Ekologizm to ideologia wrogości wobec człowieka. Ludzie według ekologizmu są zagrożeniem dla świata i środowiska naturalnego, bo je zanieczyszcza
— mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, członek Polskiej Akademii Nauk.
wPolityce.pl: Czy atak na arcybiskupa Marka Jędraszewskiego za jego słowa o ekologizmie są przejawem chrystofobii? Niebawem ukaże się pańska książka zatytułowana „Chrystofobia. 500 lat nienawiści do Jezusa i Kościoła”.
Prof. Grzegorz Kucharczyk: Te ataki są z pewnością przejawem chrystofobii, rozumianej jako negowanie Jezusa Chrystusa jako najważniejszej osoby dla chrześcijan. To negowanie odbywa się pod różnymi postaciami. Kiedyś odbywało się pod sztandarem ideologii komunizmu i narodowego socjalizmu. Dzisiaj mamy inne ideologie, które wyrosły z podobnego pnia. One też negują Chrystusa jako najważniejszy punkt odniesienia dla wszystkich chrześcijan. Jedną z form ideologicznego reagowania jest ekologizm.
Co jest cechą charakterystyczną dla ideologii ekologistycznej?
Nie należy postrzegać ekologizmu jako naturalnej potrzeby dbania o środowisko. Przecież nikt o zdrowych zmysłach nie popiera wyrzucania śmieci do lasu czy zanieczyszczania natury. Ekologizm stawia w centrum swojej ideologii przyrodę postrzeganą przez duże P.
Mówi się, że wszystkie idee mają konsekwencje. Jakie konsekwencje ma ekologizm?
Ekologizm to ideologia wrogości wobec człowieka. Ludzie według ekologizmu są zagrożeniem dla świata i środowiska naturalnego, bo je zanieczyszcza. Zgodnie z ideologią ekologistycznej bóstwem jest przyroda, Pachamama, czy jakkolwiek to się nazwie. Dlatego też główną konsekwencją ideologii ekologistycznej jest polityka antynatalistyczna, czyli działania skierowane przeciwko człowiekowi. Centralny dogmat chrześcijaństwa opiera się na inkarnacji, czyli na wcieleniu się drugiej osoby Trójcy Świętej, Syna Bożego. To wcielenie w prawdziwego i konkretnego człowieka, w człowieka, którego narodziny niedawno świętowaliśmy.
A co pan profesor sądzi o słowach arcybiskupa Marka Jędraszewskiego? Metropolita krakowski stwierdził, że „ekologizm” odwraca porządek świata i jest sprzeczny ze wszystkim, co zapisane w Biblii.
Chwała Bogu, że są w Polsce tacy pasterze, jak abp Marek Jędraszewski, którzy stojąc na gruncie Wiary i zdrowego rozsądku, zabierają głos w ważnych sprawach. Dziwie się tylko dlaczego kilkudziesięciu innych polskich biskupów nie mówi tego, na co zwraca uwagę arcybiskup Jędraszewski.
Not. ems
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/479536-kucharczykdobrze-ze-sa-tacy-pasterze-jak-abp-jedraszewski