Mam nadzieję, że Radiu Maryja przybędzie narzędzi pracy ewangelizacyjnej i formacyjnej oraz instrumentów służących krzewieniu prawdy - napisał w liście do uczestników obchodów 26. rocznicy Radia Maryja prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Rok temu obchodziliśmy 25. rocznicę powstania Radia Maryja. To było wspaniałe święto dla nas wszystkich i znakomita okazja do podsumowania niebywałego dorobku toruńskiej wspólnoty - w tymże ćwierćwieczu. Dziękowaliśmy wówczas Panu Bogu za te wszystkie dobrodziejstwa, które spłynęły na nas za sprawą ojców redemptorystów oraz współpracujących z nimi ludzi szlachetnych serc. Dziękowaliśmy również za to, że opatrzność postawiła na drodze naszego życia ojca Tadeusza Rydzyka
— wspomniał prezes PiS w liście, który odczytał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
Kaczyński dodał, że jego „zdumiewająca wyobraźnia, twórcza myśl oraz niespotykana moc ducha generująca niewyczerpane siły witalne pozwoliły na stworzenie ex nihilo (z niczego) tyluż jakże ważnych dla naszego bytu religijnego i narodowego instytucji”.
Prezes PiS napisał też, że ma graniczącą z pewnością nadzieję, że kolejne ćwierć wieku będzie równie, a nawet bardziej twórcze, jak te pierwsze 25 lat. Wyraził przekonanie, że będzie ono „obfitowało we wspaniałe, twórcze inicjatywy”, „przybędzie narzędzi pracy ewangelizacyjnej i formacyjnej oraz instrumentów służących krzewieniu prawdy w przestrzeni medialnej i w życiu publicznym”.
Wierzę, że z tej toruńskiej służby Panu Bogu i ojczyźnie wyrośnie lepszy świat oraz Polska naszych marzeń. Życzę więc Ojcu Dyrektorowi, nam wszystkim oraz ojczyźnie by jak najdłużej patronował temu dziełu, by był inicjatorem i inspiratorem jeszcze wielu twórczych przedsięwzięć, rozszerzających sferę prawdy i dobra
— napisał Kaczyński.
W obchodach 26. rocznicy powstania toruńskiej rozgłośni w hali widowiskowo-sportowej uczestniczą w sobotę m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister środowiska Jan Szyszko, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, szefowa kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa i minister z kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, kilkudziesięciu parlamentarzystów, przedstawiciele władz regionu i miasta oraz 15 biskupów. Uroczystej mszy świętej przewodniczy ordynariusz diecezji włocławskiej Wiesław Mering. Do Torunia przyjechały tysiące słuchaczy z różnych stron kraju i zagranicy.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości. Obecnie dzięki przekazowi satelitarnemu i internetowemu audycje docierają do odbiorców na całym świecie. Redemptoryści od 1991 roku stworzyli w Toruniu również m.in. Telewizję Trwam i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/369910-prezes-pis-o-radiu-maryja-wierze-ze-z-tej-torunskiej-sluzby-panu-bogu-i-ojczyznie-wyrosnie-lepszy-swiat-oraz-polska-naszych-marzen