawła II i znajdowali w nich konkretne wskazania dla naszego życia
9:50. Wizyta Jana Pawła II w Pałacu Prezydenckim
Jan Paweł II odwiedził Pałac Prezydencki w 1999 roku. Była to jego jedyna wizyta w tym miejscu, chociaż w trakcie poprzednich wizyt bywał w Belwederze. Papież modlił się w kaplicy Pałacu, o czym przypomina pamiątkowa tablica.
9:45. Mieszkańcy Jasła wspominają Jana Pawła II
Od poniedziałku przez najbliższy miesiąc na rynku w Jaśle (Podkarpackie) można oglądać wystawę plenerową „Bądźcie dla świata obliczem miłości”. Ekspozycja jest kroniką spotkań Jana Pawła II z dziećmi i młodzieżą z całego świata.
Wystawa ze zbiorów Instytutu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest jednym z wielu przedsięwzięć, które z okazji 100. rocznicy urodzin zorganizowano w Jaśle
— powiedziała rzeczniczka jasielskiego magistratu Agata Koba.
Dodała, że obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa „pozwalają na organizację upamiętnienia w ograniczonym zakresie, jednak przygotowane zostało ono w taki sposób, że każdy z mieszkańców może w nim uczestniczyć”.
Nawet będąc w swoim domu
— zauważyła Koba.
Także na rynku utworzone zostało serce. Przechodzący mogą wypełnić je zapalonymi przez siebie zniczami. Z kolei Jasielski Dom Kultury na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych udostępnił przygotowany na tę okazję materiał filmowy, w którym to mieszkańcy czytają fragmenty twórczości Jana Pawła II.
9:35. Szef MSZ: Dziedzictwo Papieża Polaka ma wymiar uniwersalny, ponadczasowy
Dziedzictwo Papieża Polaka ma wymiar uniwersalny, ponadczasowy; jego historyczny pontyfikat zmienił oblicze Polski, Kościoła i świata - powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.
Życie i posługa Karola Wojtyły jako człowieka, kapłana, biskupa krakowskiego i wreszcie następcy świętego Piotra to poruszające świadectwo powołania do świętości i prawdziwej miłości Boga i człowieka. Jako duszpasterz kierował swoje orędzie do całego świata. Jako niestrudzony pielgrzym z Dobrą Nowiną docierał do najdalszych zakątków kuli ziemskiej. Był wielkim apostołem pokoju, który wzywał do dialogu i budowania cywilizacji miłości
— powiedział Czaputowicz w filmie opublikowanym na Twitterze.
Ambasador RP w Izraelu przypomina o Janie Pawle II
Papieża Polaka wspomina także ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski.
18 maja 1920 roku urodziła się Karol Wojtyła. Arcybiskup krakowski, kardynał, papież Jan Paweł II, święty w Kościele katolickim. Dla Polaków jest papieżem polskim, dla reszty świata jest pielgrzymem w imię pokoju i wolności, papieżem dla ludzi w potrzebie i młodzieży, popierał dialog między ludźmi, miłość do kultury
— podkreślono na Twitterze Ambasady RP w Izraelu.
9:20. Mosbacher: Jan Paweł II jest inspiracją
Święty Papież Jan Paweł II miał ogromny wkład w upadek komunizmu w Europie, bronił praw człowieka i słynął z inicjatyw na rzecz pokoju; był, i cały czas jest, inspiracją miliardów ludzi na całym świecie - podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
- lat temu w Wadowicach urodził się wyjątkowy człowiek – Karol Wojtyła. Święty Papież Jan Paweł II miał ogromny wkład w upadek komunizmu w Europie, bronił praw człowieka i słynął z inicjatyw na rzecz pokoju. Był, i cały czas jest, inspiracją miliardów ludzi na całym świecie
— napisała Mosbacher w poniedziałek na Twitterze.
