„Nie można dialogować ze środowiskami, które nie chcą dialogu, depczą świętości, bluźnią Bogu i deprawują człowieka. Ale Kościół otrzymał zadanie głoszenia Ewangelii wszystkim i nikt nie powinien być wyłączony z możliwości usłyszenia Dobrej Nowiny” – mówi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w wywiadzie dla tygodnika „Niedziela”.
Trwa gorąca i pełna emocji dyskusja o LGBT, o Marszu Równości w Białymstoku, w czasie którego doszło do bójek między kibolami a uczestnikami Marszu Równości. Opozycja o akty przemocy oskarża Kościół.
Łatwo jest rzucać oskarżenia. Trudniej sięgnąć po nauczanie Kościoła na temat szacunku dla osób homoseksualnych, a jednocześnie o konieczności mówienia prawdy o grzechu. Co wyjątkowo ważne, przed Marszem Równości w Białymstoku przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podkreślił:
Nie można dialogować ze środowiskami, które nie chcą dialogu, depczą świętości, bluźnią Bogu i deprawują człowieka. Prawdą jest też to, że Kościół otrzymał zadanie głoszenia Ewangelii wszystkim, i nikt nie powinien być wyłączony z możliwości usłyszenia Dobrej Nowiny. Także osoby przynależące do wspomnianych środowisk mają to prawo. Dla nas osoby te nie są w pierwszym rzędzie gejami, lesbijkami, biseksualistami czy transseksualistami – one są przede wszystkim naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które chce On doprowadzić do zbawienia. W imię wierności naszemu Zbawicielowi i w imię miłości do naszych sióstr i braci musimy jednak głosić całą Ewangelię – nie unikając wymagań, które ona niesie, i nie przestając nazywać śmiertelnym grzechem tego, co nim w istocie jest. Gdybyśmy tak nie czynili, okradalibyśmy naszych bliźnich z prawdy, która także im się należy.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/455894-abp-gadecki-to-przede-wszystkim-nasi-bracia-i-siostry