Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.
Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który „budzi” ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu.
Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też masowe odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.
Wieczorem rozpocznie się Wigilia Paschalna. W trakcie liturgii nastąpi poświęcenie ognia i wody chrzcielnej oraz odnowienie przyrzeczeń sakramentu chrztu.
Tego dnia w kościele rozbrzmiewa uroczyste „Chwała na wysokości Bogu” i śpiew radosnego Alleluja, które nie było śpiewane przez 40 dni Wielkiego Postu.
wkt/Radio Maryja/Brewiarz.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/443495-swiecenie-pokarmow-tradycja-wielkiej-soboty-zdjecia