Równo cztery lata temu - 28 lutego 2013 o godzinie 20:00 papież Benedykt XVI ustąpił z urzędu. Rezygnacja papieża została ogłoszona przed południem 11 lutego 2013 roku w Watykanie.
Decyzja o ustąpieniu ze stanowiska uczyniła go pierwszym papieżem opuszczającym urząd od czasów rezygnacji Grzegorza XII w 1415 roku (który postąpił tak w celu zakończenia Wielkiej schizmy zachodniej) i pierwszym od renuntiatio Celestyna V w 1294 roku, który ustąpił bez nacisków z zewnątrz. Decyzja była zaskoczeniem, ponieważ współcześnie papieże piastowali urząd aż do śmierci. Benedykt XVI poinformował, że powodem decyzji jest podupadające zdrowie i brak sił.
4 lata po abdykacji emerytowany papież Benedykt XVI jest w pełni sił intelektualnych i coraz bardziej kruchy fizycznie - powiedział kilkanaście dni temu były rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi w związku z rocznicą ogłoszenia historycznej decyzji o jego ustąpieniu.
W wywiadzie dla telewizji włoskiego episkopatu ksiądz Lombardi, który jest prezesem fundacji Josepha Ratzingera, wyraził opinię, że ogłoszona 11 lutego 2013 roku podczas konsystorza decyzja papieża o rezygnacji z posługi z powodu braku sił fizycznych nie była „dramatyczna”.
Została podjęta z całkowitą odpowiedzialnością, a zatem ze spokojem w obliczu Boga
— podkreślił włoski jezuita. Zapewnił, że przed cztery laty nie odczuwał w żadnym razie „konsternacji”.
Poza tym ten, kto był blisko papieża, w ostatnich miesiącach przed jego ustąpieniem zdawał sobie sprawę z tego, że uważa on, iż doszedł do granic swych możliwości w normalnym i pełnym sprawowaniu posługi
— zauważył ksiądz Lombardi. Dodał, że Benedykt XVI swą decyzją, która wcześniej była tylko teoretyczną możliwością, „otworzył drogę dla swych następców”.
Jeżeli inny papież „znajdzie się w analogicznej sytuacji - stwierdził - może dojść do podobnej konkluzji”.
Z kolei w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego ksiądz Lombardi zauważył, że Benedykt XVI prowadzi takie życie, jak zapowiadał ustępując przed czterema laty.
„Żyje w modlitwie, na uboczu”, „w całkowitym odosobnieniu” i „w pełnym spokoju” - zaznaczył.
Papież Franciszek „czuje wsparcie jego obecności i modlitwy” - zapewnił były rzecznik. Zwrócił uwagę na to, że papież i jego emerytowany poprzednik utrzymują bardzo serdeczne kontakty; widują się i rozmawiają przez telefon.
„Mamy zatem do czynienia z sytuacją wcześniej nieznaną, ale piękną” - ocenił.
„Ilekroć widzimy papieża Franciszka i jego poprzednika razem, jest to powód do wielkiej radości dla wszystkich i piękny przykład jedności w Kościele” - dodał.
Ksiądz Lombardi pytany o stan zdrowia Benedykta XVI, który w kwietniu skończy 90 lat, odparł: „Uważam, że jest doskonały, jeśli chodzi o jasność umysłu”.
Jego siły fizyczne słabną. To osoba, która nie cierpi na żadne szczególne choroby, widzi się natomiast kruchość, która zwiększa się wraz z wiekiem
— wyjaśnił.
Watykaniści dodają, że mieszkający w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich emerytowany papież przyjmuje regularnie wizyty, słucha muzyki, chodzi czasem na spacery.
Benedykta XVI odwiedzają dawni znajomi i uczniowie, księża i kościelni hierarchowie, a także niekiedy dziennikarze. Publicznie pokazuje się rzadko. Towarzyszył Franciszkowi w kilku najważniejszych wydarzeniach w życiu Kościoła; między innymi w konsystorzach, kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, w beatyfikacji Pawła VI i w ceremonii otwarcia obchodów Roku Miłosierdzia.
We wrześniu ubiegłego roku emerytowany papież przerwał milczenie i opowiedział o swym życiu oraz pontyfikacie w wywiadzie - rzece „Ostatnie rozmowy”.
Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/329380-cztery-lata-temu-ustapil-z-urzedu-papiez-benedykt-xvi-zyje-w-modlitwie-na-uboczu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.