Nie ma Kościoła toruńskiego ani łagiewnickiego, ale jest jeden Kościół Chrystusowy
- podkreślił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Toruniu, sprawowanej 29 listopada w ramach obchodów 23. rocznicy powstania Radia Maryja.
Przyjechałem tutaj, kierując się poczuciem odpowiedzialności za jedność Kościoła w Polsce
— zapewnił metropolita krakowski.
Liturgia, odprawiona w nowo otwartej hali sportowej w Toruniu, była dziękczynieniem Rodziny Radia Maryja za św. Jana Pawła II a kard. Dziwisz, który jej przewodniczył, przekazał redemptorystom relikwie świętego papieża.
Chcemy dziękować Bogu za to wielkie dzieło, które nosi imię Matki Bożej: Radio Maryja i Telewizję Trwam, za ludzi, którzy je tworzą. Miłosiernemu Bogu zawierzamy przyszłość Radia Maryja i Telewizji Trwam
— modlił się na początku Mszy świętej były papieski sekretarz.
W kazaniu powiedział, iż przed przyjazdem do Torunia zastanawiał się: jaka powinna być rola tego ważnego, katolickiego dzieła?
Co powinno stanowić najgłębszą, przekazywaną przez tę rozgłośnię treść docierającą codziennie do polskich domów w kraju i za granicą, do wielkiej rzeszy słuchaczy życzliwych, ale i mniej życzliwych czy wręcz uprzedzonych? Jeżeli w imieniu człowieka zapisana jest tożsamość, podobnie powinno być z prowadzonymi przez nas dziełami
— stwierdził kardynał, dodając, iż „Radio Maryja inspiruje się i nieustannie nawiązuje do postawy swej wielkiej patronki Maryi, Matki Syna Bożego”.
Kaznodzieja wspomniał też, iż „Radio Maryja w minionych 23 latach wywoływało emocje, zarówno w samym Kościele, jak i poza jego środowiskiem”.
Nie wątpię, że dla odpowiedzialnych za rozgłośnię fakt ten stanowi motyw stałej refleksji nad wizją i stylem pełnionej posługi, by była ona zawsze bardziej uniwersalna, katolicka, a więc bardziej ewangeliczna
— powiedział metropolita krakowski.
Jego zdaniem „potrzeba nam wszystkim stałego duchowego rozeznawania”.
Krytyków Radia Maryja ten stan napięcia powinien również prowadzić do głębszej refleksji nie poddającej się łatwym uprzedzeniom i nie poprzestającej na utrwalonej niechęci. Chodzi o większą sprawę: o dobro wspólne
— przekonywał kardynał.
Wskazał, iż
chodzi o rzeszę ludzi, którzy z Radiem Maryja się utożsamiają, którym radio to użycza głosu, bo wyraża ich system wartości, ich głębokie wierzenia i przekonania a mają oni niekiedy wrażenie, że ich głos jest nie zawsze brany pod uwagę przez inne gremia, media i kręgi władzy.
Kard. Dziwisz zauważył iż, słuchacze Radia Maryja „chcą być wierni i są wierni Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”, co przyjęto burzą oklasków.
Nie wolno ich lekceważyć ani ośmieszać. Trzeba wsłuchiwać się w ich głos, obawy, pragnienia i nadzieje. Oni też poczuwają się do odpowiedzialności za losy narodu i Kościoła. Dzięki Radiu Maryja stają się oni uczestnikami publicznej debaty nad ważnymi sprawami polskiego społeczeństwa, polskich rodzin i polskiego jutra
— mówił kaznodzieja. Zaapelował też do wszystkich, aby w tej publicznej debacie traktować się „poważnie, z szacunkiem będącym wyrazem elementarnej miłości bliźniego”.
Zdaniem byłego sekretarza św. Jana Pawła II spory w debacie wydają się nieuniknione ze względu na „uprawniony pluralizm polskiego społeczeństwa”.
Ale niech dominuje w nich troska o autentyczne dobro człowieka, o bardziej sprawiedliwe rozwiązania i decyzje
— zaapelował mówca.
Odniósł się także do krytyki jego przyjazdu do Torunia i powiedział, że decyzję tę podjął, kierując się poczuciem odpowiedzialności za jedność Kościoła w Polsce.
Nie ma bowiem Kościoła Pawła i Apollosa. Nie ma Kościoła łagiewnickiego i toruńskiego. Jeden jest Kościół Chrystusowy
— podkreślił. Zachęcił do wsłuchiwania się w słowa Apostoła Pawła: „abyśmy żyli w zgodzie”.
Jedność jest bezcennym darem
— dodał.
Zdaniem kard. Dziwisza, jedności zagrażają „odśrodkowe, rozpraszające siły, które rodzą się w zranionym grzechem sercu, obecne w naszych środowiskach” i właśnie dlatego Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy modlił się o jedność swoich uczniów, „aby stanowili jedno”.
Jedność jest zawsze krucha, bo nosimy ją w glinianych naczyniach grożącego nam wszystkim egoizmu
— dodał purpurat.
A zwracając się do redemptorystów podkreślił:
Należy wam się wdzięczność Kościoła i ludzi dobrej woli. Macie w ręku wielkie dobro, czuwajcie nad nim!
