W 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz apeluje do Polaków o duchową łączność i zapalenie świec w oknach o godz. 21.37. Niech to będzie dla nas symbolem miłości i solidarności. Niech będzie wołaniem o Boże Miłosierdzie dla świata - powiedział kard. Dziwisz.
Apel kard. Stanisława Dziwisza
Były osobisty sekretarz Jana Pawła II apeluje, aby w godzinie śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II modlić się o ustanie epidemii koronawirusa.
Zapalmy świecę na znak miłości i wdzięczności Ojcu Świętemu za to, że był z nami. Zaprośmy go, żeby także teraz był z nami. Jesteśmy świadomi, że tak jak za życia jego modlitwa była skuteczna, tak i dziś wesprze nasz naród i świat, pomagając przejść te trudne chwile
—powiedział kard. Dziwisz.
Podkreślił, że zapalona świeca jest znakiem szczególnej solidarności.
W trudnym dla Polski rok stanu wojennego, Jan Paweł II podszedł do oka ze świecą i zapalił ją pokazując, że czuwa z narodem
—przypomniał kard. Dziwisz.
Zaapelował, by zapalona dziś świeca była także okazją do przypomnienia nauczania św. Jana Pawła II.
Papież mówił nam żebyśmy byli razem, żebyśmy zawsze szli dobrą drogą, żebyśmy zawsze mieli nadzieję. Potrzebujemy jej zwłaszcza dziś, kiedy przeżywamy w kraju i na świecie tak wiele trudnych momentów związanych z epidemią koronawirusa. Z nim, z jego wstawiennictwem jesteśmy w stanie przejść to wszystko
—powiedział kard. Dziwisz.
Po raz pierwszy papież zapalił święcę w oknie swojego apartamentu w wigilię 1981 roku. Był to znak solidarności z narodem, który przeżywał stan wojenny. Ten gest powtórzyło tysiące ludzi na całym świecie.
Kard. Stanisław Dziwisz w 15. rocznicę śmierci papieża powiedział też:
Programowe słowa pontyfikatu św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” nabierają dziś nowego znaczenia w obliczu zagrożenia, przed jakim stanął świat i my wszyscy.
Były osobisty sekretarz Jana Pawła II w czwartek rano odprawił mszę św. w kaplicy klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach.
Jak mówił w homilii w tym trudnym czasie zagrożenia, niepewności, cierpienia dotkniętych chorobą, lęku o los najbliższych oraz ogromnego trudu wszystkich stojących na pierwszej linii walki z epidemią, szukamy punktów oparcia i drogowskazów.
Szukamy zrozumienia tego, co przeżywamy. Szukamy nadziei. Jako uczennice i uczniowie Jezusa, w Nim samym pokładamy ostateczną nadzieję. On Jezus Chrystus, on nas przeprowadzi przez ciemną dolinę, w jakiej znalazł się cały świat
—mówił kard. Dziwisz.
Dodał, że Jezus pomaga nam przez samarytańską posługę lekarzy i pielęgniarek oraz wszystkich, którzy w tych dniach nie przestają pełnić służby w społeczeństwie.
Dziś w tym miejscu wspieramy ich wszystkich naszą wdzięczną modlitwą
—powiedział.
Podkreślił, że programem pontyfikatu Jana Pawła II był Jezus Chrystus.
Programowe słowa pontyfikatu świętego papieża Nie lękajcie się!” – nabierają dziś nowego znaczenia w obliczu zagrożenia, przed jakim stanął świat i my wszyscy. Sam lęk nam nie pomoże. Pomoże nam nadzieja, nadzieja złożona w Bogu
—mówił kardynał.
Pomoże nam osobista i zbiorowa solidarność ze wszystkimi, niezależnie od podziałów, które nas tak bardzo oddaliły i oddalają od siebie w dzisiejszej Polsce. Bierzmy przykład z Jana Pawła II. On wszystkich szanował, nikogo nie poniżał, z nikim nie walczył, o nikim źle nie mówił. Czy stać nas na taką samą, dalekowzroczną postawę?
