W poniedziałek rano odbył się pogrzeb śp. arcybiskupa Juliusza Paetza. Emerytowany metropolita poznański spoczął nie w katedrze, lecz na cmentarzu parafialnym na Starołęce.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie żyje abp Juliusz Paetz. Emerytowany metropolita poznański miał 84 lata. Pogrzeb będzie miał charakter ściśle prywatny
15 listopada 2019 r. zmarł abp Juliusz Paetz, arcybiskup metropolita poznański w latach 1996-2002. W 2002 roku dziennik „Rzeczpospolita” w tekście „Grzech w Pałacu Arcybiskupim” podał, że abp Paetz molestował seksualnie kleryków i księży. Według dziennika, o skłonnościach homoseksualnych hierarchy wiadomo było wtedy od co najmniej dwóch lat. Metropolita ustąpił ze stanowiska, ale pozostał w Poznaniu jako biskup senior. Nigdy nie potwierdził stawianych mu zarzutów. Żaden z kleryków nie złożył zawiadomienia w sprawie molestowania, więc sprawa nie była badana też przez prokuraturę.
W związku z ujawnieniem tej sprawy abp Paetz otrzymał zakaz odprawiania mszy i udzielania sakramentów na terenie archidiecezji poznańskiej.
Zapowiedziano, że pogrzeb będzie miał charakter ściśle prywatny. Jednak w mediach pojawiły się informacje, że abp Paetz będzie mógł zostać pochowany w poznańskiej katedrze. Sprawa nabrała rozgłosu. Powstała nawet petycja protestacyjna skierowana do abp. Stanisława Gądeckiego.
CZYTAJ TAKŻE: Abp Paetz zostanie pochowany w poznańskiej katedrze? Sprawa nabiera rozgłosu, kuria milczy. „To będzie zgorszenie”
W poniedziałek o godz. 10:00 odbył się jednak briefing prasowy podczas którego metropolita poznański poinformował, że rano w katedrze poznańskiej odbyła się msza żałobna.
Miejscem pochówku abpa seniora będzie cmentarz parafialny jego rodziny na poznańskiej Starołęce. W trosce o jedność Kościoła proszę wszystkich wiernych, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu. Jestem też przekonany, że sytuacja, w której znaleźliśmy się dzisiaj, posłuży oczyszczeniu Kościoła poznańskiego
— powiedział abp Gądecki.
Przewodniczący KEP przypomniał, że w 2001 r. komisja kierowana przez ks. abpa Antoniego Stankiewicza dla zbadania wiarygodności oskarżeń przekazała swoje wnioski Stolicy Apostolskiej. W 2002 r. św. Jan Paweł II przyjął dymisję księdza abpa Paetza. W tym samym 2002 r. kard. Giovanni Battista Re zalecił, by arcybiskup senior nie przewodniczył publicznym czynnościom liturgicznym. W grudniu papież potwierdził tę decyzję. Potem, w 2013 r., kard. Tarcisio Bertone zachęcał ks. abpa seniora do życia w odosobnieniu, do przemyśleń i modlitwy. Wezwanie to zostało powtórzone potem przez nuncjusza apostolskiego Celestino Migliore w 2016 r.
Katedra od godziny 8 była zamknięta dla wiernych. Nabożeństwo miało charakter ściśle prywatny – tak jak zapowiadała w piątkowym komunikacie kuria. Trzech ochroniarzy pilnowało wejścia do bazyliki i kilku wiernych, którzy chcieli wziąć udział w porannej mszy, która zwykle odprawiana jest o godzinie 8 nie mogło wejść do środka świątyni. Nabożeństwo żałobne abp. Paetza koncelebrował arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki
— relacjonowało Radio Poznań.
Abp Juliusz Paetz urodził się w Poznaniu w 1935 roku. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka 28 czerwca 1959 r. Był współpracownikiem Sekretariatu Stanu i Rady ds. Publicznych Kościoła oraz delegacji Stolicy Apostolskiej ds. stałych kontaktów roboczych z rządem PRL, a w latach 1976-1982 prałatem antykamery papieskiej na bezpośredniej służbie papieży: Pawła VI, Jana Pawła I i Jana Pawła II.
W grudniu 1982 roku został mianowany biskupem łomżyńskim, a w kwietniu 1996 r. - arcybiskupem poznańskim. W 2002 roku złożył rezygnację z urzędu i przeszedł na emeryturę. Abp Paetz ustąpił ze stanowiska metropolity poznańskiego, po oskarżeniach o molestowanie seksualne kleryków i księży. Jego następcą został abp Stanisław Gądecki.
kpc/PAP/Radio Poznań/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/473417-pogrzeb-abp-paetza-zostal-pochowany-na-zwyklym-cmentarzu