Od stycznia roku 2013 łodzianie mają przywilej i możliwość lepszego poznania pasterza swej diecezji, arcybiskup Marek Jędraszewski – od trzech lat Metropolita Łódzki – postanowił bowiem spotykać się z nimi raz w miesiącu w przestrzeni katedry i odpowiadać na zadane przez nich pytania.
Frapujące kwestie docierają do arcybiskupa poprzez dostępne w katedrze specjalne papierowe formularze oraz portal www.heavenly.com.pl. Hierarcha czyta je wszystkie, wybiera najbardziej wyraziste i przygotowuje obszerne odpowiedzi, jakie wygłasza na żywo podczas „Dialogów”. Spotkania odbywają się najczęściej w drugi piątek miesiąca (z wyłączeniem dwóch miesięcy wakacji) o godzinie 19.30, a każde z nich poświęcone jest innemu tematowi. Po serii pytań wcześniej nadesłanych każdy przybyły może zadać pasterzowi Kościoła Łódzkiego pytanie osobiście i na forum świątyni. „Dialogom w Katedrze” towarzyszy zawsze przygotowana specjalnie i adekwatna do zadanego tematu część artystyczna – pantomima, muzyka instrumentalna, śpiewy chórów, pokazy multimedialne.
Arcybiskup Marek Jędraszewski jest profesorem nauk teologicznych, zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz mianowanym przez papieża Franciszka członkiem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Jest absolwentem Wydziału Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, a jego praca doktorska wyróżniona została złotym medalem Ojca Świętego Jana Pawła II (rok 1979). Habilitację uzyskał w 1991 na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (rok 1991). W latach 1980–96 był adiunktem, a następnie docentem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. W 1996 objął stanowisko profesora wizytującego Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Rok 1998 przyniósł mu tytuł profesora nadzwyczajnego UAM. Ponieważ więc abp Marek Jędraszewski to człowiek nie tylko najgłębszej, bezwarunkowej wiary, pięknego charakteru i wielkiej kultury, lecz także wybitny naukowiec, myśliciel, erudyta, nie dziwi fakt, że idea i formuła żywych spotkań z jego myślą i wiedzą okazała się dla łodzian niezwykle atrakcyjna. „Dialogi w Katedrze” gromadzą setki zasłuchanych wiernych i wnoszą wielką wartość w duchowe życie społeczności miasta – na te piątki się czeka i z tych piątków się czerpie.
„Dialogi w Katedrze” są obiektywnie ciekawe, mają wysoki walor edukacyjny i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, nie tylko zresztą osób wierzących, lecz również zdeklarowanych ateistów, dlatego podjęta została decyzja o spisaniu pytań i wypowiedzi arcybiskupa i przygotowaniu ich w formie książki.
Nakładem Archidiecezjalnego Wydawnictwa Łódzkiego wyszła właśnie pierwsza część „Dialogów” – 10 spotkań z roku 2013. Ich tematy to: Wiara i rozum, cierpienie, modlitwa, kultura, rodzina, Eucharystia, wychowanie, miłosierdzie Boże, życie wieczne, godność człowieka. Opublikowanie tych tekstów, zebranie ich w książkowy tom sprawia, że praca Metropolity Łódzkiego włożona w istotną dla niego i dla nas rozmowę staje się dostępna dla wszystkich i uwieczniona. Jest dobrą lekturą przed snem i pomysłem na mądry prezent. Dowodem na to, że abp Marek Jędraszewski prowadzi dialog z łodzianami z najwyższą uwagą i powagą, są jego działania przywracające Polsce pamięć o zapomnianym obozie koncentracyjnym dla polskich dzieci (tzw. obóz „na Przemysłowej” ukryty przez Niemców w łódzkim getcie, 1942-45). Prośba o stały termin mszy świętej za te dzieci padła podczas „Dialogów” w lutym 2013 roku (tematem wówczas była: Wiara i cierpienie). Jeszcze w tym samym roku w katedrze pojawiła się granitowa, duża tablica poświęcona tym najbardziej niewinnym ofiarom wojny, a 5 listopada 2015 będzie miał miejsce już trzeci Marsz Pamięci pod Pęknięte Serce, monument dedykowany dzieciom „z Przemysłowej” III Marsz Pamięci o Dzieciach z obozu „na Przemysłowej” - msza i pochód z kościoła mariackiego pod pomnik Pękniętego Serca.
Decyzją abpa Marka Jędraszewskiego msza święta i procesja na teren obozu i pod pomnik odbywać się ma rokrocznie w czwartek oktawy Wszystkich Świętych o godzinie 12.00, za każdym razem z innego kościoła Łodzi. Mszy i każdej takiej niezwykłej pielgrzymce przewodzi niezawodnie sam arcybiskup. Skromne pytanie okazało się początkiem procesu, który dzięki abp. Markowi Jędraszewskiemu urzeczywistnił przywrócenie pamięci o tej ważnej, historycznej sprawie - konkretne postanowienia i sprawne, wymierne czyny.
(Link do pytania i odpowiedzi:
Następne „Dialogi w Katedrze” to wieczór poświęcony „Obecności Krzyża” – 9 października. Wydarzeniu towarzyszyć będzie harcerskie czuwanie przy Krzyżu ŚDM i ikonie Matki Bożej Salus Populi Romani - dwóch symbolach Światowych Dni Młodzieży. Czuwanie rozpocznie się po „Dialogach” około 22.00, a o północy odprawiona będzie msza święta.
Czekamy zatem na kolejne spotkanie z abpm Markiem Jędraszewskim i drugi tom jego cennych rozmów z łodzianami, prowadzonych w roku 2014.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/266912-dialogi-w-katedrze-2013-dlaczego-ciesza-sie-nieslabnacym-zainteresowaniem-nie-tylko-osob-wierzacych-lecz-rowniez-zdeklarowanych-ateistow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.