—dodał.
Przypomniał, że gdy piętnaście lat temu Jan Paweł II odchodził, osoby stojące przy jego łożu ze łzami w oczach śpiewały hymn „Ciebie, Boże wysławiamy”.
—mówił.
Ze względu na odwołanie wszystkich publicznych uroczystości związanych z rocznicą metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski o g. 21.00 w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odprawi mszę św., która będzie transmitowana na kanale YouTube archidiecezji. Po liturgii arcybiskup odmówi „Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu”, którego 17 sierpnia 2002 r. krakowskich Łagiewnikach dokonał Jan Paweł II.
W związku z rocznicą krakowski Instytut Dialogu Międzykulturowego udostępnia na swojej stronie (www.idmjp2.pl) m.in. film biograficzny „Karol Wojtyła – Jan Paweł II”, archiwalne nagrania spotkań papieża z wiernymi pod „Oknem papieskim” przy Franciszkańskiej 3 oraz nagrania listów od wiernych kierowanych do Ojca Świętego już po jego śmierci. Instytut zachęca także do wirtualnych spacerów po miejscach w Małopolsce związanych z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II.
Kard. Kazimierz Nycz: „Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II może być wielką pomocą”
Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II może być wielką pomocą dla nas, a równocześnie okazją do tego, żeby w ciszy swojego domu zerknąć do encyklik i do przemówień papieża
—powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Metropolita warszawski zachęcił, aby w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II w sposób szczególny złączyć się w modlitwie przez wstawiennictwo papieża w intencji świata, Kościoła, w intencji wszystkich ludzi, którzy zmarli na koronawirusa oraz w intencji wszystkich ludzi, którzy są zarażeni i przebywają w kwarantannie oraz tych, którzy tracą pracę.
Kard. podkreślił, żeby szanując ten smutny, trudny, pełen wyzwań czas:
modlić się poprzez wstawiennictwo św. Jana Pawła II do Pana Boga, by nas ogarnął płaszczem swojego miłosierdzia i miłości oraz przeżywać to wszystko, co nas spadło w związku z epidemią koronawirusa.
Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II może być wielką pomocą dla nas, a równocześnie okazją do tego, żeby w ciszy swojego domu zerknąć do encyklik i do przemówień papieża
—powiedział kard. Nycz.
Mówię z pełną świadomością, że będziemy patrzeć i przeżywać tę rocznicę bez jakiegoś tryumfalizmu w tym znaczeniu, że czas jest taki, że są rzeczy jeszcze ważniejsze w danym momencie, a tymi rzeczami są zdrowie i życie ludzi, miłość bliźniego, pomaganie sobie na wzajem
—zaznaczył kard. Nycz.
Zdaniem hierarchy, w tym czasie niesłychanie sprawą ważną jest, żebyśmy „potrafili oddać się modlitwie, refleksji nad sensem tego wszystkiego, co się dzieje, oprócz tego, co czynimy, podporządkowując się zaleceniom obowiązującym w czasie epidemii koronawirusa”.
W tym czasie z perspektywy modlitwy staje przed nami św. Jan Paweł II, który umiał nas podnosić swoim słowem, kiedy żył w tak trudnych czasach. (…) za jego czasów były przecież wojny
—dodał metropolita warszawski.
Wezwał też, by modlić się do św. Jana Pawła II, „żeby w tym czasie nas natchnął, żeby nas doprowadził do Pana Boga, żeby nam pozwolił pojąć i zrozumieć bez zewnętrznych oznak - spotkań w Warszawie na pl. Piłsudskiego, jak to bywało w latach poprzednich, bez wspólnej modlitwy”.
CZYTAJ TEŻ:
aes(PAP)
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/494055-apel-kard-dziwisza-zapalmy-swiece-o-2137