Na świecie nie milkną głosy zachwytu z powodu decyzji Stolicy Apostolskiej dotyczącej XXXIV Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w styczniu 2019 roku w Panamie. Jak ogłosił bowiem przewodniczący komitetu organizacyjnego ŚDM arcybiskup Jose Domingo Ulloa, wydarzenie ogniskować się będzie wokół trzech głównych tematów: kwestii imigrantów, ochrony środowiska naturalnego oraz roli kobiety w Kościele. Wielu komentatorów na świecie podkreśla, że w końcu Kościół zajmie się poważnymi problemami i może w ten sposób zacznie pretendować do globalnego przywództwa.
O tym, że polityka imigracyjna to podstawowa kwestia dla Kościoła, przekonywał niedawno podczas międzynarodowej konferencji w Marrakeszu sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. W imieniu Watykanu z radością przyjął uchwalenie w marokańskim mieście Globalnego Paktu Migracyjnego. Nic dziwnego, skoro – jak sam przyznał wcześniej – Stolica Apostolska „w decydującej mierze współpracowała” w redagowaniu dokumentu.
W Marrakeszu kardynał Parolin oświadczył, że Watykan „rozpoczął już proces poszukiwania bardziej skutecznych sposobów, dzięki którym instytucje Kościoła katolickiego oraz organizacje inspirowane przez katolicyzm na całym świecie” będą mogły skorzystać z owego paktu. Z pewnością uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Panamie usłyszą zachętę, aby się włączyć aktywnie do tego procesu.
Drugi z wielkich tematów, jaki będzie tam poruszany, a więc ochrona środowiska naturalnego, to zagadnienie, któremu Franciszek poświęcił programową encyklikę swego pontyfikatu „Laudato si”. Od tamtego czasu nie przestaje on wzywać świata do „ekologicznego nawrócenia”. Wtórują mu w tym watykańscy dostojnicy, np. przewodniczący Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kardynał Peter Turkson czy kanclerz Papieskiej Akademii Nauk biskup Marcelo Sanchez Sorondo, którzy wciąż powtarzają, że naszym obowiązkiem jest walka z jednym z największych zagrożeń dla ludzkości, czyli z globalnym ociepleniem.
Nowa świadomość ekologiczna przebiła się już do watykańskich instytucji. Znalazła swój wyraz choćby w nowych statutach Papieskiej Akademii Życia z 2016 roku. Możemy w nich przeczytać, że jednym z podstawowych celów tej instytucji jest:
„propagowanie jakości życia ludzkiego, która integruje jego materialną i duchową wartość z myślą o prawdziwej «ludzkiej ekologii« pomagającej odnaleźć pierwotną równowagę dzieła stworzenia pomiędzy osobą ludzką a całym wszechświatem”.
Teraz chodzi o to, aby „ekologiczne nawrócenie” ogarnęło katolickie masy. Temu właśnie m.in. służyć będą Światowe Dni Młodzieży. Ich uczestnicy będą mieli okazję usłyszeć wezwanie do większego zaangażowania się w kwestię ochrony środowiska naturalnego.
W końcu trzeci z tematów, jaki ma zdominować panamską imprezę, to rola kobiety w Kościele. To również zagadnienie często podejmowane przez Franciszka. W 2016 roku powołał on do życia komisję teologiczną, która ma przestudiować kwestię diakonatu kobiet. Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury kardynała Gianfranco Ravasiego, jest możliwe ustanowienie diakonatu kobiet w Kościele katolickim. Niektórzy dostojnicy idą w swych postulatach jeszcze dalej, np. kardynał Joseph Tobin z Newark w wywiadzie dla „New York Timesa” powiedział, że nie ma żadnego teologicznego powodu, aby w przyszłości papież nie mógł wręczyć kapelusza kardynalskiego kobiecie.
Dla każdego, kto uważnie śledzi politykę Watykanu, tematyka, która ma zdominować Światowe Dni Młodzieży, nie powinna stanowić niespodzianki. Niespodzianką może być natomiast to, co zdarzy się w styczniu w Panamie. Jak powiedział bowiem Franciszek, jeśli nie jesteśmy otwarci na „Boże niespodzianki”, to jesteśmy zamknięci na Ducha Świętego.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/426259-imigranci-ekologia-i-rola-kobiet-to-glowne-tematy-sdm
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.