W katedrze na Wawelu, gdzie spoczywa kard. Franciszek Macharski, i w krakowskich Łagiewnikach 2 sierpnia zostaną odprawione Msze św. w pierwszą rocznicę jego śmierci. Dla uczczenia pamięci ukochanego przez krakowian kardynała zaplanowano również dwa koncerty.
Kard. Franciszek Macharski odszedł rok temu, w święto Matki Bożej Anielskiej, 2 sierpnia. Kraków żegnał swojego arcybiskupa w czasie kilkudniowych uroczystości pogrzebowych. W wystawionej dla mieszkańców miasta Księdze Kondolencyjnej wyrażano ból i smutek, ale także wdzięczność za życie i posługę zmarłego metropolity krakowskiego.
Kard. Franciszek Macharski to wielka postać Kościoła w Polsce, ale także i powszechnego; był zawsze blisko ludzi, szanował ich – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w pierwszą rocznicę śmierci metropolity krakowskiego w latach 1979-2005.
Kard. Macharski zmarł 2 sierpnia 2016 r. w szpitalu w Krakowie po długiej chorobie. Był następcą i przyjacielem kard. Karola Wojtyły. Kilka dni przed śmiercią odwiedził go papież Franciszek, który przebywał w Polsce w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży.
Kard. Franciszek Macharski to wielka postać Kościoła w Polsce, ale także i powszechnego. Jako pasterz Kościoła krakowskiego był godnym następcą kard. Karola Wojtyły. Kard. Macharski był zawsze blisko ludzi, szanował ich, był pomiędzy ludźmi, otwarty na ich sprawy i problemy, także dotyczące codziennego życia. Potrafił roztropnie stawiać czoła trudnościom z jakimi spotykał się Kościół
—powiedział ks. Rytel-Andrianik.
Rzecznik KEP przypomniał, że papież Franciszek po śmierci kard. Macharskiego podkreślał, że przewodził on Kościołowi w Krakowie w niełatwych czasach politycznych i wykazał się mądrością, zdrowym dystansem do rzeczywistości, dbając o poszanowanie godności każdego człowieka i zachowanie wiary.
Kard. Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 roku z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Studiował też teologię we Fryburgu w Szwajcarii.
29 grudnia 1978 r. został mianowany biskupem, dzień później – arcybiskupem metropolitą krakowskim. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1979 roku z rąk papieża Jana Pawła II. Uroczysty ingres do katedry wawelskiej odbył się 28 stycznia 1979 r. 30 czerwca 1979 roku został kreowany kardynałem.
W latach 1979-1994 kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Pełnił funkcje przewodniczącego Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.
Brał udział w Konklawe w wyniku którego kardynałowie wybrali papieża Benedykta XVI. Na emeryturę przeszedł w 2005 roku. Od tego czasu mieszkał na terenie sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.
Mszę św. w intencji śp. kard. Franciszka Macharskiego odprawił Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski o godz. 7.30 w katedrze na Wawelu. W krakowskim sanktuarium Ecce Homo, gdzie emerytowany metropolita krakowski spędził ostatnie lata swojego życia, siostry Albertynki modliły się za zmarłego kardynała na Mszy świętej o godz. 6.30. W intencji wielkiego czciciela Bożego Miłosierdzia będą modliły się również krakowskie Łagiewniki. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbędzie się Godzina Miłosierdzia o godz.15 oraz Msza święta w intencji zmarłego kardynała.
Księdzu Kardynałowi dedykowany będzie również koncert „Jezu, ufam Tobie” z okazji 15. rocznicy konsekracji bazyliki i zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II. Odbędzie się on 19 sierpnia 2017. Wystąpią: Halina Frąckowiak, Maleo Reggae Rockers, Józef Skrzek oraz Orkiestra symfoniczna Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pod dyrekcją Krzysztofa Michałka. Koncert poprowadzą Dominika Figurska i Michał Chorosiński.
Gdy 2 sierpnia 2016 roku Dzwon Zygmunta obwieścił śmierć Kardynała Franciszka Macharskiego, cały Kraków pogrążył się w smutku. Dla wielu współmieszkańców (bo jak sam o sobie mówił, był tylko zwykłym obywatelem Krakowa) jego odejście było wielką stratą. Odszedł nie tylko duszpasterz, ale także wielki autorytet krakowian
—wskazują organizatorzy wydarzenia w zaproszeniu skierowanym do melomanów.
Kard. Macharski znany był ze swojej miłości do muzyki. Często odwiedzał filharmonię, był słuchaczem koncertów muzyki sakralnej w krakowskich kościołach, również u św. Katarzyny na Kazimierzu.
Po odejściu kard. Macharskiego papież Franciszek napisał:
Przewodził Kościołowi w Krakowie w niełatwych czasach politycznych i społecznych transformacji, z mądrością, ze zdrowym dystansem do rzeczywistości, dbając o poszanowanie godności każdego człowieka, o dobro wspólnoty Kościoła, a zwłaszcza o zachowanie żywej wiary w sercach ludzi.
ann/KAI/diecezja.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/351459-byl-zawsze-blisko-ludzi-pierwsza-rocznica-smierci-kard-franciszka-macharskiego-pamietamy