Tegoroczny Wielki Post upływa pod znakiem pandemii koronawirusa. Dlatego też zmianie ulega forma przeżywania Triduum Paschalnego. W obrzędach religijnych w kościołach - poza kapłanami i służbą liturgiczną - może uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Poniżej zamieszczamy informacje o tym, jak dobrze przeżyć czas Triduum Paschalnego i co, w związku z COVID-19, ulega zmianie.
CZYTAJ TAKŻE:
Triduum Paschalne z ograniczeniem udziału wiernych
Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. Ze względu na rygory sanitarne msze św. i nabożeństwa Triduum Paschalnego w Kościele katolickim, będą sprawowane z ograniczeniem udziału wiernych do pięciu osób. Biskupi zachęcają do uczestnictwa w liturgiach poprzez transmisje i modlitwę w domach.
Jak przeżyć święta w czasie pandemii?
Parafia Wojskowa pw. Stanisława Biskupa w Radomiu zwraca uwagę na to, żeby w tym świątecznym czasie pozostać w łączności z Kościołem, a danym nam czas możemy dobrze wykorzystać. Parafia udziela również wskazówek, jak korzystać z transmisji w mediach.
Przede wszystkim nie trać nadziei i radości. Pamiętaj, że czas epidemii w końcu minie, a trzeba żyć dalej
— zwrócono uwagę.
Przygotowują się do przeżycia Triduum Paschalnego w domu, poprzez uczestniczenie w obrzędach przy pomocy medialnej transmisji, warto zadbać o atmosferę ciszy i spokoju, wyłączyć telefon komórkowy. Można również przygotować świecę, krzyż i Pismo Święte.
Podczas modlitwy warto zachowywać postawy, które zazwyczaj przyjmuje się w kościele. Jeśli jesteśmy w stanie łaski uświęcającej, możemy przyjąć komunię duchową.
Pamiętajmy, że nie zachowujemy tych postaw „wobec telewizora”, lecz z szacunku dla dokonujących się tajemnic oraz jako pewien wyraz naszej tęsknoty za możliwością modlitwy w kościele
— podkreślono.
Co ze spowiedzią?
W dniu 19 marca br., na polecenie Ojca Świętego Franciszka, Kongregacja kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret w sprawie sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią. Dnia 21 marca br. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowała wskazania dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach.
Właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, jednakże z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć także poza konfesjonałem.
Jak podkreślono na stronie internetowej parafii św. Rocha w Rębielicach Królewskich, pandemia koronawirusa bez wątpienia stanowi ową uzasadnioną przyczynę odstępstwa od przywołanego przepisu prawa.
W obecnych warunkach można sprawować sakrament spowiedzi np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa. Nie można jednak spowiadać w mieszkaniach duchownych. W tych warunkach penitent może spowiadać się zarówno klęcząc, jak i siedząc z zachowaniem odpowiedniej odległości od spowiednika. Na czas rozgrzeszenia penitent winien uklęknąć. (…) Należy zrezygnować ze spowiedzi w zamkniętych konfesjonałach.
Wielki Czwartek bez obmycia nóg
Zgodnie z zaleceniami prymasa Polski, z powodu zaistniałej sytuacji Msza Krzyżma będzie celebrowana w późniejszym terminie. Abp Polak zalecił również pominięcie obrzędu obmycia nóg, pominięcie procesji n zakończenie Mszy Świętej. Z kolei Najświętszy Sakrament będzie przechowywany w tabernakulum. W tym roku nie przygotowuje się Ciemnicy.
Liturgia na cześć Męki Pańskiej
Zmianie ulega także adoracja Krzyża w Wielki Piątek. Akt adoracji Krzyża przez pocałunek zostanie ograniczony wyłącznie do celebransa.
W tym roku w kościołach nie przygotowuje się także Grobów Pańskich oraz nie wystawia się Najświętszego Sakramentu w monstrancji.
Wielka Sobota
Wielka Sobota jest tradycyjnie dniem święcenia pokarmów, które pojawią się na wielkanocnym stole. Jednak w tym roku w sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów, a liturgia Wigilii Paschalnej będzie bez procesji, błogosławieństwa wody i pokropienia.
Zamiast niego proszę, aby wierni przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które niech poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba
— podkreślił prymas Polski.
Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego
Tam, gdzie odprawiana jest Rezurekcja, nie odbędą się procesje - także tego poranka kapłan powinien wyjść z Najświętszym Sakramentem przed kościół i pobłogosławić parafię.
Choć w tym roku będziemy przeżywali Pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w sposób tak niezwykle ograniczony, to jednak głęboko wierzę, że będzie to dla nas wszystkich święty czas
— podkreślił abp Wojciech Polak.
wkt/prymaspolski.pl/parafia-wojskowa-radom.pl/diecezjaplocka.pl
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/495085-triduum-paschalne-w-czasie-pandemii-sprawdz-zmiany