W kościele Ofiarowania Pańskiego na warszawskim Natolinie rozpoczęła się msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Podczas mszy metropolita warszawski wprowadzi do świątyni relikwie 34 świętych i błogosławionych, którzy mieli wkład w odzyskanie niepodległości przez Polskę.
Relikwie mają przypominać wiernym, że każdy ma dążyć do świętości, miłować Boga, Kościół i Ojczyznę.
Przed rokiem świątynia Ofiarowania Pańskiego wzbogaciła się o fresk w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, przedstawiający 34 postaci świętych i błogosławionych. Proboszczowi i parafii udało się pozyskać ich relikwie.
Specjalny relikwiarz w kształcie ryngrafu został zaprojektowany przez Tomasza Morka. Przedstawia Matkę Bożą Częstochowską na tle orła w koronie, a wokół umieszczono 34 kapsuły z relikwiami.
Jedna z nich jest pusta, gdyż czekamy na beatyfikację i relikwie kard. Stefana Wyszyńskiego
— poinformował proboszcz parafii, ks. prałat Edward Nowakowski cytowany w komunikacie Archidiecezji Warszawskiej.
W relikwiarzu będą umieszczone relikwie m.in. głównych patronów Polski św. Wojciecha i św. Stanisława, Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszki, abp Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, brata Alberta Chmielowskiego, m. Bernardyny Jabłońskiej, Edmunda Bojanowskiego, ks. Ignacego Kłopotowskiego, s. Faustyny Kowalskiej, s. Urszuli Ledóchowskiej.
Ich dzieła i charyzmat są nadal bardzo aktualne. Parafianie cieszą się, że będą mieli wielkich patronów
— powiedział ks. Nowakowski. Jak dodał, w święto narodowe trzeba wspomnieć o tych wielkich Polakach, którzy zostali wyniesieni do chwały ołtarzy, a poprzez swoją pracę, duszpasterstwo i świętość włożyli swój wkład w odzyskanie niepodległości.
Stąd myśl, by ich uhonorować i upamiętnić
— stwierdził.
Kard. Nycz wskazał, że „relikwie są znakiem, który daje nam Kościół, znakiem, który nas odsyła nie tylko do świętego, którego relikwie wprowadzamy, ale znakiem, który nas odsyła do uwielbienia Boga i do naśladowania Jezusa Chrystusa”.
Wtedy i tylko wtedy, nasz kult świętych i modlitwa przez ich wstawiennictwo w intencji naszej ojczyzny, w intencji naszych ludzkich spraw, ale także w intencji naszych osobistych rzeczy, z którymi przychodzimy do Boga przez wstawiennictwo świętych, tylko wtedy przy tym kompletnym ujęciu, ma swój głęboki sens
— podkreślił metropolita warszawski.
Ocenił, że to „niewątpliwie historyczne wydarzenie, kiedy wprowadzamy relikwie 34 świętych i błogosławionych związanych z wolnością”.
Powiedzmy sobie od razu, nie tylko z tą wolnością w roku 1918, choć przede wszystkim o tym dziś myślimy, ale związanych z tą wolnością w znaczeniu różnych okresów dziejów naszej ojczyzny, ale równocześnie związanych z tą wolnością, którą daje tożsamość i jest troską o tożsamość, z tą wolnością, którą każdy z nas powinien w swoim życiu i w sobie szanować i pielęgnować
— mówił kard. Nycz.
To jest ta wolność, ku której wyzwolił na Chrystus i jesteśmy za nią odpowiedzialni
— podkreślił.
Jak mówił, 11 listopada jest „wspaniałą okazją, żeby dziękując za to, co nasi praojcowie zrobili w roku 1918, dziękować za to, że Bóg nas stworzył wolnymi”.
Naszym obowiązkiem i naszym zobowiązaniem jest o tę wolność się troszczyć, tej wolności bronić i nie tylko tej zewnętrznej, ale tej wolności, która jest dzisiaj zagrożona także w nas, przez różne ograniczenia tego świata, które przez różne podsuwane nam poprawności każą albo z jednej strony korzystać z wolności w sposób nieodpowiedzialny, wręcz swawolny, albo czynić z niej tak absolutną wartość, że człowiek dbając o swoją wolność zapomina, że wokół niego żyje drugi człowiek, który też jest wolny
— mówił kard. Nycz. Przekonywał, że tak powinniśmy „korzystać z naszej wolności, którą pan Bóg nas obdarzył, żeby nie krzywdzić, nie ranić, nie zadawać bólu tym wszystkim, którzy są wokół nas i także są wolni”.
Kard. Nycz mówił także, że w związku ze Świętem Niepodległości powinniśmy sobie przypominać o „potrzebie dziękowania za wolność i niepodległość”.
Wolność i niepodległość ojczyzny wymaga tej troski i nieustannego zawierzania Bogu
— podkreślił metropolita warszawski.
Kościół Ofiarowania Pańskiego w Warszawie na Natolinie został wzniesiony przed 30 laty w stylu nawiązującym do neoromańskiego. Świątynia została konsekrowana 1 czerwca 2003 r. Parafia liczy ok. 18 tys. mieszkańców.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/472322-relikwie-34-swietych-od-niepodleglosci