Pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich” w sobotę 6 stycznia ulicami 644 miejscowości w kraju i 16 poza granicami Polski przejdzie Orszak Trzech Króli.
Chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu
— tłumaczą hasło tegorocznego pochodu jego organizatorzy - Fundacja Orszak Trzech Króli.
Tegoroczny Orszak Trzech Króli będzie jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego orszakowy śpiewnik będzie wyjątkowy. Będzie zawierał 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym autorstwa Jacka Kowalskiego, wykładowcy historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, lidera zespołu Monogramista JK, a także autora wielu książek i publikacji. Jest to zaproszenie do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności.
Motywem przewodnim OTK 2018 będzie przypomnienie jego uczestnikom, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich. Scenariusz Orszaku mieści ludzi na najróżniejszym poziomie życia, bogatych i biednych, ludzi o różnych zawodach, władców i poddanych, ludzi wykształconych i prostych, ludzi o różnych charakterach i na różnym etapie drogi do Boga, młodych, osoby w sile wieku i starców. Pokłon, zwieńczenie Orszaku, będzie pokazywał różnorodność wśród ludzi wędrujących do Boga.
Hasło „Bóg jest dla wszystkich” nawiązuje do jubileuszu Orszaku – już po raz dziesiąty przejdzie ulicami polskich miejscowości.
Chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu. Święto Objawienia Pańskiego ma przypominać wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, że nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od Niego - zawsze jest czas, aby Go odnaleźć, wejść na drogę do Niego
— tłumaczą organizatorzy.
Tegoroczny Orszak Trzech Króli zobaczą mieszkańcy aż 644 miejscowości w Polsce i 16 miast zagranicą, m.in. w Rwandzie, Kongo, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Niemczech, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
Warszawski Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami stolicy już po raz dziesiąty. Poprzedzi go Msza święta, która zostanie odprawiona o godz. 11.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.
Wcześniej, o godz. 10.30, kard. Nycz odznaczy kilkanaście osób medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.
Stołeczny Orszak rozpocznie się na Placu Zamkowym. Chwilę przed godz. 12.00 Anna Kubicka-Płodzich zaśpiewa kolędę „Bóg się rodzi” ze zwrotką, która wygrała konkurs poetycki zorganizowany przez Fundację Orszak Trzech Króli. W samo południe kard. Nycz poprowadzi modlitwę Anioł Pański, po której Orszaki zaczną przygotowywać się do drogi.
Przed królewskimi Orszakami, w drogę do Betlejem, wyruszy Orszak Rodzinny, który będzie prowadzony przez Brzemienną Świętą Rodzinę z osiołkiem. Na Placu Zamkowym na uczestników Orszaku będzie czekało wiele atrakcji – taniec dziewcząt z szarfami, taniec chińskiego smoka, atak diabłów na Orszaki oraz musztra Legionu Rzymskiego.
Każdy z Królów inaczej będzie podróżował do Betlejem: Król Afrykański na wielbłądzie, Król Azjatycki na platformie ciągniętej przez kulisów, a Król Europejski - na tronie umieszczonym na rikszy, a jego Orszakowi będą towarzyszyły alpaki prowadzone na smyczy przez dzieci.
Królowie podczas swojej wędrówki do Stajenki zobaczą upadek pierwszych ludzi – Pierwszy Grzech, zmagania Dobra ze Złem, miną Dwór Heroda i Gospodę, ujrzą Chóry Anielskie, które będą wychwalać Boga, przejdą przez Bramę Anielską, która zaprowadzi ich do Jezusa.
Barwne Orszaki przejdą na Plac Piłsudskiego, gdzie Królowie oddadzą pokłon i wręczą dary Dzieciątku Jezus. Po tej scenie uczestnicy Orszaku zostaną zaproszeni do odtańczenia poloneza do kolędy „Bóg się rodzi” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na Placu Piłsudskiego nie zabraknie kolęd – najpierw w wykonaniu chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrygenturą Jana Krutula, a później - warszawskich studentów pod przewodnictwem Aleksandry Ignaczak.