W kazaniu poruszył także wątek troski całego Kościoła o los rodziny wobec zagrożeń, z jakimi się spotyka we współczesnej kulturze: brak poszanowania dla życia, dla wierności małżeńskiej i ofiarnej miłości. W tym kontekście przywołał wypowiedzi papieża Franciszka do lekarzy katolickich o tym, że „każde ludzkie życie jest nienaruszalne i dlatego powinno być otoczone miłością i troską.
Ewangeliczne współczucie każe towarzyszyć potrzebującemu
— przypomniał kardynał.
Przywołał też niedawne słowa papieża Franciszka do Parlamentu Europejskiego. Mówił on, iż
nadeszła pora, aby wspólnie budować Europę, która nie obraca się tylko wokół gospodarki, ale wokół świętości osoby ludzkiej. Nadeszła chwila, by porzucić ideę Europy przestraszonej i zamkniętej w sobie, by rozbudzić i krzewić Europę kontemplująca niebo i dążącą do ideałów, Europę, która broni i chroni człowieka. Chcemy Europy, która pozostaje wierna swojej chrześcijańskiej tożsamości
— przypomniał metropolita krakowski.
Powitanie wygłoszone przez ks. kard. Stanisława Dziwisza w 23. rocznicę powstania Radia Maryja:
Homilia ks. kard. Dziwisza:
Uroczystą Mszę św. w 23. rocznicę powstania toruńskiej rozgłośni ojców redemptorystów wraz z kard. Dziwiszem koncelebrowali m.in. biskupi: włocławski - Wiesław Mering, łomżyński - Janusz Stepnowski, świdnicki - Ignacy Dec, zielonogórsko-gorzowski - Stefan Regmunt. Obecni byli także biskupi seniorzy: Edward Frankowski, Antoni Dydycz, Stanisław Stefanek, Stanisław Napierała i pomocniczy a także ks. prałat Stanisław Oder - postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II. Wśród rzesz wiernych obecni byli księża diecezjalni i zakonni, parlamentarzyści, władze samorządowe.
Do Ojca Świętego z okazji rozpoczęcia działalności ewangelizacyjnej przez Radio Maryja wysłano telegram. Czytamy w nim:
(…)przybyliśmy do grodu Kopernika, aby podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem J. Em. Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza podziękować Matce Najświętszej za Jej opiekę nad naszą katolicką rozgłośnią. Po raz pierwszy, ze względu na corocznie wzrastającą liczbę pielgrzymujących, uroczystość dziękczynienia jest celebrowana w nowo otwartej toruńskiej hali widowiskowo-sportowej, a Msza św. jest sprawowana przy ołtarzu, przy którym św. Jan Paweł II odprawił nabożeństwo czerwcowe podczas swej pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Święty Jan Paweł II jest też obecnie wśród nas w relikwiach, które przybyły wraz z Głównym Celebransem. W naszym dziękczynieniu sprawowanym u progu Roku Życia Konsekrowanego szczególną wdzięcznością i modlitwą otaczamy tych wszystkich, którzy swą posługę zakonną i kapłańską związali z zaangażowaniem w służbę Panu Bogu, Kościołowi i Polsce w katolickich środkach społecznego komunikowania się, jakimi są Radio Maryja i Telewizja Trwam. Nasze dziękczynienie odbywa się w czasie, kiedy trwa Podróż Apostolska Waszej Świątobliwości w Turcji. Jednoczymy się w modlitwie o błogosławione dla Kościoła owoce tego pielgrzymowania. Zapewniamy Waszą Świątobliwość o stałej modlitwie całej Rodziny Radia Maryja w intencjach Piotra naszych czasów, którego posługę w Kościele zawierzamy Maryi, Matce Kapłanów i Matce Kościoła.
Powitanie wygłosił także ks. bp. Andrzej Suski, ordynariusz toruński. Przypomniał słowa Jana Pawła II wygłoszone podczas drugiej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja:
Wasze radio, Radio Maryja, stopniowo dojrzewa do zadań, które postawili sobie na początku jego organizatorzy. Cieszy mnie to, że posiada ono tak wielu słuchaczy w Polsce, a także poza jej granicami. Z uznaniem wypada podkreślić bezinteresowną współpracę wielu osób świeckich i duchownych, zaangażowanych na terenie całej Polski. Zadaniem Radia Maryja jest ewangelizacja, tzn. rozprzestrzenianie Bożego orędzia zbawienia, głoszenie Dobrej Nowiny i dzielenie się nią z każdym człowiekiem dobrej woli.
Całość przemówienia:
Swój program artystyczny, w hołdzie św. Janowi Pawłowi II pt.: „Czyńcie Prawdę z Miłością” przedstawili Halina Łabonarska, Jerzy Zelnik i Robera Grudzień:
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. - w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, co ma ogromne znaczenie dla Polonii. Przez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.
Nie byłoby tego wszystkiego bez zwykłych ludzi
— powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja.
Slaw/ KAI/ radiomaryja.pl/ naszdziennik.pl
—————————————————————————————————————
Pomysł na wyjątkowy prezent!
Pięknie wydana, bogato ilustrowana „Biblia Papieska z komentarzami Świętego Jana Pawła II”
Niezwykła rodzinna pamiątka, posiadająca specjalne karty, na których możemy wypisać imiona i dane naszych najbliższych wraz z informacjami o najważniejszych wydarzeniach z życia rodziny.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/224049-kard-dziwisz-nie-ma-kosciola-torunskiego-ani-lagiewnickiego-ale-jest-jeden-kosciol-chrystusowy-23-rocznica-powstania-radia-maryja
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.