Krakowskie redakcje „Gazety Wyborczej” i „Tygodnika Powszechnego” dzieli jedynie kilka przecznic, ale różnice w antykościelnej retoryce obu tytułów są jeszcze mniejsze. Ledwie bowiem GW opublikowała swój paszkwil na temat poradnika „Ambasador polskości - poradnik dla osób przyjmujących gości Światowych Dni Młodzieży”, by już kilka dni po tym, do krytyki tej broszury przyłączył się TP, który „katolicki” zdaje się być jedynie z nazwy.
Do jakiej Polski przyjadą pielgrzymi?
– pyta w swojej publikacji na stronie internetowej Tygodnika Powszechnego Przemysław Wilczyński i natychmiast odpowiada:
Miejmy nadzieję, że do innej niż ta, jaka wyłania się z tekstu „Ambasadora polskości”
– grzmi autor artykułu.
O co chodzi publicyście związanemu z TP? Z zawiłej analizy poradnika dowiadujemy się, że za sugestią autorów, by w rozmowach z pielgrzymami nie skupiać się na bieżącej polityce, a bardziej mówić o pięknie naszego kraju i duchowym przeżywaniu Światowych Dni Młodzieży - czai się chęć „fałszowania historii Polski”. Już bowiem w kolejnych zdaniach publicysty pada zarzut, że w poradniku zbyt mało miejsca poświęcono, oskarżanemu o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa PRL, Lechowi Wałęsie.
O tym, że był ktoś taki jak Lech Wałęsa dowiadujemy się jedynie z czterozdaniowej ramki na temat NSZZ „Solidarność”, w której przywódcy związku poświęcono tylko informację, że „stanął na czele”
– nie kryje „rozczarowania” Przemysław Wilczyński.
Potem, jak czytamy w „katolickim” portalu tygodnikpowszechny.pl, autor „rozprawia się” z wnioskiem zawartym w poradniku, że po odzyskaniu niepodległości, na Polaków zaczęły czyhać takie zagrożenia, jak liberalna propaganda, konsumpcyjny tryb życia i aborcja.
Kto „liberalnej propagandzie” się skutecznie przeciwstawił? Tu autorzy publikacji są wyjątkowo konkretni i szczegółowi, wymieniając m.in. Ruch „Światło-Życie”, Drogę Neokatechumenalną, a także Rodzinę Radia Maryja, by stronę dalej wśród głosicieli Ewangelii wymienić: katolicką prasę, rozgłośnie radiowe i Telewizję Trwam.
– sili się na przenikliwą złośliwość autor.
Gazeta Wyborcza oraz Tygodnik Powszechny wyspecjalizowały się w ostatnich miesiącach w wynajdywaniu tematów, które mają na celu zohydzenie Światowych Dni Młodzieży. Obu redakcjom nie podobają się koszta tej imprezy, kwestie bezpieczeństwa, niedogodności dla mieszkańców Krakowa i okolic oraz kościelny charakter tej imprezy. Straszenie pielgrzymów i wywieranie nieustannej presji na władze to jednak za mało dla obu tytułów. Teraz czas na atakowanie samej istoty ŚDM. Atak na religię i polskość. Ciekawe, że gdy rok temu rząd Ewy Kopacz przygotowywał się do tej imprezy, redaktorzy obu gazet, nie byli tak dociekliwi.
Polecamy „wSklepiku.pl”: „Kościół „Wyborczej”. Największa operacja resortowych dzieci” - Artur Dmochowski.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/301114-tygodnik-powszechny-jak-gazeta-wyborcza-redaktorom-katolickiego-tygodnika-nie-podoba-sie-publikacja-dlapielgrzymow?wersja=zwykla
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.