Ponadto na Placu Piłsudskiego będą zagrody ze zwierzętami (wielbłąd, alpaki, osioł, kozioł, owieczki i ptaki, w tym ptaki drapieżne). Będzie możliwość zakupienia orszakowych gadżetów i książek, ciepłych posiłków i napojów, jak również dowiedzenia się czegoś o misjach w namiocie Ad Gentes.
W czasie Orszaku Trzech Króli 2018 odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy pod nazwą „Mędrcy dla Wschodu”, z której dochód zostanie przekazany na wsparcie instytucji kulturalnych i edukacyjnych działających za wschodnią granicą lub na terenie Polski na rzecz wschodnich obywateli.
Barwny Orszak Trzech Króli wyruszy po raz ósmy z trzech miejsc Krakowa. Podczas orszaku młodzi ludzie z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” będą po raz pierwszy modlić się o pokój na Bliskim Wschodzie i nieść ikonę przedstawiającą męczenników chrześcijańskich, w której środku znajduje się krzyż wykonany z bomby, która spadła na szkołę salezjańską w Aleppo.
Tradycyjnie pochód wyruszy z trzech punktów w Krakowie, aby spotkać się na Rynku Głównym. Czerwony orszak – europejski, wyruszy z Wawelu po Mszy św., która rozpocznie się o godz. 10.00. Orszak ten po raz pierwszy poprowadzi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
Z kolei orszak niebieski – afrykański, który ma charakter misyjny wyruszy z Placu Matejki, po nabożeństwie odprawionym o godz. 9.30 w kościele św. Floriana.
Nowością tegorocznego Orszaku będzie charakter orszaku zielonego – azjatyckiego, którego akcentem będzie modlitwa za Kościół na Wschodzie. W jego organizację po raz pierwszy włącza się Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”. Zmianie także ulegnie jego trasa. Wyruszy on z ul. Konfederackiej o godz. 10.45. Wcześniej będzie można uczestniczyć w Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na Dębnikach lub u sióstr sercanek przy ul. Gancarskiej. Orszak przejdzie ulicami Bałuckiego, przez Rynek i Most Dębnicki, ul. Retoryka, Studencką i ul. Szewską do Rynku Głównego.
Wolontariusze będą nieśli kopię ikony przedstawiającą męczenników chrześcijańskich. W jej środku znajduje się krzyż Kościoła Wschodniego, wykonany z bomby, która spadła na szkołę salezjańską w Aleppo. Ikona będzie symbolizowała tych, za których chcemy się modlić. Nie tylko za tych, którzy odeszli, ale również za tych, którzy są dziś prześladowani i giną za Chrystusa
— mówił ks. dr Jan Hańderek SDB, prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”, podczas konferencji prasowej.
Chcemy, aby nasz orszak dotyczył modlitwy o pokój w Syrii. Jedna z osób, która była na Światowych Dniach Młodzieży mówiła, że to czego potrzebują młodzi w Aleppo to modlitwa, bo tylko ona może powstrzymać bomby. Niczego innego młodzi ludzie nie chcieli. Chcemy w tym roku nieść Dzieciątku naszą modlitwę za prześladowanych ludzi i Kościół. Dane pokazują, że co roku 100 tys. osób ginie za Chrystusa. Chcemy mówić o tym, co się dzieje na świecie
— podkreślił salezjanin.
Tradycją orszaku w Polsce jest wspieranie dzieł charytatywnych. Podczas tegorocznego wydarzenia będzie można wspomóc działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Pracownicy i wolontariusze będą zbierać środki na prowadzenie mieszkań wspieranych dla osób bezdomnych. Do kwesty na ten cel dołączy około 100 wolontariuszy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od 13 lat wspiera osoby, które utraciły dach nad głową i oferuje im wszechstronne wsparcie. W ubiegłym roku mimo mrozu na ten cel udało się zebrać prawie 30 tys. zł – mówiła Justyna Nosek z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. - Normalność może najlepiej docenić ktoś, kto utracił dach nad głową. Dlatego w mieszkaniach wspieranych najbardziej cieszą rzeczy zwykłe: cisza, ciepła woda w kranie i własne łóżko. I to, że ktoś podarował szansę, a razem z nią niezbędne wsparcie, które umożliwia wyjście z bezdomności
— podkreśliła.
