To ważne, żeby chrześcijanie, którzy zajmują się polityką, gospodarką, mieli chrześcijańską perspektywę spojrzenia na sprawy społeczne - powiedział w czwartek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w przesłaniu do uczestników I Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej.
Dwudniowy Festiwal pod hasłem „Od teorii do praktyki” rozpoczął się w czwartek w Warszawie.
„To jest ogromnie ważne, żeby zarówno pojedynczy chrześcijanin, jak i ci, którzy zajmują się kwestiami polityki, gospodarki, jako ochrzczeni mieli perspektywę chrześcijańską spojrzenia na sprawy społeczne”
— podkreślił przewodniczący KEP w filmie wyświetlonym podczas inauguracji Festiwalu. Zwrócił uwagę, że istotnym jest, by przy „całym nachyleniu chrześcijaństwa ku pojedynczemu rozwojowi duchowemu każdej osoby ludzkiej, i zwracaniu uwagi na godność człowieka”, umieć przejść od jednostki do społeczeństwa i „ujmować rzeczy w sposób globalny”.
„Liczę na to, że Festiwal przyczyni się nie tylko do rozpropagowania samej nauki społecznej Kościoła, ale też stworzy pewne więzi między tymi, którzy w Polsce zajmują się tą kwestią”
— powiedział abp Gądecki.
Przewodniczący Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, metropolita wrocławski abp Józef Kupny zauważył, że obecnie najprężniejszymi ośrodkami akademickimi, rozwijającymi myśl katolickiej nauki społecznej w Polsce są: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz krakowskie Ignatianum.
Podkreślił, że w polskiej rzeczywistości po II wojnie światowej przez wiele dziesięcioleci warunki rozwoju katolickiej nauki społecznej „były niesprzyjające”. Jednak po 1989 r. zaistniały dogodne warunki do rozwoju tej nauki, a mimo to - zdaniem hierarchy - nie są one wystarczająco wykorzystywane.
„Powstaje w Polsce wiele organizacji katolickich, które mogłyby stanowić miejsce eksperymentu i aplikacji zasad katolickiej nauki społecznej m.in. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Akcja Katolicka i wiele innych. Ale brak współpracy między teoretykami katolickimi, a aktywnymi uczestnikami życia społeczno-gospodarczego i politycznego ma wiele konsekwencji. Profesorowie uczelni w niewielkim stopniu podejmują problematykę badawczą, która odpowiada zapotrzebowaniu w gronie działaczy katolickich. Pytania tych ostatnich nieczęsto są słyszane w salach wykładowych”
]— podkreślił.
Wyjaśnił, że taka współpraca pozwoliłaby praktykom zrozumieć, że katolicka nauka społeczna ma swój wymiar nie tylko teoretyczny, ale i praktyczny i że wymaga wysiłku, w celu wdrożenia jej w życie w konkretnym czasie i miejscu.
„Zaniechanie prób praktycznej realizacji wskazań i dorobku katolickiej nauki społecznej rodzi podejrzenie, że nauka ta to rodzaj nowej utopii, o której czasami wypada mówić, ale absolutnie nie można jej realizować”
— powiedział abp Kupny.
Dodał, że takie myślenie pokutuje także wśród osób głęboko zaangażowanych w życie Kościoła, bo nawet oni nie do końca wierzą, że w sferze polityki czy gospodarki można się kierować wskazaniami katolickiej nauki społecznej.
Tomasz Nakielski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wyraził nadzieję, że Festiwal będzie sposobnością do spotkania różnorodnych środowisk, którym bliska jest katolicka nauka społeczna.
„To niezwykle ważne we współczesnej dobie, kiedy z życia publicznego próbuje się wyrugować aksjologię i zastąpić ją albo technokracją albo ideologią”
— zaznaczył.
Podkreślił, że uczestnicy Festiwalu będą zastanawiać się na zdolnością katolickiej nauki społecznej do inspiracji praktycznych działań na polu ekonomii, polityki, kultury czy promocji godności człowieka.
Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Fundacja Giuseppe Toniolo z Włoch, które od 1995 r. wspólnie wydają kwartalnik „La Societa” (z wł. „Społeczeństwo”) - periodyk poświęcony katolickiej nauce społecznej. Celem festiwalu jest sprawienie, by katolicka nauka społeczna nie pozostała jedynie teorią, ale przekładała się na funkcjonowanie ludzi w różnych sferach.
Na program Festiwalu składają się warsztaty oraz fora dyskusyjne teologów, przedstawicieli środowisk biznesu, edukacji, prawa czy polityki, a ich celem jest znalezienie konkretnych rozwiązań wynikających z katolickiej nauki społecznej, które mogłyby zostać następnie wcielone w życie.
PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/360982-abp-gadecki-chrzescijanie-zajmujacy-sie-polityka-i-gospodarka-powinni-patrzec-na-sprawy-spoleczne-z-chrzescijanskiej-perspektywy