9:15. Papież Franciszek: Jan Paweł II był człowiekiem Boga, modlitwy i bliskości z ludem
Papież Franciszek powiedział w poniedziałek podczas mszy w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, że był on „człowiekiem Boga”, modlitwy i bliskości z ludem. „Był człowiekiem, który chciał sprawiedliwości społecznej dla ludów” - oznajmił.
Podczas mszy przy grobie polskiego papieża w bazylice Świętego Piotra Franciszek podkreślił:
Jakie są cechy dobrego pasterza, jakie możemy znaleźć w Janie Pawle II? To modlitwa, bliskość z ludem i umiłowanie sprawiedliwości. Jak to możliwe, że człowiek, który miał tyle pracy, bo kierował Kościołem, tyle czasu poświęcał modlitwie? On wiedział, że najważniejszym zadaniem biskupa jest modlitwa
— dodał Franciszek.
Podkreślił następnie:
To był człowiek bliskości, nie był oddalony od ludu. Przeciwnie, to człowiek, który udawał się na cały świat, by spotkać swój lud.
CZYTAJ WIĘCEJ: Papież Franciszek: Św. Jan Paweł II był człowiekiem Boga. „Chciał sprawiedliwości społecznej, sprawiedliwości dla ludów”
9:10. Jan Paweł II uczył nas miłości caritas
Jan Paweł II uczył nas miłości caritas, która niesie pomoc najbardziej potrzebującym; która jest solidarna; która szuka dróg pojednania i pokoju - powiedział były sekretarz papieża, a obecnie metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.
Wspominając postać Jana Pawła II, abp Mokrzycki zwrócił uwagę, że papież ukazał światu prawdziwy obraz Kościoła.
Naśladując swoich poprzedników Jana XXIII i Pawła VI, Ojciec Święty wyszedł ze swoją posługą Piotra naszych czasów poza mury Watykanu. Pokazał, że Kościół to nie instytucja, ale wspólnota ludzi, to my wszyscy ochrzczeni. Uczył nas odpowiedzialności za dobro wspólne, za wiarę, za uświęcenie człowieka, który jest obok nas
— powiedział abp Mokrzycki.
Zwrócił również uwagę, że papież przypomniał światu o tej stronie Kościoła, jaką jest caritas, a więc miłość, która wychodzi, aby nieść pomoc potrzebującym.
Jest to zobowiązania, aby nie tylko słuchać Bożego Słowa, żyć sakramentami, ale także świadczyć dobro, nieść pokój do wszystkich ludzi, nie tylko w gronie własnej parafii, rodziny, czy kraju, ale także na cały świat
— powiedział hierarcha.
Potrzeba solidarności i otwartości na drugiego człowieka
Przypomniał, że Jan Paweł II bardzo często w swoich wystąpieniach publicznych przypominał światu o potrzebie solidarności, otwartości na drugiego człowieka.
Można było to obserwować zwłaszcza w momentach, kiedy miały miejsce różnego rodzaju kataklizmy i nieszczęścia dotykające bezbronnych ludzi. Poza tym, co roku Ojciec Święty z okazji Światowego Dnia Pokoju przygotowywał specjalne orędzie, w którym apelował do przywódców państw oraz odpowiedzialnych za życie publiczne, aby mieli na uwadze dobro wspólne i troszczyli się o zachowanie pokoju. Temat ten Jan Paweł II poruszał także podczas spotkań z przywódcami różnych Kościołów, głowami państw, czy czołowymi postaciami świata nauki i kultury
— powiedział abp Mokrzycki.
Przyznał, że podobnie jak słowa Jezusa nie zawsze spotykały się z aplauzem i przyjęciem, również i głos papieża niekiedy pozostawał bez echa.
Tłumy przychodziły, aby posłuchać jego nauki, popatrzeć na niego, żeby go dotknąć. Nie zawsze jednak jego wezwanie zostawało przyjęte i przełożone na życie osobiste i społeczne. Niemniej trzeba zwrócić uwagę, że to dzięki wysiłkom Jana Pawła II runął między innymi „mur berliński”
— stwierdził były sekretarz papieża.
