Wielki Post to czas porządkowania naszego życia, odkrywania powołania do świętości i stawania w prawdzie wobec naszych słabości i grzechów. W tym czasie wezwanie do nawrócenia rozbrzmiewa głośniej i jest bardziej bezpośrednie – powiedział PAP sekretarz generalny episkopatu Polski bp Artur Miziński.
Środa Popielcowa, przypadająca w tym roku 6 marca, rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu.
Jak powiedział bp Miziński, w całym roku liturgicznym każdy chrześcijanin jest wezwany do tego, aby przemieniać swoje życie na lepsze.
Kościół daje nam jednak także szczególne momenty, w których to wezwanie do nawrócenia rozbrzmiewa głośniej i jest bardziej bezpośrednie. W Wielkim Poście Kościół daje nam trzy rady: powinniśmy modlić się jeszcze intensywniej, pościć – a więc rezygnować ze wszystkiego, co nas ogranicza w nawiązywaniu relacji z Bogiem, a także dawać jałmużnę, a więc pamiętać o drugim człowieku, który potrzebuje naszej pomocy
— wyjaśnił sekretarz generalny episkopatu.
Bp Miziński zaznaczył, że Wielki Post jest też formą przygotowania do świąt Wielkiej Nocy, w których przeżywamy tajemnicę przejścia Jezusa ze śmierci do życia. „Jesteśmy powołani, by przejść tę samą drogę, którą przeszedł Jezus – poprzez swoją mękę i śmierć aż do chwały zmartwychwstania. Jezus po to umarł i zmartwychwstał, aby nam tę drogę otworzyć i nią nas prowadzić” – podkreślił.
Bp Miziński przypomniał, że Wielki Post trwa 40 dni, co jest nawiązaniem do 40-dniowego pobytu Jezusa na pustyni, kiedy był kuszony przez diabła przed rozpoczęciem głoszenia Ewangelii.
Jest to więc czas porządkowania naszego życia, jego odnowy, metanoi – czyli zmiany sposobu myślenia, odwrócenia się od tego co przyziemne, by zwrócić nasze myśli ku Bogu, za którym idziemy
— mówił.
Hierarcha przypomniał, że okres Wielkiego Postu rozpoczyna Środa Popielcowa i charakterystyczny obrzęd posypania głów wiernych popiołem.
Ten zwyczaj ma nam przypominać prawdę o nas samych: że z prochu powstaliśmy i w proch się obrócimy. Ale także, że – jak przypominają nam słowa wypowiadane przez kapłana podczas liturgii pogrzebowej – Pan Bóg wskrzesi nas w dniu ostatecznym. Dlatego w Środę Popielcową podczas obrzędu posypania głowy popiołem usłyszymy również słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, które są wezwaniem do tego, by przekraczać swoją ziemską naturę i kierować ducha ku Bogu
— zaznaczył bp Miziński.
Dodał, że Wielki Post ma być czasem odkrywania naszego powołania do świętości i stawania w prawdzie wobec naszych słabości i trudności, które spotykamy w codziennym życiu.
Niech ten Wielki Post będzie czasem podejmowania różnych from wyrzeczeń, które pomogą nam przezwyciężyć nasze słabości i otwierania naszych serc na potrzeby bliźnich
— zaapelował. Jednocześnie zastrzegł, że podejmowana pokuta i umartwienia nie są celem samym w sobie, lecz mają nas ukierunkować na „zmartwychwstanie z grzechów, by żyć jako dzieci Boże”.
gah/pap
-
Fascynująca opowieść będąca zapisem dziennikarskiego dochodzenia do prawdy o materialnych śladach pozostawionych przez Jezusa z Nazaretu:„Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych” autorstwa Grzegorza Górnego. Książka do kupienia „wSklepiku.pl”. Polecamy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/436731-sroda-popielcowa-rozpoczela-wielki-post-wazne-przeslanie