Coraz bliżej do beatyfikacji Jana Tyranowskiego( 1901-1947), mistyka i kierownika duchowego młodego Karola Wojtyły. Papież Franciszek zaaprobował dekret o uznaniu heroiczności jego cnót - poinformował Watykan w sobotę.
Urodzony i mieszkający w Krakowie Tyranowski od lat 30. zapraszał do siebie młodych ludzi na modlitwy różańcowe, czytanie Biblii, dyskusje o wierze i mistykach chrześcijańskich. Spotkania te odbywały się także w czasie II wojny światowej.
Jedenastu z ich uczestników zostało potem księżmi. Był wśród nich Karol Wojtyła i zmarły niedawno przyjaciel przyszłego papieża, Mieczysław Maliński.
Jan Paweł II w swej książce „Dar i tajemnica”, wydanej w 1996 roku, w 50-lecie swych święceń kapłańskich napisał o Janie Tyranowskim:
Od niego nauczyłem się między innymi elementarnych metod pracy nad sobą, które wyprzedziły to, co potem znalazłem w seminarium. Tyranowski, który sam kształtował się na dziełach św. Jana od Krzyża i św. Teresy od Jezusa, wprowadził mnie po raz pierwszy w te niezwykłe, jak na mój ówczesny wiek, lektury
—podkreślił polski papież.
Proces beatyfikacyjny polskiego mistyka rozpoczął się w 1997 roku. Jego pierwszy etap diecezjalny zakończył się w 2000 roku przekazaniem dokumentacji do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Jan Tyranowski urodził się w 1901 roku w Krakowie. Mieszkał na krakowskich Dębnikach. Był bilansistą, później krawcem. Aktywnie włączał się w życie dębnickiej parafii, codziennie uczestniczył we Mszy św., korzystał regularnie z kierownictwa duchowego. Dał się poznać jako animator grup młodzieżowych po aresztowaniu przez hitlerowców 11 salezjanów (23 maja 1941). Tyranowski spotykał się z młodzieżą w kościele oraz w domu rodzinnym, nie licząc się z ewentualnym niebezpieczeństwem, jakie mu z tego powodu groziło. Był twórcą Róż Różańcowych.
Jan Tyranowski zmarł 15 marca 1947 roku po długiej i ciężkiej chorobie, którą znosił z cierpliwością i pokorą. W 50. rocznicę jego śmierci kard. Macharski powołał komisję historyczną, a 30 września 1997 roku trybunał procesowy. W wyniku prac komisji zebrano dokumentację zawierającą świadectwa osób, które znały osobiście Tyranowskiego, pamiątki osobiste po Słudze Bożym, jego zapiski. Przesłuchano 33 świadków, wśród nich bp Stanisława Smoleńskiego, który jako ojciec duchowny w seminarium często służył Tyranowskiemu radą w prowadzeniu grup młodzieży.
Do beatyfikacji Sługi Bożego potrzebny jest jeszcze dekret o cudzie za jego wstawiennictwem.
ann/PAP/KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/324290-coraz-blizej-do-beatyfikacji-jana-tyranowskiego-mistyka-i-kierownika-duchowego-mlodego-karola-wojtyly
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.