W dniach 25-27 listopada we Wrocławiu odbędzie się międzynarodowy kongres społeczny „Wartość kultury – kultura wartości“. Jego dyrektorem programowym jest nasz redakcyjny kolega Grzegorz Górny. Przedsięwzięcie jest próbą zmierzenia się z pytaniem o własną tożsamość w kontekście współczesnych zmian cywilizacyjnych.
Jak pisze Grzegorz Górny, kongres będzie:
okazją do głębszego namysłu nad naszą tożsamością – i to na różnych poziomach. Kim jesteśmy w wymiarze wspólnotowym? Kim jesteśmy jako przedstawiciele konkretnej nacji – Polacy? Kim jesteśmy jako wyznawcy określonej religii (najczęściej chrześcijanie, katolicy)? Kim jesteśmy jako Europejczycy i jako mieszkańcy określonego rejonu – Europy Środkowej? Jakiej cywilizacji jesteśmy przedstawicielami? Co stanowi o tym, że stanowimy (lub nie stanowimy) wspólnotę? Jaki zbiór wartości podzielamy na tyle, byśmy mogli identyfikować się razem jako przedstawiciele określonej zbiorowości?“
Kongres odbywa się w ramach przedsięwzięć organizowanych z okazji ogłoszenia Wrocławia w 2017 roku Europejską Stolicą Kultury.
Miejsce: Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184.
Poniżej podajemy plan kongresu:
PIĄTEK, 25 LISTOPADA
Godz. 13.30
PANEL: Gdzie leży Polska? Na Wschodzie, na Zachodzie czy nad Morzem Śródziemnym?
Prelegenci: Jarosław Hrycak (Ukraina), Csaba Kiss (Węgry), Marek Cichocki, prowadzenie: Piotr Gursztyn
Panel będzie próbą odpowiedzi na pytanie: Jaka jest nasza przynależność cywilizacyjno-kulturowa na mapie Europy? Czy może się ona zmieniać w różnych okresach historii? Jak myślą o sobie Polacy? Czy myślimy, że należymy do Zachodu, tak samo jak Francja czy Anglia? Czy może, że leżymy na Wschodzie, jak Litwa lub Słowacja? A może nie czujemy się do końca ani Wschodem, ani Zachodem? A może ważniejszy jest inny podział: na linii północ – południe? I jak myślą o nas inne narody? Dlaczego jedni uważają, że jesteśmy Wschodem, a drudzy, że Zachodem?
Godz. 16.30.
PANEL: Dlaczego tak szybko straciliśmy naszą chrześcijańską tożsamość?
Prelegenci: Pablo Perez Lopez (Hiszpania), John Waters (Irlandia), Gerard van den Aardweg (Holandia), prowadzenie: Krystian Kratiuk
Uczestnicy panelu z Holandii, Hiszpanii i Irlandii opowiedzą, dlaczego w ich państwach doszło do tak gwałtownej sekularyzacji. Dlaczego kraje uznawane jeszcze w połowie XX wieku za bastiony katolicyzmu tak szybko się zdechrystianizowały. Goście z zagranicy powiedzą też, jakich błędów powinni unikać chrześcijanie w Polsce, aby nie powtórzyć tych samych doświadczeń.
Godz. 18.30.
Promocja ostatniego numeru „Teologii Politycznej” inspirowanego rocznicą 1050-lecia Chrztu Polski oraz 1050-lecia Państwa Polskiego.
SOBOTA 26.11
Godz. 10.00
PANEL: Kto nam porwał Europę?
Prelegenci: Kazimierz Ujazdowski, Andrzej Zoll, Miroslav Mikolášik (Słowacja), Marek Jurek. Moderator: Igor Janke
Uczestnicy dyskutować będą, jak to się stało, że dzisiejsza Unia Europejska odeszła od chrześcijańskich ideałów swoich ojców założycieli i wyrzeka się swych religijnych korzeni. Dlaczego odchodzi od zasad pomocniczości i solidaryzmu, zaś coraz większą liczbą regulacji ingeruje w życie ludzi?
Godz. 12.00
PANEL: Europa Środkowa: wspólnota czy fantom?
