Ponad 2 tys. młodych ludzi - głównie uczniów, studentów i harcerzy - wyruszyło w niedzielę rano na Jasną Górę w 38. w Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej. Przed wymarszem metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz prosił pielgrzymów o modlitwę o powołania kapłańskie.
Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia. Jak informują organizatorzy, do Częstochowy dotrze ok. 3,5 tys. młodych - co roku część pielgrzymów dołącza do WAPM na trasie.
Przed rozpoczęciem pielgrzymki mszę św. dla pątników w kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu odprawił kard. Kazimierz Nycz. Nawiązując do tegorocznego hasła pielgrzymki - „Niech zstąpi Duch Twój” - kard. Nycz przypomniał, że przywołuje ono słowa wypowiedziane na pl. Zwycięstwa - dziś pl. Piłsudskiego - przez papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1979 r. „Papież niedługo po swoim wyborze (…) wołał +Niech zstąpi Duch Twój, i odnowi oblicze ziemi, tej ziem+” - powiedział metropolita warszawski.
Jak podkreślił, w 1979 r. papież modlił się nie tylko o odnowę świata i Kościoła, ale przede wszystkim Polski, która wówczas „tej odnowy bardzo potrzebowała”.
Myślę, że to zawężenie jest także dzisiaj potrzebne. (…) Spróbujcie podczas tej pielgrzymki zawęzić je jeszcze bardziej i powiedzieć: +niech odnowi moje oblicze, niech odnowi moje serce, niech odnowi moje życie+ (…). Bo nie zmieni się Polska, nie zmieni się Europa i nie zmieni się świat, jeżeli najpierw nie zmieni się każdy z nas
— mówił hierarcha.
Zdaniem kard. Nycza, hasło to przywołuje pielgrzymowanie, którego uczył Jan Paweł II.
Uczył nas tego pielgrzymowania wtedy - i robią to także jego następcy, ale pozostaje ono jego dziełem - kiedy on przyjeżdżał do młodych, zwłaszcza na Światowe Dni Młodzieży, i gromadził ich wokół ołtarza, gromadził ich wokół Eucharystii, a dopiero na drugim miejscu gromadził ich wokół siebie
— zaznaczył hierarcha.
Przypomniał, że hasło przywołuje także 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża.
Pamiętnego października 1978 r., 40 lat temu - kiedy po ludzku zupełnie niespodziewanie, a zapisane to było w planach Bożych, w Jego zamiarach i Bożej Opatrzności - został wybrany na papieża kard. Wojtyła i stał się pasterzem, który prowadził lud pielgrzymujący przez prawie 27 lat
— powiedział kard. Nycz.
Dodał, że hasło przypomina też temat tegorocznego roku duszpasterskiego.
Kiedy przywołujemy Ducha Świętego, kiedy chcemy Duchem Świętym żyć, kiedy chcemy - zwłaszcza wy, młodzi - pozwolić Duchowi Świętemu się prowadzić. Bo kiedy mówimy: +Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi+, to czy zstąpi, to nie od nas zależy. Ale to, czy odnowi, zależy już od nas także. Na ile się otworzymy, na ile przyjmiemy to dotknięcie
— podkreślił kard. Nycz.
Zaznaczył, że pątnikom powierza sprawy Kościoła i ojczyzny, „czasem trudne, czasem bolesne”. „A także sprawy naszej archidiecezji, a wśród tych spraw jedną szczególnie: to, żeby się odnawiało pokolenie kapłanów. A będzie się odnawiać pokolenie kapłanów, pokolenie domów zakonnych, zakonnic, wtedy, kiedy będą przychodzić do seminariów, od nowicjatów męskich i żeńskich, nowi młodzi ludzie przygotowani i wykształceni w imię słów, które mówi do nich Chrystus: +Pójdź za mną+”.
Zdaniem kard. Nycza, w dzisiejszym świecie wielu propozycji młodym jest o trudniej usłyszeć głos powołania.
A więc módlcie się o powołania podczas tej pielgrzymki, powołania kapłańskie i zakonne” — zaapelował.
Jak zaznaczył metropolita warszawski, każda pielgrzymka wiąże się z podjęciem trudu, wysiłku i ofiary. Jednak - jak podkreślił - nawet ten trud, nawet upał, nie usprawiedliwiają narzekania.
Mam nadzieję, że nie będzie to nigdy pielgrzymka szemrających ludzi(…). Bądźcie pogodni, bądźcie radośni; wiem, że tacy jesteście. Bo także tą pogodą, radością, otwarciem na innych ludzi, których będziecie spotykać, dajecie świadectwo, wychodzicie jakby na zewnątrz z tym, co się nazywa głoszeniem Ewangelii i dawaniem świadectwa waszego życia
— podkreślił kard. Nycz.
