Pojawiające się postulaty radykalnej świeckości państwa i separacji Kościoła od państwa w naszym kraju są nieporozumieniem – powiedział w środę kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy św. w katedrze na Wawelu.
Były metropolita krakowski przewodniczył mszy św. sprawowanej w dniu św. Stanisława – patrona Polski. Bił dzwon Zygmunt, wystawione zostały relikwie świętego.
Kard. Dziwisz przypomniał w homilii, że biskup Stanisław ze Szczepanowa wszedł w konflikt z królem Bolesławem Śmiałym i zapłacił za to najwyższą cenę – zginął.
Św. Stanisław wskazał jednoznacznie wszystkim pasterzom, jak należy służyć narodowi. Próby podporządkowania Kościoła i jego pasterzy sprawującym władzę nie są czymś nowym, o czym nas przekonuje historia. Jednakże Kościół i jego pasterze wtedy najlepiej służą narodowi, gdy przemawiają w imieniu Ewangelii, nie ulegając koniunkturalnie wpływom władzy
— powiedział kard. Dziwisz.
Jak podkreślił „święty biskup Stanisław wskazał nam, że nie tędy droga”.
Drogą jest zdrowa autonomia państwa i Kościoła, a jednocześnie życzliwa współpraca tych dwóch rzeczywistości, bo służą temu samemu człowiekowi. To wszystko zapisane jest w obecnej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a jednocześnie w konkordacie zawartym przez Polskę ze Stolicą Apostolską w czasie pontyfikatu Jana Pawła II
— mówił kard. Dziwisz.
Dlatego pojawiające się postulaty radykalnej świeckości państwa i separacji Kościoła od państwa w naszym kraju są nieporozumieniem. Chrońmy wspólne dobro Polski wspólnymi siłami. Łączmy, a nie dzielmy Polaków
— dodał.
Były metropolita krakowski mówił w homilii także, że odważna i jednoznaczna postawa św. Stanisława przypomina, że każda i każdy z nas „powołany jest do dawania świadectwa wierności Ewangelii”.
Były w dziejach Polski czasy, gdy za to świadectwo trzeba było płacić wysoką cenę. Dzisiaj, gdy tak bardzo nagłaśnia się słabości Kościoła i jego pasterzy, naszym pokornym świadectwem powinna być prawość życia, przejrzystość intencji, postaw i działania, bezinteresowność służby. Nikt i nic nas z tego nie zwolni
— mówił kard. Dziwisz.
Przypomniał, że za kilka tygodni obchodzić będziemy 40. rocznicę pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce.
Wiemy, jakie obfite owoce przyniosła papieska wizyta nie tylko dla Kościoła, ale dla całej Polski. Pontyfikat św. Jana Pawła II zaowocował wolnością i suwerennością naszej ojczyzny oraz pozostałych krajów naszej części Europy. Warto o tym pamiętać
— powiedział kard. Dziwisz.
Grupa organizacji lewicowych i środowisk działających na rzecz świeckości państwa, m.in. SLD, Partia Razem i Ogólnopolski Strajk Kobiet, zawiązała na początku roku komitet inicjatywy ustawodawczej „Świeckie państwo”.
W kwietniu komitet rozpoczął zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, zakładającym m.in. wprowadzenie obowiązku informowania przez Kościoły o uzyskanych przychodach, a także likwidację preferencji przy zakupie ziemi od Skarbu Państwa.
Na środowej konferencji prasowej zorganizowanej przed Sejmem pełnomocniczka komitetu, wiceprezeska stowarzyszenia Kongres Świeckości Bożena Przyłuska mówiła, że w ostatnich dniach i tygodniach doszło „do bulwersujących ataków na osoby, które działają na rzecz ochrony praw człowieka”.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/445783-kard-dziwisz-radykalny-rozdzial-nieporozumieniem
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.