Franciszek przywraca tradycję przewodniczenia przez papieża Mszy św. i procesji w uroczystość Bożego Ciała w rzymskich parafiach. 3 czerwca odwiedzi Ostię - nadmorską dzielnicę Rzymu, gdzie po Mszy św. w kościele św. Moniki wyruszy procesja do kościoła Matki Bożej z Bonaria - tam Ojciec Święty udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Tym samym odnowiony zostanie zwyczaj panujący za pontyfikatu bł. Pawła VI (1963-1978), który przewodniczył uroczystościom Bożego Ciała w różnych częściach miasta. Dopiero od 1982 r. decyzją św. Jana Pawła II świętowano je w centrum Rzymu, zaczynając Mszą św. w bazylice św. Jana na Lateranie i kończąc błogosławieństwem eucharystycznym przed bazyliką Matki Bożej Większej po procesji, która prowadziła ulicą Merulana.Biskup pomocniczy diecezji rzymskiej Paolo Lojudice zaznacza, że obecnie „zrywa się z jedną tradycją, by podjąć inną”, wcześniejszą.
Przypomina, że celebrując Boże Ciało w różnych dzielnicach Wiecznego Miasta, Paweł VI w 1968 r. przewodniczył tym uroczystościom właśnie w Ostii, odprawiając Mszę św. przed kościołem Maria Regina Pacis (Maryi Królowej Pokoju). W 1979 r. Jan Paweł II przeniósł obchody do swej katedry - bazyliki św. Jana na Lateranie. Rok później jednak przewodniczył procesji eucharystycznej w Castel Gandolfo. Po zamachu w maju 1981 r. nie uczestniczył w publicznych obchodach uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Od 1982 r. procesja stale odbywała się już na trasie między bazylikami św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej. Biskup Lojudice jest zdania, że powrót do zwyczaju z czasów Pawła VI „wpisuje się w duszpasterską logikę papieża Franciszka, w jego «nauczanie znakami», które chce zaprowadzić Kościół daleko, ulicami, aż na peryferie, w pobliże najtrudniejszych środowisk i sytuacji”.
W relacjach z islamem jest różnie, ale jeśli chcemy żyć z muzułmanami w pokoju nie mamy innej drogi niż dialog
— powiedział papież Franciszek podczas spotkania z episkopatem dwóch afrykańskich krajów Nigeru i Burkina Faso.
Tamtejsi biskupi przebywają w Watykanie z wizytą ad limina. Podkreślają, że ich sytuacja jest szczególna ze względu na dominującą w tym regionie obecność islamu.
Z Franciszkiem rozmawiali też o problemie z tożsamością księży diecezjalnych.
Posługujący u nas jezuici czy franciszkanie mają jasno określoną duchowość, kapłani diecezjalni mają z tym problemy
— powiedział po audiencji u papieża przewodniczący episkopatu abp Paul Ouédraogo.
Franciszek wskazał na potrzebę budowania tej tożsamości, opierając się na trzech filarach: dobre relacje z biskupem, braterska więź z innymi kapłanami oraz bliskość z Ludem Bożym. Jak powiedział abp Ouédraogo najwięcej miejsca podczas spotkania z papieżem biskupi Nigru i Burkina Faso poświęcili problemom z islamem.
Naszą podstawową troską jest wyzwanie, przed jakim stoją nasze Kościoły lokalne, które wynika z silnej obecności islamu.
W Nigrze muzułmanie stanowią 98 proc. mieszkańców, w Burkina Faso chrześcijan jest 22 proc., jednakże również i u nas muzułmanie stanowią 60 proc. społeczeństwa. Jesteśmy więc wspólnotami chrześcijańskimi zanurzonymi w środowisku, które zostało poddane silnej islamizacji. W takiej sytuacji dialog międzyreligijny jest koniecznością. To też powiedział nam papież: dialog jest niezbędny. Franciszek jako przykład podał kard. Jeana-Louisa Taurana, przewodniczącego papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego i jego wielkie zaangażowanie na tym polu. Ujawnił, że jego ostatnia wizyta w Arabii Saudyjskiej wskazuje na pewne możliwe przemiany. Ale dodał, że z islamem bywa różnie.
Trzeba stawiać małe kroki
— powiedział metropolita Bobo-Dioulasso.
ems/KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/396458-franciszek-przywraca-tradycje-sprzed-pontyfikatu-jana-pawla-ii-bedzie-przewodniczyl-uroczystosciom-bozego-ciala-w-roznych-czesciach-miasta