Młodzież akademicka i szkół średnich Archidiecezji Warszawskiej od 1981 r. pielgrzymuje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów i miejsc związanych z przeżyciami religijnymi. Trasa akademickiej pielgrzymki to ok. 300 kilometrów - codziennie ok. 35-40 km w 5-6 etapach. W WAPM idzie 18 grup, w tym jedna grupa wojska. Pielgrzymka przemierza szlak przez 52 parafie, 5 diecezji i zatrzymuje się w ok. 132 wsiach. Droga wiedzie szlakiem staropolskich sanktuariów m.in: przez Niepokalanów, Szymanów, Miedniewice, Smardzewice, a tuż przed Jasną Górą - Mstów i Przeprośną Górkę.
Sierpień jest miesiącem licznych pielgrzymek na Jasną Górę. Co roku w tym miesiącu zmierza tam ponad 40 pielgrzymek pieszych. Wędruje w nich ponad 250 tys. osób. Pątnicy przemierzają w sumie ponad 15 tys. kilometrów szlaków przecinających całą Polskę.
W Polsce poza Jasną Górą jest 95 ośrodków pielgrzymkowych, m.in. Piekary Śląskie, Kalwaria Zebrzydowska, Święta Lipka, Góra św. Anny, Kalwaria Pacławska, Licheń, Kodeń, Gietrzwałd, Wambierzyce, ale pielgrzymki do nich odbywają się w innym czasie i nie są tak liczne.
Na Jasną Górę w sierpniu ruszają pielgrzymki z wielu miast. Do Częstochowy docierają na obchodzone 15 sierpnia uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też świętem Matki Bożej Zielnej - tego dnia odbywa się święcenie kwiatów i ziół.
Najstarsza pielgrzymka do Częstochowy, udokumentowana w kronikach, wyruszyła we wrześniu 1626 r. z Gliwic. Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. Według miejskich legend, Maryja rozpostarła wtedy swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wrogów do ucieczki. Po cudownym ocaleniu 80 mieszczan wyruszyło z pielgrzymką do Częstochowy, gdzie 29 września 1626 r. umieścili sztandar z wizerunkiem Maryi. Mieszkańcy Gliwic złożyli w kościele parafialnym ślubowanie, że co roku będą odbywali taką pielgrzymkę. Jak podają miejskie kroniki, „Matce Bożej to ślubowanie było miłe, a dla mieszczan zbawienne”.
Druga była piesza pielgrzymka z Kalisza. Po raz pierwszy ruszyła w 1637 r. To jedyna piesza pielgrzymka w Polsce, podczas której pątnicy pieszo pokonują drogę w obie strony. Trwa od 10 do 19 sierpnia. Pielgrzymi idą w sumie 300 km.
Trzecia jest pielgrzymka z Łowicza (od 1656 r.).
Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, która po raz pierwszy wyruszyła 6 sierpnia 1711 r., była wypełnieniem ślubowania złożonego w imieniu mieszkańców stolicy przez członków Bractwa Pana Jezusa Pięciorańskiego za uwolnienie miasta od szalejącej zarazy. Jej trasa liczy 248 km, wędrówka trwa dziewięć dni i kończy się 14 sierpnia. Na szlaku pątnicy odwiedzają m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.
Od kilkudziesięciu lat warszawska pielgrzymka ma charakter międzynarodowy, idą w niej osoby z całej Europy, a nawet z Indii. Ostatnio wśród pątników są również Rosjanie, Litwini, Białorusini, Ukraińcy i Łotysze.
Tegoroczna 307. Warszawska Pielgrzymka Piesza wyruszy w poniedziałek 6 sierpnia sprzed kościoła ojców paulinów pw. św. Ducha.
W tym roku w czasie pielgrzymki będziemy dziękować Bogu za dar niepodległości Polski i prosić Go o umiejętne jej zagospodarowanie
— powiedział dziennikarzom kierownik 307. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę o. Marek Tomczyk.
Jak zapowiedział na konferencji prasowej poprzedzającej pielgrzymkę, tegoroczne hasło „Z Maryją wolni” nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Św. Jan Paweł II powiedział, że na Jasnej Górze zawsze byliśmy wolni. Nauczał, że wolność jest nam dana, ale też zadana. Dlatego w tym roku w czasie wędrówki będziemy dziękować Bogu za dar wolności i prosić Go o dar umiejętnego jej zagospodarowania
— wyjaśnił paulin. Dodał, że pielgrzymom będzie towarzyszyła nowenna oparta na nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego, który przestrzegał, że „wolność nie jest dana raz na zawsze”.
Na Jasną Górę pielgrzymuje też od 1981 r. młodzież akademicka i ze szkół średnich Archidiecezji Warszawskiej. Idzie szlakiem zapomnianych staropolskich sanktuariów maryjnych, m.in: Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach, Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia, Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce.
pc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/406669-ruszyla-38-warszawska-akademicka-pielgrzymka-metropolitalna