W związku z koronawirusem Kościół podejmuje działania prewencyjne. Część z nich, jak odwołane rekolekcje czy udzielanie sakramentu bierzmowania, ma związek z zarządzonym przez rząd odwołaniem zajęć w szkołach na okres dwóch tygodni. Tymczasem abp Gądecki zaapelował, aby w miarę możliwości odbywało się więcej Mszy, tak, by liczba wiernych obecnych na poszczególnych Mszach była mniejsza.
CZYTAJ TAKŻE:
Zawieszone udzielanie sakramentu bierzmowania, odwołane rekolekcje
Kuria diecezjalna w Tarnowie zdecydowała w środę o zawieszeniu od czwartku do odwołania udzielania sakramentu bierzmowania. Ponadto w diecezji tarnowskiej nie będą organizowane rekolekcje szkolne oraz wszelkiego rodzaju spotkania rejonowe czy dekanalne.
Jak poinformował w środę kanclerz kurii diecezjalnej w Tarnowie ks. Robert Kantor, decyzję tę podjęto „w związku z zagrożeniem powodowanym przez koronawirus oraz podjętymi decyzjami władz państwowych”.
W diecezji tarnowskiej w najbliższym czasie nie odbędą się także dwa duże diecezjalne spotkania młodzieżowe. Na późniejszy termin zostało przeniesione planowane w sobotę spotkanie dla animatorów „Pełne zanurzenie” z udziałem młodych z całej diecezji wraz z kapłanami. Z kolei Obchody Światowego Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową będą przeżywane w parafiach, a nie w Tarnowie.
Chcemy, żebyście wiedzieli, że nie panikujemy, ale bardzo zależy nam na waszym zdrowiu i waszych bliskich
— zwrócił się do młodych ks. Marcin Baran, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Odwołane dni skupienia katechetów w Krakowie
W archidiecezji krakowskiej odwołane zostały dni skupienia katechetów, zaplanowane w dniach 14 i 28 marca 2020 r. odpowiednio w Centrum Jana Pawła II w Krakowie i w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach.
W ramach czasu tych spotkań prosimy wszystkich o prywatną adorację i udział we mszy św. w sobotę w swoich parafiach. Jest nam wszystkim potrzebna modlitwa i jedność duchowa w obliczu zagrożenia koronawirusem
— zaznaczył ks. Andrzej Kielian, dyrektor wydziału katechetycznego krakowskiej kurii.
W archidiecezji krakowskiej ograniczone mają być także planowane na 2 kwietnia uroczystości związane z 15. rocznica śmierci Jana Pawła II.
Lubelska Ekstremalna Droga Krzyżowa
Osoby, które mają kaszel czy gorączkę, powinny zostać w domu i uczestniczyć we mszy św. za pośrednictwem mediów
— apeluje rzecznik Archidiecezji Lubelskiej. Z powodu zagrożenia koronawirusem odwołana została Lubelska Ekstremalna Droga Krzyżowa.
Chcemy zaapelować do osób, które odczuwają dolegliwości typu kaszel, katar, podwyższona temperatura, aby pozostały w domach i uczestniczyły we mszy św. za pośrednictwem mediów, np. telewizji
— powiedział rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej ks. Adam Jaszcz na briefingu prasowym w środę w Lublinie.
Powiem więcej, pojawianie się w takim stanie zdrowia w kościele na mszy świętej też może być złamaniem piątego przykazania (Nie zabijaj - PAP). Mamy troszczyć się o własne zdrowie, o zdrowie innych i wyrazem odpowiedzialności, miłości chrześcijańskiej będzie właśnie pozostanie w domu
— dodał.
W Lubelskiem dotychczas potwierdzono dwa przypadki zachorowania na koronawirusa. Ks. Jaszcz poinformował, że w związku z zagrożeniem koronawirusem odwołana została Lubelska Ekstremalna Droga Krzyżowa, która miała odbyć się w nocy z 20 na 21 marca.
Decyzja taka zapadła z tego względu, że niektóre trasy, niektóre szlaki przebiegałaby przez tereny objęte kwarantanną
— tłumaczył ks. Jaszcz.
Odwołana została też Droga Krzyżowa tradycyjne odprawiana przed świętami wielkanocnymi na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie. W tym roku miała być 3 kwietnia.
To jest decyzja dyrektora Muzeum na Majdanku w porozumieniu z ministerstwem zdrowia, przez nas oczywiście przyjęta ze zrozumieniem
— zaznaczył rzecznik.
Ks. Jaszcz podkreślił, że w związku z decyzją rządu o zamknięciu szkół do 25 marca, nie będą się również w tym czasie odbywały rekolekcje szkolne. W przypadku rekolekcji w parafiach ks. Jaszcz powiedział, że będą realizowane wytyczne przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, aby organizować więcej mszy i nabożeństw, jeśli istnieje taka okoliczność, że może się na nich gromadzić więcej niż 500 osób. Rzecznik zaznaczył, że msza św. nie jest imprezą masową w rozumieniu ustawowym.
Jeśli będzie potrzeba, w dużych parafiach, gdzie na mszach może się zgromadzić duża liczba osób, będziemy prosili proboszczów o dołożenie jeszcze jednej mszy św., aby unikać dużej kumulacji osób
— dodał ks. Jaszcz.
Rzecznik przypomniał, że wierni mogą – jeśli tak chcą - przyjmować komunię św. na rękę, a także, że nie ma obowiązku przy wchodzeniu do kościoła żegnania się znakiem krzyża ręką zmoczoną w wodzie święconej.
