„Życie wciąż tu jest. Rok temu katedra Notre Dame została zniszczona przez pożar, dziś kraj pogrąża pandemia. Zawsze jest jednak nadzieja, a ta uroczystość w sercu katedry jest znakiem naszej nadziei”- powiedział w Wielki Piątek abp Paryża Michel Aupetit.
Wielkanoc czasem nadziei
Będziemy świętować Wielkanoc, kiedy to życie zwycięża śmierć
—podkreślił abp Aupetit podczas celebracji Wielkiego Piątku w zniszczonej przez pożar świątyni, nawiązując do pandemii koronawirusa, która - jak powiedział - „mocno dotyka Francję, Paryż i niemal wszystkie kraje świata”.
Ceremonia rozpoczęła się od wejścia arcybiskupa do katedry przez skarbiec i przedstawienia przechowywanej w świątyni relikwii korony cierniowej Chrystusa, ocalonej z pożaru z 15 kwietnia 2019 r.
Oto korona cudownie ocalała przed zniszczeniem, uratowana przez strażaków. Jest to znak naszej więzi z Jezusem i jego cierpieniem. Panie, zostań z nami
—modlił się arcybiskup dodając, że „korona jest symbolem miłości, która zwyciężyła nienawiść”.
Panie Jezu, minął rok odkąd ta katedra, w której jesteśmy, płonęła, wstrząsając nami i wzbudzając światowy impet, by ją odbudować. Dziś jesteśmy w tej na w pół zawalonej katedrze, aby powiedzieć, że życie wciąż tu jest. Ten niezwykły budynek jest dziełem geniuszu ludzkiego, w którym przychodzi nam kontemplować Ciebie i Twoją transcendencję. Dziś, o Panie, w tym Świętym Tygodniu świat błądzi w pandemii, która rozsiewa śmierć i nas paraliżuje. Ta Korona Cierniowa została ocalona w wieczór pożaru przez strażaków. To wspaniały znak, znak tego, co Ty wycierpiałeś przez szyderstwo ludzi, ale też wspaniały znak, który mówi, że Ty się z nami jednoczysz w szczycie naszego cierpienia, że nie jesteśmy sami i, że Ty jesteś z nami zawsze. Tak, bądź z nami zawsze, o Panie!
—modlił się na początku nabożeństwa arcybiskup Paryża.
Wkrótce będziemy świętować Wielkanoc, celebrować życie, które jest potężniejsze, niż śmierć. Celebrować miłość, która zatriumfuje nad nienawiścią. W tym tak szczególnym momencie powierzamy Ci tych wszystkich, którzy są ofiarami tej strasznej choroby. Tych, którzy pozostają w żałobie i tych, którzy umarli. Tych, którzy ratują ciała i dusze oraz tych, którzy dobrowolnie zebrali się, aby służyć
—dodał.
Modlitwa bez udziału wiernych ze względu na pandemię
Ze względu na ograniczenia wprowadzone przez władze w związku z epidemią abp Aupetit przemawiał i modlił się w katedrze bez udziału wiernych. Media francuskie transmitowały uroczystość na żywo.
Dziś, o Panie, w tym Świętym Tygodniu świat błądzi w pandemii, która rozsiewa śmierć i nas paraliżuje. (…) Ty się z nami jednoczysz w szczycie naszego cierpienia, nie jesteśmy sami
—mówił.
Arcybiskupowi w medytacji towarzyszyli skrzypek Renaud Capucon, a także aktorzy teatralni Philippe Torreton i Judith Chemla, którzy przygotowali oprawę artystyczną uroczystości.
Chemala wykonała m.in. pieśń „Ave Maria” do melodii napisanej przez francuskiego kompozytora operowego Charles’a Gounoda w 1859 r.
Podczas modlitwy do Matki Boskiej metropolita Paryża nawiązał do pożaru katedry, mówiąc o cierpieniu matki Jezusa, która „była niemal naga, nie posiadając prawie nic z dóbr materialnych, tak jak naga i spalona jest katedra Notre Dame”.
W Wielki Czwartek abp Aupetit pobłogosławił Paryż z bazyliki Sacre-Coeur na wzgórzu Montmartre. Duchowny prosił Boga o ochronę miasta i jego mieszkańców w czasach pandemii.
W ceremonii błogosławieństwa uczestniczyła socjalistyczna mer Paryża Anne Hidalgo. Arcybiskupowi towarzyszyli biskupi pomocniczy i wikariusze diecezji.
Po modlitwach m.in. o zaufanie w czasie epidemii odmawiano litanie. Następnie arcybiskup Paryża zszedł po schodach przed bazyliką, niosąc Najświętszy Sakrament, po czym w milczeniu pobłogosławił miasto monstrancją.
aes/PAP/polskifr.fr
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/495332-znak-nadziei-spod-zniszczonej-katedry-notre-dame-wideo