Członkowie Klubów Inteligencji Katolickiej z całej Polski przybyli w sobotę z doroczną pielgrzymką na Jasną Górę. W skierowanej do nich homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki ocenił, że obecnie potęguje się „zmaganie światła z siłami ciemności”.
Nawiązując do treści odczytanej w sobotę Ewangelii arcybiskup wskazał, że pytanie, czy Chrystus – gdy powróci - znajdzie wiarę na Ziemi, „zwraca uwagę na to, że zmaganie światła z siłami ciemności będzie trwało aż do końca świata”.
Wydaje się nam nawet, że to zmaganie obecnie się potęguje; daje ono o sobie znać w świecie polityki, kultury i mediów, wydaje się być nawet obecne we wnętrzu Kościoła. Wielu zdaje się tego kryzysu nie dostrzegać i uspokajają, że powinniśmy być optymistami. Czy jednak dramatyzm pytania Jezusowego nie powinien wybrzmieć z całą siłą właśnie dzisiaj?
— pytał w homilii metropolita poznański.
W tym kontekście abp Gądecki przywołał wypowiedziane w 1970 r. słowa późniejszego papieża Josepha Ratzingera, który już wówczas ostrzegał, że „stopniowo znika oblicze Boga; śmierć Boga jest całkowicie realnym procesem, który przenika dzisiaj do najgłębszego wnętrza Kościoła. Wydaje się, że Bóg w chrześcijaństwie umiera” – cytował przewodniczący KEP.
Ostatnio kard. Sarah (Robert, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – PAP) wyraża swoje przekonanie, że kryzys dotknął nawet urząd nauczycielski Kościoła. W nauczaniu pasterzy, biskupów, prezbiterów króluje istna kakofonia, nauki wydają się sobie przeczyć, każdy narzuca swoją własną opinię jako pewnik, a wynikiem tego jest zamęt, dwuznaczność i apostazja
— mówił abp Gądecki.
CZYTAJ WIĘCEJ: Mocne słowa kard. Saraha: Nie ma zbawienia, ocalenia, jeśli człowiek nie trzyma się mocno Objawienia i doktryny
Nie chodzi nam o sianie paniki, ale o odwagę prawdy. Idzie o to, by nie zaprzestać wołania do Boga dniem i nocą, aby wziął swój Kościół w obronę
— dodał arcybiskup, podkreślając, że z zadania nieustannej modlitwy skierowanej do Boga o podtrzymywanie płomienia miłości nie są zwolnieni członkowie Klubów Inteligencji Katolickiej w Polsce.
Co więcej, jest to ich priorytetowe zadanie, zgodnie z benedyktyńską regułą, która na pierwszym miejscu stawia „ora” (modlitwę)
— powiedział metropolita, oceniając, iż nie jest do zadanie łatwe, zaś modlitwa wymaga „wielkiego wysiłku i walki aż do ostatniego tchnienia”.
Podczas sobotniej mszy na Jasnej Górze modlono się także w intencji zmarłego minionej doby w wieku 92 lat biskupa Bronisława Dembowskiego – ordynariusza włocławskiego w latach 1992-2003.
Był bardzo znany Klubom Inteligencji Katolickiej, był wielkim współpracownikiem KIK-u warszawskiego. Był też moim współpracownikiem w Komitecie ds. Dialogu z Niewierzącymi we Włocławku
— wspominał abp Gądecki.
Na zakończenie homilii przewodniczący episkopatu przytoczył – jak powiedział – „modlitwę jednego z inteligentów w intencji miłości do Kościoła”, w której autor rozważań deklaruje, że w przeszłości mógł akceptować jedynie „Kościół doskonały”, a wszelkie jego niedoskonałości powodowały zgorszenie.
Dzisiaj natomiast zaczynam się leczyć z tych idealistycznych wymagań; zaczynam rozumieć, że to był Kościół moich marzeń, a nie Kościół założony przez ciebie, Chryste. Zdaję sobie z tego sprawę, że Kościół objawia, ale czasem także zakrywa Boga. Twój i nasz Kościół, Panie Jezu, jest święty, ale składa się z grzeszników; przekazuje mi twoją Ewangelię, lecz w opakowaniu swojej nędzy. W Bogu nie ma cienia, ani zmarszczki, ani plamy, natomiast nasz Kościół składa się z ludzi biednych, małych i słabych
— cytował arcybiskup Gądecki.
Teraz – mówi ten autor – uczę się kochać i przyjmować z radością Kościół taki, jaki jest, ale wciąż będę się starał, nieustannie modlił, aby stawał się coraz bardziej czysty i piękny, coraz bardziej podobny do Ciebie
— zakończył metropolita.
Przedstawiciele Klubów Inteligencji Katolickiej (KIK), do których adresowana była sobotnia homilia przewodniczącego KEP, po raz 39. przybyli w sobotę z pielgrzymką na Jasną Górę. Działające w całej Polsce kluby są stowarzyszeniami skupiającymi przede wszystkim katolików świeckich, którzy pragną „budować solidarność dla dobra wspólnego”, działając w duchu II Soboru Watykańskiego. Kluby organizują spotkania o charakterze formacyjnym, intelektualnym, modlitewnym i kulturalnym.
Pierwsze KIK powstały w 1956 r., w efekcie przemian po tzw. odwilży październikowej w 1956 r. W latach 1957-1976 przedstawiciele klubów tworzyli w PRL-owskim Sejmie rodzaj umiarkowanie opozycyjnego przedstawicielstwa środowisk ludzi wierzących. Po 1976 r. wielu działaczy KIK zaangażowało się w działalność opozycyjną, a po przełomie ustrojowym w 1989 r. włączyło się w przemiany.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/473222-abp-gadeckipoteguje-sie-zmaganie-swiatla-z-silami-ciemnosci