W niedzielę 19 lipca 103 lata skończył metropolita-senior Newarku abp Peter Leo Gerety – obecnie najstarszy wiekiem biskup na świecie. Mimo sędziwego wieku hierarcha cieszy się dobrym zdrowiem, zachowuje jasność umysłu i poczucie humoru. Jego życiorys odzwierciedla w dużym stopniu losy wielu katolików, w tym także duszpasterzy amerykańskich w XX wieku.
Urodził się 19 lipca 1912 w mieście Shelton w stanie Connecticut na północno-wschodnim wybrzeżu USA. Zanim wstąpił do seminarium duchownego, pracował w fabryce włókienniczej w swym mieście rodzinnym. Były to lata wychodzenia kraju z Wielkiego Kryzysu przełomu lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia. Właśnie w tym szczególnym kontekście robotniczym młody chłopak, wychowany w duchu katolickim, postanowił zostać kapłanem, aby służyć duchowo ludziom pracy. Duży wpływ na wybór jego przyszłej drogi życiowej miał ks. Corenelius Buckley, jego opiekun duchowy.
To głównie dzięki jego radom i kierownictwu duchowemu Peter L. Gerety wybrał drogę powołania kapłańskiego. Jego rodzima archidiecezja Hartford kształciła kandydatów do kapłaństwa w Europie i wysłała go na studia do seminarium św. Sulpicjusza w Issy pod Paryżem. I właśnie w katedrze Notre-Dame w stolicy Francji prawie 27-letni seminarzysta przyjął 29 czerwca 1939 święcenia kapłańskie – niemal w przededniu wybuchu II wojny światowej.
Po powrocie do ojczyzny pracował duszpastersko m.in. jako szef ośrodka charytatywnego służącego Murzynom, który z czasem stał się parafią a ks. Gerety został pierwszym jej proboszczem.
4 marca 1966 Paweł VI mianował go biskupem koadiutorem diecezji Portland, 18 lutego następnego roku jej administratorem apostolskim a od 15 września 1969 bp Gerety kierował tą diecezją. W niespełna 5 lat później – 25 marca 1974 papież przeniósł 61-letniego wówczas hierarchę na stanowisko arcybiskupa-metropolity Newarku – stosunkowo niewielkiej obszarowo, ale ważnej jednostki terytorialnej Kościoła amerykańskiego. Urząd ten pełnił prawie 12 lat, do 3 czerwca 1986, gdy w wieku prawie 74 lat ustąpił.
Jako biskup i arcybiskup obecny 103-latek dał się poznać jako wielki zwolennik, wręcz entuzjasta nauczania i linii duszpasterskiej bł. Pawła VI i Soboru Watykańskiego II. W obu swych diecezjach wprowadzał Msze św. w językach narodowych – angielskim i w językach innych grup etnicznych na tym terenie, wspierał kontakty i stosunki z innymi religiami oraz zapraszał świeckich do większego włączania się w działalność parafii. Jest konsekratorem 6 biskupów amerykańskich i głównym współkonsekratorem dalszych sześciu innych.
Obecnie oprócz abp. Gerety’ego ponad sto lat ma jeszcze jeden hierarcha: Jan van Cauwelaert CICM – emerytowany biskup Inongo (Demokratyczna Republika Konga), urodzony 12 kwietnia 1914 (101 lat). Bliscy ukończenia stu lat są: Bernardino Piñera Carvallo – arcybiskup metropolita-senior La Serena (Chile), ur. 22 września 1915, Loris Francesco Capovilla – najstarszy kardynał na świecie, emerytowany prałat Loreto (Włochy), ur. 14 października 1915, Víctor Garaygordóbil Berrizbeitia – emerytowany biskup-prałat Los Ríos (Ekwador), ur. 17 października 1915, Andreas Peter Cornelius Sol MSC – biskup-senior Amboina (Indonezja), ur. 19 października 1915 i Albert-Georges-Yves Malbois – biskup-senior Corbeil (Francja), ur. 17 listopada 1915.
lap/KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/259760-najstarszy-biskup-swiata-skonczyl-103-lata-wciaz-cieszy-sie-dobrym-zdrowiem
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.