Prelegenci: Attila Szalai (Węgry), Jan Holzer (Czechy), Anca Cernea (Rumunia). Moderator: Mirosław Spychalski
Panel będzie odpowiedzią na pytanie: Czy Europa Środkowa jest rejonem, który posiada wspólną tożsamość i może artykułować wspólne interesy? Czy jest siłą, która może stworzyć w ramach Unii Europejskiej wpływowy blok dający szansę na prowadzenie bardziej podmiotowej polityki, np. wobec Berlina czy Brukseli? Czy da się urzeczywistnić projekt Międzymorza? A może tego typu plany są jedynie przejawem myślenia życzeniowego, gdyż nasze państwa są zbyt słabe i dzielą je zbyt wielkie różnice interesów?
Godz. 13.30
DEBATA „PEGAZA“ (TVP Kultura): Artysta w państwie.
Prelegenci: Marek Mutor, Redbad Klijnstra, Andrzej Nowakowski, Marcel Andino Velez. Moderator: Krzysztof Koehler
Uczestnicy debaty będą szukać odpowiedzi na pytania, jakie są obowiązki państwa wobec artystów, a jakie artystów wobec państwa czy też wobec własnej wspólnoty politycznej. Zastanowią się też, dlaczego polityka historyczna wywołuje tak dużo kontrowersji w środowiskach artystycznych. Dyskusja koncertować się będzie wokół napięcia istniejącego między interesem państwa a wolnością sztuki.
Godz. 16.30
WYKŁAD: Czy istnieje cywilizacja chrześcijańska?
Wykład: Chantal Delsol (Francja), prowadzenie: Zbigniew Stawrowski
Autorka wykładu postara się odpowiedzieć na pytanie, czy dzisiejsza cywilizacja zachodnia, zwana niegdyś łacińską, zasługuje jeszcze na miano chrześcijańskiej. Skoro Kościół uznaje Europę Zachodnią za teren misyjny potrzebujący nowej ewangelizacji, to czy nie jest zasadne mówienie o cywilizacji postchrześcijańskiej? Wokół czego jest jednak zbudowana cywilizacja zachodnia, skoro nie było do tej pory w dziejach żadnej cywilizacji nie zbudowanej wokół jakiejś religii?
Godz. 18.00
PANEL: Mesjanizm 2.0, czyli co wynika z faktu, że Polacy są najbardziej religijnym narodem w Europie?
Prelegenci: Paweł Rojek, Rafał Tichy, Michał Łuczewski, Tomasz Rowiński. Moderator: Andrzej Horubała
Uczestnicy panelu zastanowią się nad pytaniem o miejsce Polski na duchowej mapie kontynentu i wynikające z tego konsekwencje. Czy ma sens mówienie dziś o sensie i celu historii oraz misji narodów dziejach świata? Silny pierwiastek mesjanizmu jest dziś zawarty w kulturze politycznej Stanów Zjednoczonych, Rosji czy Izraela. Na ile żywotna może dziś być w Polsce idea mesjanistyczna?
NIEDZIELA 27.11.
Godz. 13.00
PANEL: Czy zło jest ciekawsze? Klasyczna triada - dobro, prawda, piękno jako wysychające źródło kultury.
Prelegenci: Dorota Monkiewicz, Krzysztof Zanussi, Jacek Kopciński, Jakub Moroz. Moderator: Piotr Czekierda
Panel będzie obracał się wokół spraw współczesnej kultury i sztuki, a zwłaszcza ich odniesienia do klasycznej triady: dobra, prawdy i piękna. Dyskutanci będą zastanawiać się, czy te kategorie nie zostały unieważnione przez dominujące nurty myślowe naszej epoki. Czy jesteśmy skazani na hegemonię kulturową sztuki opartej na transgresji?
Godz. 16.00
PANEL: Raport ze stanu ducha: jaka forma polskości w XXI wieku?
Prelegenci: Dariusz Karłowicz, Krzysztof Wołodźko, Tomasz Sawczuk, Marta Dzido. Prowadzący: Tomasz Kempski
Prelegenci postarają się zarysować główne wyzwania, jakie – ich zdaniem – stają przed polskością w czasach współczesnych i w jaki sposób powinniśmy się przygotować, by móc na nie odpowiedzieć.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/316360-miedzynarodowy-kongres-spoleczny-we-wroclawiu-inspirujace-tematy-niezwykli-goscie-polecamy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.