Organizatorzy przygotowali 10 tys. śpiewników i 20 tys. koron dla uczestników wydarzenia.
Tegoroczny orszak będzie także jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego orszakowy śpiewnik będzie wyjątkowy. Będzie zawierał 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym. Jest to zaproszenie do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności
— mówił Robert Kowalski z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara, która organizuje wydarzenie.
Monarchowie w orszaku niebieskim i zielonym tak jak w ub. roku przejadą trasę stylizowanymi samochodami o napędzie elektrycznym. Rolę małych rycerzy i dwórek będą odtwarzać uczniowie krakowskich szkół, a straż orszaku stanowić będą rodzice dzieci przebranych w pasterzy. Orszaki spotkają się na Rynku Głównym przed sceną, na której będzie żłóbek i Święta Rodzina. Wcielą się w nią Maria i Jakub Prauzner-Bechciccy z synkiem. Po przedstawieniu jasełkowym monarchowie wraz z abp. Markiem Jędraszewskim oddadzą pokłon Dzieciątku. Metropolita krakowski poprowadzi modlitwę Anioł Pański, a spotkanie zakończy wspólne kolędowanie.
Tegoroczne hasło orszaku brzmi „Bóg jest dla wszystkich” to znaczy zarówno dla wierzących jak i dla niewierzących, dla szukających i dla tych, którzy tworzą orszak i dla tych, którzy przyłączą się do orszaku. Chociaż jest on tradycją to co roku w orszaku uczestniczą nowe rodziny, dzieci i szkoły oraz nowi wolontariusze. To jest bardzo budujące
— mówił Lech Haydukiewicz z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara.
W wydarzeniu uczestniczyć będą licznie harcerze ZHP, ZHR i Skauci Europy i uczniowie krakowskich szkół. Patronat nad wydarzeniem sprawuje abp Marek Jędraszewski oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Czytaj dalej na następnej stronie
Drukujesz tylko jedną stronę artykułu. Aby wydrukować wszystkie strony, kliknij w przycisk "Drukuj" znajdujący się na początku artykułu.
Pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich” w sobotę 6 stycznia ulicami 644 miejscowości w kraju i 16 poza granicami Polski przejdzie Orszak Trzech Króli.
Chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu
— tłumaczą hasło tegorocznego pochodu jego organizatorzy - Fundacja Orszak Trzech Króli.
Tegoroczny Orszak Trzech Króli będzie jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego orszakowy śpiewnik będzie wyjątkowy. Będzie zawierał 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym autorstwa Jacka Kowalskiego, wykładowcy historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, lidera zespołu Monogramista JK, a także autora wielu książek i publikacji. Jest to zaproszenie do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności.
Motywem przewodnim OTK 2018 będzie przypomnienie jego uczestnikom, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich. Scenariusz Orszaku mieści ludzi na najróżniejszym poziomie życia, bogatych i biednych, ludzi o różnych zawodach, władców i poddanych, ludzi wykształconych i prostych, ludzi o różnych charakterach i na różnym etapie drogi do Boga, młodych, osoby w sile wieku i starców. Pokłon, zwieńczenie Orszaku, będzie pokazywał różnorodność wśród ludzi wędrujących do Boga.
Hasło „Bóg jest dla wszystkich” nawiązuje do jubileuszu Orszaku – już po raz dziesiąty przejdzie ulicami polskich miejscowości.
Chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu. Święto Objawienia Pańskiego ma przypominać wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, że nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od Niego - zawsze jest czas, aby Go odnaleźć, wejść na drogę do Niego
— tłumaczą organizatorzy.
Tegoroczny Orszak Trzech Króli zobaczą mieszkańcy aż 644 miejscowości w Polsce i 16 miast zagranicą, m.in. w Rwandzie, Kongo, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Niemczech, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
Warszawski Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami stolicy już po raz dziesiąty. Poprzedzi go Msza święta, która zostanie odprawiona o godz. 11.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.
Wcześniej, o godz. 10.30, kard. Nycz odznaczy kilkanaście osób medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.