„Wiara bez uczynków jest martwa”
Wyznał, że mimo trudności „papież z ufnością patrzył w przyszłość, wierząc, że wszystko jest w ręku Boga i to on jest ostatecznie panem historii”. Dodał jednocześnie, że „Jan Paweł II miał świadomość, że wiara bez uczynków jest martwa, dlatego na modlitwie powierzał Jezusowi to, co się działo, natomiast po ludzku rozmawiała ze swoimi współpracownikami, jakie działania podjąć, aby pomóc konkretnym ludziom czy narodom”.
Nigdy nie zapomnę jego słów wygłoszonych po modlitwie Anioł Pański już poza oficjalnym tekstem, kiedy papież nawiązując do osobistych doświadczeń prosił, aby nie doszło do wojny w Iraku. „Ja należę do tego pokolenia, które żyło w okresie II wojny światowej i ją przeżyło. Mam obowiązek powiedzieć wszystkim młodym ludziom, młodszym ode mnie, którzy nie mają za sobą tego doświadczenia: Nigdy więcej wojny!”
— wyznał abp Mokrzycki.
Nawiązując do swoich osobistych doświadczeń, metropolita lwowski powiedział, że Jan Paweł II nauczył go przede wszystkim człowieczeństwa.
Bez względu, z kim się spotykał, czy to były głowy państw, czy zwykli ludzi, on zawsze był w relacjach z nimi naturalny. Od papieża uczyłem się także zaufania Bogu
— podkreślił.
9:00. Setne urodziny Jana Pawła II
Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim, co do długości w dziejach Kościoła.
Chrzest święty Wojtyła otrzymał 20 czerwca 1920 roku w kościele parafialnym pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z rąk ks. Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Rodzice nadali mu imię Karol, na cześć ostatniego cesarza Austrii, Karola Habsburga. Jego matką chrzestną była Maria Wiadrowska, siostra matki, zaś ojcem chrzestnym szwagier matki Józef Kuczmierczyk.
Pielgrzymki do Polski
Polacy i Polska stanowili bardzo ważną część życia św. Jana Pawła II, który w audiencji do rodaków z okazji 20. rocznicy pontyfikatu w 1998 roku wyznał:
Sprawy mojej ojczyzny zawsze były i są mi bardzo bliskie. Wszystko, co przeżywa mój naród, wszystko to głęboko noszę w sercu. Dobro ojczyzny uważam za moje dobro.
Polska była krajem, który papież odwiedzał najczęściej. Do ojczyzny odbył dziewięć pielgrzymek. Przyjeżdżał zawsze z konkretnym przesłaniem, dostosowanym do aktualnie panującej sytuacji religijnej i politycznej.
Każda z pielgrzymek była traktowana przez Polaków jako narodowe rekolekcje, a w spotkaniach z papieżem uczestniczyły miliony osób. Święty Jan Paweł II wzywał Polaków do sprawiedliwości społecznej i wzajemnego szacunku
— przypomnieli polscy biskupi z okazji setnej rocznicy Karola Wojtyły.
Jan Paweł II odbył 104 podróże apostolskie przemierzając cały świat i głosząc Ewangelię. Odwiedził 129 narodów. Napisał 14 encyklik, w których w nowy sposób ukazywał wiarę Kościoła i jego ludzkie nauczanie, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich i 31 Motu Proprio.
W czasie 26 lat pontyfikatu zwołał 9 konsystorzy, mianował ok. 240 kardynałów, w tym 5 Polaków i 2,5 tys. biskupów; wyświęcił ponad 2 tys. księży; beatyfikował 1338 osób, a 482 kanonizował.
Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Beatyfikowany został 1 maja 2011 roku przez papieża Benedykta XVI. Od tego momentu jego kult stał się dozwolony w Rzymie i w Polsce. W 2013 roku papież Franciszek uznał cud uzdrowienie Kostarykanki Floribeth Mora Diaz za wstawiennictwem Jana Pawła II. Kanonizacja odbył się 27 maja 2014 w Rzymie.
wkt/PAP/TT
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/500679-relacja-100-rocznica-urodzin-sw-jana-pawla-ii