Kard. Stefan Wyszyński potrafił w sposób heroiczny bronić Kościoła, bronić praw ludzi wierzących; był Prymasem Tysiąclecia i mężem opatrznościowym - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak.
Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe Stolicy Apostolskiej, papież Franciszek zaaprobował i polecił opublikować dekret o heroiczności cnót prymasa Polski z lat 1948-1981 kard. Stefana Wyszyńskiego.
W ocenie abpa Polaka, w postawie kard. Wyszyńskiego szczególnie należy podkreślić „cnoty dnia powszedniego”.
Jego wielką miłość wobec drugiego człowieka, szacunek dla osoby ludzkiej, niezależnie od tego skąd człowiek przychodził, nawet w stosunku do wrogów Kościoła, także w stosunku do tych, którzy bardzo mocno jego osobę prześladowali
—podkreślił prymas.
Jak mówił, kard. Wyszyński „był człowiekiem Kościoła - z jednej strony głęboko zanurzonym w Panu Bogu, z drugiej strony - głęboko wiernym Kościołowi”.
Dodał, że był też człowiekiem, który potrafił w sposób bardzo głęboki, wręcz „heroiczny bronić Kościoła, bronić praw ludzi wierzących”.
Był dla swego czasu, jak wszyscy w to wierzymy był Prymasem Tysiąclecia, mężem opatrznościowym
—podkreślił abp Polak.
Nawiązując do podpisania przez papieża Franciszka dekretu o heroiczności cnót kard. Wyszyńskiego, abp Polak podkreślił, że jest to ważny etap, który otwiera drogę do bezpośredniego ogłoszenia Prymasa Tysiąclecia błogosławionym.
Oczywiście jest to dla nas zachęta do modlitwy za jego wstawiennictwem” - powiedział prymas. „Cieszymy się, teraz w okresie przedświątecznym, że ten etap się wydarzył
—dodał.
Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. W marcu 1946 r. otrzymał nominację biskupa lubelskiego, a sakrę biskupią przyjął w maju tego samego roku na Jasnej Górze. Dwa lata później, w listopadzie 1948 r., Pius XII mianował go arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim - prymasem Polski.
25 września 1953 roku kard. Wyszyński został aresztowany przez władze PRL. Trzy następne lata był przetrzymywany kolejno w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku Śląskim i Komańczy. W tym ostatnim miejscu napisał tekst Ślubów Jasnogórskich. W czasie uwięzienia zrodziła się także idea Wielkiej Nowenny Tysiąclecia, która miała przygotować Polaków do obchodów Milenium Chrztu Polski i była pierwszym ogólnopolskim programem moralno-religijnej odnowy narodu.
Kard. Wyszyński wrócił do Warszawy i swoich obowiązków w 1956 roku. W 1966 roku przewodniczył obchodom Milenium Chrztu Polski. Uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II i należał do inicjatorów orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku, zawierającego słynne zdanie „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”.
Kardynał Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie. Pochowano go w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w krypcie biskupów warszawskich. Od 1 czerwca 1987 roku spoczywa w specjalnie dla niego wzniesionej kaplicy grobowej.
Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego był prowadzony w latach 1983-2001 przez archidiecezję warszawską. Po przesłuchaniu 65 świadków i zbadaniu wszystkich pism drukowanych i niedrukowanych, świadectwa te poddano ocenie teologicznej. Całą dokumentację procesową liczącą 37 tomów wraz z publikacjami autorstwa Prymasa Tysiąclecia w lutym 2001 r. przekazano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Pod koniec roku 2002 kongregacja orzekła, że pod względem formalnym proces na etapie diecezjalnym został przeprowadzony poprawnie.
Równolegle do tych prac toczyły się prace związane z badaniem uzdrowienia 19-letniej kobiety za przyczyną kard. Wyszyńskiego. Diecezjalny proces w tej sprawie przeprowadziła w latach 2012-2013 archidiecezja szczecińsko-kamieńska, ponieważ to na jej terenie doszło do tego niewytłumaczalnego medycznie zdarzenia. Dokumentacja została przekazana do Watykanu i tam toczy się kolejny etap procedury badania autentyczności domniemanego cudu.
ann/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/372724-heroicznie-bronil-kosciola-i-praw-ludzi-wierzacych-abp-wojciech-polak-z-wielkim-uznaniem-o-prymasie-tysiaclecia