Stołeczny Orszak rozpocznie się na Placu Zamkowym. Chwilę przed godz. 12.00 Anna Kubicka-Płodzich zaśpiewa kolędę „Bóg się rodzi” ze zwrotką, która wygrała konkurs poetycki zorganizowany przez Fundację Orszak Trzech Króli. W samo południe kard. Nycz poprowadzi modlitwę Anioł Pański, po której Orszaki zaczną przygotowywać się do drogi.
Przed królewskimi Orszakami, w drogę do Betlejem, wyruszy Orszak Rodzinny, który będzie prowadzony przez Brzemienną Świętą Rodzinę z osiołkiem. Na Placu Zamkowym na uczestników Orszaku będzie czekało wiele atrakcji – taniec dziewcząt z szarfami, taniec chińskiego smoka, atak diabłów na Orszaki oraz musztra Legionu Rzymskiego.
Każdy z Królów inaczej będzie podróżował do Betlejem: Król Afrykański na wielbłądzie, Król Azjatycki na platformie ciągniętej przez kulisów, a Król Europejski - na tronie umieszczonym na rikszy, a jego Orszakowi będą towarzyszyły alpaki prowadzone na smyczy przez dzieci.
Królowie podczas swojej wędrówki do Stajenki zobaczą upadek pierwszych ludzi – Pierwszy Grzech, zmagania Dobra ze Złem, miną Dwór Heroda i Gospodę, ujrzą Chóry Anielskie, które będą wychwalać Boga, przejdą przez Bramę Anielską, która zaprowadzi ich do Jezusa.
Barwne Orszaki przejdą na Plac Piłsudskiego, gdzie Królowie oddadzą pokłon i wręczą dary Dzieciątku Jezus. Po tej scenie uczestnicy Orszaku zostaną zaproszeni do odtańczenia poloneza do kolędy „Bóg się rodzi” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na Placu Piłsudskiego nie zabraknie kolęd – najpierw w wykonaniu chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrygenturą Jana Krutula, a później - warszawskich studentów pod przewodnictwem Aleksandry Ignaczak.
Ponadto na Placu Piłsudskiego będą zagrody ze zwierzętami (wielbłąd, alpaki, osioł, kozioł, owieczki i ptaki, w tym ptaki drapieżne). Będzie możliwość zakupienia orszakowych gadżetów i książek, ciepłych posiłków i napojów, jak również dowiedzenia się czegoś o misjach w namiocie Ad Gentes.
W czasie Orszaku Trzech Króli 2018 odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy pod nazwą „Mędrcy dla Wschodu”, z której dochód zostanie przekazany na wsparcie instytucji kulturalnych i edukacyjnych działających za wschodnią granicą lub na terenie Polski na rzecz wschodnich obywateli.
Barwny Orszak Trzech Króli wyruszy po raz ósmy z trzech miejsc Krakowa. Podczas orszaku młodzi ludzie z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” będą po raz pierwszy modlić się o pokój na Bliskim Wschodzie i nieść ikonę przedstawiającą męczenników chrześcijańskich, w której środku znajduje się krzyż wykonany z bomby, która spadła na szkołę salezjańską w Aleppo.
Tradycyjnie pochód wyruszy z trzech punktów w Krakowie, aby spotkać się na Rynku Głównym. Czerwony orszak – europejski, wyruszy z Wawelu po Mszy św., która rozpocznie się o godz. 10.00. Orszak ten po raz pierwszy poprowadzi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
Z kolei orszak niebieski – afrykański, który ma charakter misyjny wyruszy z Placu Matejki, po nabożeństwie odprawionym o godz. 9.30 w kościele św. Floriana.
Nowością tegorocznego Orszaku będzie charakter orszaku zielonego – azjatyckiego, którego akcentem będzie modlitwa za Kościół na Wschodzie. W jego organizację po raz pierwszy włącza się Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”. Zmianie także ulegnie jego trasa. Wyruszy on z ul. Konfederackiej o godz. 10.45. Wcześniej będzie można uczestniczyć w Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na Dębnikach lub u sióstr sercanek przy ul. Gancarskiej. Orszak przejdzie ulicami Bałuckiego, przez Rynek i Most Dębnicki, ul. Retoryka, Studencką i ul. Szewską do Rynku Głównego.
