Prezydent Andrzej Duda modlił się w czwartek na Jasnej Górze, uczestnicząc wieczornym Apelu Jasnogórskim. Andrzej Duda, który do Częstochowy przybył m.in. z ministrem Adamem Kwiatkowskim modlił się w kaplicy Matki Bożej, za Polskę i Polaków, którzy zmagają się z pandemią koronawirusa. Słowo do wiernych skierował również metropolita częstochowski Abp Wacław Depo.
W tym samym duchu wiary i odpowiedzialności za łaskę Chrztu narodu pisał swój list pasterski na dzień 8 września 1946 roku biskup lubelski Stefan Wyszyński. „Polska otwiera swoje dzieje pieśnią Bogurodzica, Bogiem sławiena Maryja” . Nasz naród usłyszał z krzyża Chrystusowe Słowa: Oto Matka Twoja i odtąd w dzieje narodu wkracza nowa, niezwykła moc „łaski pełna”. I dokonaliśmy zaślubin narodu z Maryją. Odtąd zostaliśmy narodem Bogarodzicy.
Dzisiaj Matko Kościoła i Królowo Polski, zbliżamy się do kolejnego obdarowania beatyfikacyjnego tego Syna Polskiej Ziemi – kardynała Stefana Wyszyńskiego i potwierdzamy przed Twoim wizerunkiem, że wiara naszego ochrzczonego narodu i więzy religijne nie są sprawą prywatną i zabytkiem z przeszłości, ale darem Łaski Bożej a zarazem zadaniem.
Od momentu chrztu Mieszka I nie było i nie ma takiej przestrzeni historycznej, od której by można było zapomnieć o Polsce chrześcijańskiej i nie miłować jej dziejów i jej poświęcić życie. Wspomnijmy tylko, Twoje macierzyńskie pośrednictwo, Maryjo, w dwóch zwycięstwach zbrojnych: Wiktorii Wiedeńskiej z królem Janem III Sobieskim i stuletnią rocznicę Bitwy Warszawskiej i obronę cywilizacji europejskiej przed zalewem bolszewizmu. A na tle tych wydarzeń, czy jesteśmy głęboko wdzięczni za ostatnie dary osobowe i posługę ojczyźnie i Kościołowi św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego poprzez ich dalekowzroczne programy i zobowiązania? (…)
Maryjo, Polski Królowo, (…) przed Twoim wizerunkiem modli się wraz z nami i za nas prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Andrzej Duda. Tobie zawierza naszą Ojczyznę, wszystkich Rodaków w kraju i za jej granicami. Bo Ojczyzna nasza, Polska jest darem opatrzności Bożej. Ciągłą sprawą i zadaniem publicznym, ale również darem bardzo osobistym.
Odwołując się poprzez wiarę i modlitwę do miłości Chrystusa i Twojej Matko, pragniemy z niej czerpać siłę dla niezawodnej nadziei na trudnych drogach Ojczyzny i świata. Wierzymy, że Chrystus ukrzyżowany, który sam doświadczył destrukcyjnej mocy cierpienia i osamotnienia na Kalwarii, wprowadza każdego człowieka w przestrzeń swojej miłości, zwycięskiej poprzez zmartwychwstanie. Ty wiesz Maryjo, że dziś tej nadziei nam wszystkim potrzeba. Kierującym państwem, dziękujemy za ich służbę, za ich bezinteresowność na wszystkich drogach posługi. Za wszystkie służby, zwłaszcza w wymiarze służby medycznej, służby mundurowe, wolontariuszy. Potrzeba tej głębokiej, duchowej jedności. Bożej i ludzkiej solidarności, która dźwiga drugiego w jego zagrożeniach. Potrzeba nieraz, jak mawiał św. Jan Paweł II, długiego czasu, by odsłonił się przed nami sens spoza bezsensu, zbawczy sens każdego cierpienia.
Niech więc w tym straszliwym zmaganiu, pomiędzy tajemnicami życia, cierpienia i śmierci, którego widownią jest nasz współczesny świat i nasza ojczyzna, jedność z Chrystusem i z Tobą, Maryjo, przeważy i zwycięży. Niech się tak stanie
—powiedział abp Wacław Depo.
kk
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/493126-prezydent-na-jasnej-gorze-modlil-sie-za-polske