Samo usunięcie krzyża nie jest bluźnierstwem - mówi w wywiadzie dla bretońskiego tygodnika „Breizh-Info” wikariusz generalny diecezji w Vannes na północy Francji ks. Jean-Yves Le Saux. Wyrok sądu w sprawie jego usunięcia uważa za „umiarkowany”.
Chodzi o trwający od 2006 r. konflikt o krzyż zwieńczający pomnik papieża Jana Pawła II w mieście Ploermel w Bretanii. Decyzję o usunięciu krzyża podjęła w środę francuska Rada Stanu, najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji.
„Breizh-Info” podkreśla, że „choć wielu katolików jest zszokowanych tą decyzją”, to biskupstwo Vannes jest zdania, że wyrok sądu jest „umiarkowany”.
Francja jest krajem o 1500-letniej tradycji chrześcijańskiej; normalne więc jest to, że symbole chrześcijańskie są obecne w przestrzeni publicznej
— powiedział ks. Le Saux.
Analizując decyzję Rady Stanu, dochodzimy do przekonania, że jest umiarkowana
— dodał.
Powiedział też, że „w istocie nie ma potrzeby demontowania pomnika w całości”, a „usunięcie krzyża nie jest bluźnierstwem”.
Jeśli może to pomóc w uspokojeniu opinii publicznej, to dobrze
— dodał.
Ks. Le Saux uważa, że „jest to sprawa pomiędzy gminą Ploermel a Federacją Wolnomyślicieli, domagającą się przeniesienia pomnika na teren niepubliczny i usunięcia z niego krzyża”.
Stanowisko Rady Stanu swoim wyrokiem zaakceptowało prawo takie jakie jest
— dodał wikariusz.
Tygodnik „Breizh-Info” przypomina też propozycję premier Beaty Szydło „ocalenia od ocenzurowania” pomnika papieża Jana Pawła II poprzez przeniesienie go do Polski.
Informując o tym polska premier mówiła PAP:
Jan Paweł II mówił, że historia uczy, że demokracja bez wartości przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm.(…) Nasz wielki Polak, wielki Europejczyk jest symbolem chrześcijańskiej, zjednoczonej Europy. Dyktat politycznej poprawności - laicyzacji państwa - wprowadza miejsce dla wartości, które są nam obce kulturowo, które prowadzą do sterroryzowania codziennego życia Europejczyków
— podkreśliła.
Ksiądz Le Saux nie zgodził się ze słowami. Powiedział, że uznaje decyzję Rady Stanu za „nieagresywną”.
Ufam instytucjom. Osobiście nie widzę niebezpieczeństwa dla religii katolickiej
— podkreślił.
Zdaniem tygodnika „te słowa (wikariusza) wydają się odzwierciedlać rosnącą rozbieżność pomiędzy hierarchią Kościoła a niektórymi katolikami z Europy Zachodniej, którzy nie rozumieją swoich biskupów”.
mk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/364953-diecezja-w-vannes-we-francji-wyrok-ws-krzyza-z-pomnika-papieza-umiarkowany
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.