Wolontariusze będą nieśli kopię ikony przedstawiającą męczenników chrześcijańskich. W jej środku znajduje się krzyż Kościoła Wschodniego, wykonany z bomby, która spadła na szkołę salezjańską w Aleppo. Ikona będzie symbolizowała tych, za których chcemy się modlić. Nie tylko za tych, którzy odeszli, ale również za tych, którzy są dziś prześladowani i giną za Chrystusa
— mówił ks. dr Jan Hańderek SDB, prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”, podczas konferencji prasowej.
Chcemy, aby nasz orszak dotyczył modlitwy o pokój w Syrii. Jedna z osób, która była na Światowych Dniach Młodzieży mówiła, że to czego potrzebują młodzi w Aleppo to modlitwa, bo tylko ona może powstrzymać bomby. Niczego innego młodzi ludzie nie chcieli. Chcemy w tym roku nieść Dzieciątku naszą modlitwę za prześladowanych ludzi i Kościół. Dane pokazują, że co roku 100 tys. osób ginie za Chrystusa. Chcemy mówić o tym, co się dzieje na świecie
— podkreślił salezjanin.
Tradycją orszaku w Polsce jest wspieranie dzieł charytatywnych. Podczas tegorocznego wydarzenia będzie można wspomóc działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Pracownicy i wolontariusze będą zbierać środki na prowadzenie mieszkań wspieranych dla osób bezdomnych. Do kwesty na ten cel dołączy około 100 wolontariuszy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od 13 lat wspiera osoby, które utraciły dach nad głową i oferuje im wszechstronne wsparcie. W ubiegłym roku mimo mrozu na ten cel udało się zebrać prawie 30 tys. zł – mówiła Justyna Nosek z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. - Normalność może najlepiej docenić ktoś, kto utracił dach nad głową. Dlatego w mieszkaniach wspieranych najbardziej cieszą rzeczy zwykłe: cisza, ciepła woda w kranie i własne łóżko. I to, że ktoś podarował szansę, a razem z nią niezbędne wsparcie, które umożliwia wyjście z bezdomności
— podkreśliła.
Organizatorzy przygotowali 10 tys. śpiewników i 20 tys. koron dla uczestników wydarzenia.
Tegoroczny orszak będzie także jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego orszakowy śpiewnik będzie wyjątkowy. Będzie zawierał 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym. Jest to zaproszenie do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności
— mówił Robert Kowalski z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara, która organizuje wydarzenie.
Monarchowie w orszaku niebieskim i zielonym tak jak w ub. roku przejadą trasę stylizowanymi samochodami o napędzie elektrycznym. Rolę małych rycerzy i dwórek będą odtwarzać uczniowie krakowskich szkół, a straż orszaku stanowić będą rodzice dzieci przebranych w pasterzy. Orszaki spotkają się na Rynku Głównym przed sceną, na której będzie żłóbek i Święta Rodzina. Wcielą się w nią Maria i Jakub Prauzner-Bechciccy z synkiem. Po przedstawieniu jasełkowym monarchowie wraz z abp. Markiem Jędraszewskim oddadzą pokłon Dzieciątku. Metropolita krakowski poprowadzi modlitwę Anioł Pański, a spotkanie zakończy wspólne kolędowanie.
Tegoroczne hasło orszaku brzmi „Bóg jest dla wszystkich” to znaczy zarówno dla wierzących jak i dla niewierzących, dla szukających i dla tych, którzy tworzą orszak i dla tych, którzy przyłączą się do orszaku. Chociaż jest on tradycją to co roku w orszaku uczestniczą nowe rodziny, dzieci i szkoły oraz nowi wolontariusze. To jest bardzo budujące
— mówił Lech Haydukiewicz z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara.
W wydarzeniu uczestniczyć będą licznie harcerze ZHP, ZHR i Skauci Europy i uczniowie krakowskich szkół. Patronat nad wydarzeniem sprawuje abp Marek Jędraszewski oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Czytaj dalej na następnej stronie
Strona 1 z 2
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/374532-bog-jest-dla-wszystkich-pod-tym-haslem-ulicami-prawie-650-miejscowosci-przejdzie-orszak-trzech-kroli