Ks. Jaszcz wezwał do wytężonej modlitwy i zaapelował, aby nie popadać w niepotrzebną panikę.
Na pewno na dziś wykluczamy scenariusz włoski, kiedy zamykane były kościoły i podejmowano decyzje o niesprawowaniu mszy świętej. My w Polsce jesteśmy z zupełnie innej sytuacji
— zaznaczył.
Odwołane Misterium Męki Pańskiej w Giżycku
Z powodu sytuacji związanej z koronawirusem organizatorzy odwołali tegoroczne Misterium Męki Pańskiej, które miało odbyć się 4 kwietnia na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku. W minionych latach było to największe plenerowe widowisko pasyjne na Mazurach.
Podjęliśmy tę decyzję wspólnie z organizatorami z Akcji Katolickiej, po konsultacjach z Sanepidem, który był przeciwny zorganizowaniu takiego widowiska
— poinformował PAP ks. Wojciech Kondratowicz, wikariusz z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Giżycku, który wyreżyserował tegoroczne misterium.
Miała być to już piąta edycja przedstawienia, w którego przygotowanie co roku angażowało się ponad sto osób. Misterium Męki Pańskiej w Giżycku było uznawane nie tylko za największe widowisko pasyjne w diecezji ełckiej, ale też w całej północno-wschodniej Polsce. Na Wzgórzu św. Brunona nad jeziorem Niegocin gromadziło się zwykle blisko 2 tys. widzów, aktorów-amatorów i członków obsługi technicznej. W tym roku misterium miało zostać wystawione 4 kwietnia.
W związku w rozpowszechnianiem się koronawirusa biskup ełcki Jerzy Mazur wydał w minioną sobotę komunikat, w którym poprosił wszystkich duszpasterzy i wiernych w swej diecezji o modlitwę i wzajemne wsparcie.
Chciałbym, byśmy dostosowując się do zaleceń służby zdrowia minimalizowali możliwość zarażenia się. Zachowajmy wszelkie środki zwiększonej ostrożności, a nade wszystko nie ulegajmy panice i zachowajmy spokój
— napisał hierarcha.
Jako ludzie wierzący, zwróćmy się w ufnej modlitwie do Chrystusa, prosząc o odwrócenie niebezpieczeństw i szkód, jakie niesie wirus. Nie zaniedbując niczego, co możemy zrobić dla powstrzymania wirusa, powierzmy Panu Bogu prośbę o pomoc i obronę
— podkreślił.
W wydanym komunikacie biskup nie tylko zachęcał do modlitw w intencji służby zdrowia i chorych, ale też zaapelował do wiernych, żeby otoczyć opieką ludzi starszych i samotnych.
Zwróćmy uwagę na sytuację osób, które potrzebują naszej sąsiedzkiej pomocy
— napisał.
Abp Ryś prosi o przełożenie rekolekcji
Metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś zwrócił się z prośbą do proboszczów, by skontaktowali się z dyrektorami szkół na terenie swojej parafii w celu przełożenia rekolekcji wielkopostnych na termin po ustaniu niebezpieczeństwa rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Na oficjalnej stronie archidiecezji we wtorek opublikowano komunikat podpisany przez księdza Marcina Wojtasika, przewodniczącego wydziału katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej. Ksiądz Wojtasik - w imieniu arcybiskupa Grzegorza Rysia - zwrócił się w nim z prośbą do proboszczów, by skontaktowali się z dyrektorami szkół na terenie swojej parafii w celu przełożenia rekolekcji na odpowiedni termin po ustaniu zagrożenia koronawirusem.
Przewodniczący wydziału katechetycznego przypomina także duchownym z archidiecezji łódzkiej, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa obowiązują specjalne przepisy.
Wojewoda Łódzki wydał polecenie nieorganizowania wycieczek i wyjazdów uczniów i dzieci oraz nieprzyjmowania w charakterze gości grup uczniów i dzieci z innych szkół i placówek. Polecenie dotyczy również nieorganizowania zbiorowych wyjść uczniów i dzieci do kin, teatrów, muzeów, rekolekcji itp.
— wskazano.
Wcześniej, w związku z zagrożeniem koronawirusem, specjalny komunikat do wiernych wystosował arcybiskup Grzegorz Ryś.
W obliczu zagrożenia epidemią, zachęcam wszystkich do ufnej modlitwy o jej opanowanie i oddalenie. Proszę o szczególną modlitwę za wszystkich chorych, ich najbliższych oraz za służbę zdrowia (…). Proszę również, aby z całą roztropnością stosować się do zaleceń odpowiednich władz i służb, których celem jest powstrzymanie epidemii
— apelował metropolita łódzki.
Arcybiskup Ryś przypomniał też o możliwości przyjmowania komunii świętej na rękę, co „w obecnej nadzwyczajnej sytuacji może być, zwłaszcza w przypadku osób chorych czy narażonych na zarażenie, konieczną formą miłości bliźniego”.
Archidiecezja łódzka liczy około 1,35 mln wiernych. Obejmuje część obszaru województwa łódzkiego, podzielona jest na 27 dekanatów i 219 parafii, w tym 65 łódzkich. Na terenie archidiecezji pracuje blisko 750 kapłanów i prawie 490 zakonników i zakonnic.
CZYTAJ TAKŻE: WSZYSTKO O KORONAWIRUSIE
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/490692-kosciol-reaguje-na-koronawirusa-sprawdz