Biskup Athanasius Schneider w liście otwartym skrytykował w duchu pasterskiego napomnienia wydarzenia towarzyszące Synodowi Amazońskiemu. Wcześniej w sposób jednoznaczny wypowiedział się na ten temat kard. Gerhard Müller.
Zaniepokojenie wywołały nagrania oraz zdjęcia z Ogrodów Watykańskich, na których obserwować można rytuały związane z kultem matki-ziemi (Pachamama). Nie mniejszy niepokój wzbudziło wystawienie drewnianych figurek Pachamamy w rzymskich kościołach, czy dokonane przez papieża Franciszka pobłogosławienie drewnianego idola, o niesieniu go w procesji nie wspominając.
Przeciwko wznoszeniu „idoli” w Kościele katolickim podczas Synodu Amazońskiego wypowiedział się kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Doktryny Wiary, nazywając takie praktyki „poważnym grzechem, występkiem przeciwko prawu Bożemu”.
Poproszony przez telewizję EWTN o komentarz w sprawie osób, które usunęły pogańskie posążki z kościoła Santa Maria in Transpontina i wrzuciły je do Tybru, kard. Müller powiedział:
Sprowadzenie idoli do Kościoła było poważnym błędem.
Zgodnie z prawem Bożym, z pierwszym przykazaniem, idolatria stanowi poważny grzech i nie można włączać jej do chrześcijańskiej liturgii
— zauważył, dodając, iż nawet jeżeli ich wyrzucenie stanowiłoby pogwałcenie prawa ludzkiego, to sprowadzanie ich do Kościoła było pogwałceniem prawa Bożego.
To jest zasadnicza różnica
— skonstatował.
Wcześniej niemiecki kardynał w komentarzu dla portalu LifeSiteNews ubolewał, że „nawet biskupi nie zdają sobie sprawy, kiedy granica starego pogaństwa zostaje przekroczona” i wyjaśnia, że idolatria i przesądy stanowią „grzech przeciwko Bogu, ponieważ mylą Stworzyciela z Jego stworzeniem”.
Adoracja Boga jest prawdziwą teologią wyzwolenia z lęku, obaw i braku poczucia bezpieczeństwa, które przychodzi na nas ze świata materialnego i naszych współbraci. I jedynie z pomocą Ewangelii i łaski Chrystusa kultura może rozwijać swój pozytywny wpływ i zostać uwolniona z siły zła
— zaznaczył.
W podobnym tonie wypowiedział się bp Athanasius Schneider w skierowanym do wiernych liście otwartym.
„Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną” mówi Pan Bóg w pierwszym przykazaniu. Przekazane Mojżeszowi i Hebrajczykom przykazanie to pozostaje obowiązujące dla wszystkich ludzi wszystkich czasów, jako że Bóg nam mówi: „Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 4-5)”.
— napisał bp Athanasius Schneider, dodając słowa św. Jana Apostoła: „Dzieci, strzeżcie się fałszywych bogów!” (1 J 20-21) i podkreślając, że w dzisiejszych czasach przesłanie to ma szczególne znaczenie, ponieważ „synkretyzm i poganizm są trucizną wdzierającą się do żył Świętego Ciała Chrystusa, Kościoła”.
Jako spadkobierca Apostołów, któremu powierzono opiekę nad Bożą owczarnią, nie mogę milczeć w obliczu rażącego pogwałcenia świętej woli Boga oraz katastrofalnych konsekwencji, jakie będzie ono miało dla poszczególnych dusz, Kościoła jako całości, i w rzeczy samej dla całej rasy ludzkiej
— stwierdził, tłumacząc, dlaczego zdecydował się na napisanie listu otwartego.
4 października 2019 r., w wigilię Synodu Amazońskiego, w Ogrodach Watykańskich miała miejsce ceremonia religijna w obecności papieża Franciszka i kilkunastu biskupów i kardynałów, której przewodniczyli częściowo szamani i w której użyto przedmiotów symbolicznych, a konkretnie drewnianej rzeźby nagiej, ciężarnej kobiety
— wskazywał, dodając, iż tego typu przedmioty są znane jako przynależące do rytuałów ludów tubylczych Amazonii, w szczególności w obrzędach ku czci matki-ziemi, Pachamama.
W następnych dniach drewniana figurka nagiej kobiety była również czczona w Bazylice św. Piotra naprzeciwko Grobu św. Piotra. Papież Franciszek przywitał również dwóch biskupów niosących Pachamamę na ramionach i w procesji przenoszących ją do sali synodowej, gdzie spoczęła na honorowym miejscu. Statuy Pachamama zostały również rozstawione w kościele Santa Maria in Transpontina.
