30 kwietnia 2000 roku – w dniu kanonizacji św. Siostry Faustyny Kowalskiej – Jan Paweł II ustanowił w Kościele nowe święto: Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Papież podkreślił, że w ten sposób spełnia życzenie wypowiedziane przez Jezusa wobec polskiej mistyczki podczas swych objawień. Usłyszała ona wówczas następujące słowa:
Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).
Ustanawiając nowe święto, Jan Paweł II kierował się dokładnie powyższymi słowami. Z tego powodu jest ono wyjątkowe w kalendarzu liturgicznym, ponieważ wiążą się z nim obietnice, jakie nie są związane z żadnym innym świętem. Największą z owych obietnic jest łaska „zupełnego odpuszczenia win i kar”.
Ksiądz profesor Ignacy Różycki, który opracował teologiczne podstawy święta Bożego Miłosierdzia, zauważył, że łaska „zupełnego odpuszczenia win i kar” związana z tym świętem jest większa od łaski odpustu zupełnego:
Ten polega bowiem tylko na darowaniu kar doczesnych należnych za popełnione grzechy, ale nie jest nigdy odpuszczeniem samychże win. Najszczególniejsza łaska jest zasadniczo również większa niż łaski sześciu sakramentów z wyjątkiem sakramentu chrztu: albowiem odpuszczenie wszystkich win i kar jest tylko sakramentalną łaską chrztu świętego. W przytoczonych zaś obietnicach Chrystus związał odpuszczenie win i kar z Komunią świętą przyjętą w święto Miłosierdzia, czyli pod tym względem podniósł ją do rzędu «drugiego chrztu».
Łaska ta wiąże się z Komunią świętą przyjętą w Niedzielę Bożego Miłosierdzia po dobrze odprawionej spowiedzi (spowiedź nie musi się odbyć tego samego dnia, ale nie może pozostawiać w duszy przywiązania do grzechu). Konieczna jest także postawa ufności wobec Boga i czynnej miłości wobec bliźniego.
Niedziela Bożego Miłosierdzia jest więc jedynym dniem w roku w Kościele katolickim, w którym – zgodnie z powyższą obietnicą – można otrzymać tak wiele. Kto wierzy, może skorzystać…
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/336714-swieto-bozego-milosierdzia-jak-drugi-chrzest-jedyny-taki-dzien-w-roku
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.