— relacjonował, wyrażając przy tym niepokój co do praktyk, do jakich doszło w Watykanie.
W odpowiedzi na protesty wiernych katolickich odnośnie do tych rytuałów oraz wykorzystania posążków, rzecznik Watykanu oraz członkowie komisji Synodu Amazońskiego lekceważyli lub zaprzeczali temu ewidentnie synkretycznemu religijnie charakterowi posążków
— ubolewał, podkreślając, iż zaprzeczając ewidentnym dowodom dokonywali oni intelektualnej ekwilibrystyki.
Ks. Paulo Suess, uczestnik Synodu Amazońskiego nie pozostawił wątpliwości co do pogańskiego charakteru ceremonii z drewnianymi wizerunkami w Ogrodach Watykańskich i śmiał nawet pozytywnie przyjmować pogańskie rytuały, mówiąc: „Nawet jeżeli to był pogański rytuał, niemniej jednak jest to pogańskie uwielbienie Boga. Nie można odrzucić poganizmu jako niczego” (17 października, wywiad dla Vatican News). W oficjalnym oświadczeniu z 21 października, Pan-Amazonian Ecclesial Network (REPAM) potępiła heroiczny akt pewnego mężczyzny, który wyrzucił drewniane wizerunki do Tybru jako akt „religijnej nietolerancji”. Tym samym zdemaskowali oni kłamstwa i sztuczki, z pomocą których zaprzeczano religijnemu charakterowi czczonych drewnianych posążków
— podsumował, zauważając, iż Pachamama ma związki z wierzeniami Inków oraz ich praktykami religijnymi.
Katolicy nie mogą przyjąć jakichkolwiek pogańskich rytuałów religijnych, ani zgodzić się na synkretyzm między wierzeniami i praktykami pogańskimi a Kościoła katolickiego
— oświadczył, podkreślając, iż cześć oddawana posążkowi nagiej kobiety, zapalanie przed nim świec, kłanianie się mu do ziemi oraz tańczenie przed nim, stanowi pogwałcenie pierwszego przykazania.
„Nie będziecie sobie czynili bożków, nie będziecie sobie stawiali posągów ani stel. Nie będziecie umieszczać w waszym kraju kamieni rzeźbionych, aby im oddawać pokłon, bo Ja jestem Pan, Bóg wasz”
— cytował Pismo Święte (Kpł 26,1) bp Schneider.
Wszyscy prawdziwi katolicy, którzy mają ducha Apostołów i chrześcijańskich męczenników powinni płakać i mówić o pogańskich ceremoniach, które miały miejsce w Wiecznym Mieście Rzymie, parafrazując słowa Psalmu 79: „Boże, poganie przyszli do Twego dziedzictwa, zbezcześcili Twój święty przybytek”, Rzym obrócili w ruiny.
— napisał do wiernych.
Nieprzerwana tradycja Kościoła unikała najmniejszych dwuznaczności czy uczestniczenia w aktach idolatrii. Wyjaśnienia, które zostały udzielone przez rzecznika Watykanu oraz przez osoby związane z Synodem Amazońskim, w celu usprawiedliwienia religijnego kultu drewnianej figurki ciężarnej, nagiej kobiety, były bardzo podobne do argumentów wysuwanych przez pogan w czasach Ojców Kościoła, jak donosił o tym św. Antanazy. Św. Atanazy odpierał pseudoargumenty pogan a jego polemika odnosi się w pełni do usprawiedliwień dawanych przez władze Watykanu. Św. Atanazy powiedział: „Będą chlubić się, że czczą i służą, nie zwykłym pniom i kamieniom i formom człowieka i irracjonalnym ptakom i pełzającym rzeczom i bestiom, ale słońcu i księżycowi i całemu niebieskiemu wszechświatowi, i ziemi, ubóstwiając przez to stworzenie” (Contra Gentiles, 21, 1-3); oraz: „Będą łączyć wszystko razem, jako stanowiące jedno ciało, i będą mówić, że wszystko w całości jest Bogiem” (Contra Gentiles, 28, 2). „Zamiast realnego i prawdziwego Boga, oni ubóstwiają rzeczy, które nim nie są, służąc stworzeniu raczej niż Stworzycielowi (Rz, 1,25), w ten sposób angażując się w głupotę i bezbożność” (Contra Gentiles, 47, 2)
— przypomniał.
aw/LifeSiteNews
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/470406-kard-muller-zaniepokojony-szamanskim-rytualem