Ponad 100 tys. ludzi z 90 krajów przybyło w sobotę do parku Valdebebas pod Madrytem na uroczystość beatyfikacji bpa Alvara del Portillo, pierwszego następcy św. Josemarii Escrivy de Balaguer na czele Opus Dei.
Beatyfikacji przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato, wraz z prałatem Opus Dei Javierem Echevarrią i emerytowanym biskupem Madrytu Antonio Marią Rouco Varelą.
Na początku uroczystości, koncelebrowanej przez ponad 150 biskupów i 17 kardynałów, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kard. Amato odczytał list apostolski papieża Franciszka na temat życia wiary ojca del Portillo.
Chciałbym przypomnieć, jaką inspiracją był Alvaro. „Dziękuję. Wybacz mi. Jeszcze bardziej pomóż”
— napisał papież. Zachęcał wiernych do naśladowania hiszpańskiego biskupa: „Nie lękajcie się iść pod prąd”, szukajcie „drogi świętości w prostocie i zwyczajności życia”.
Del Portillo na czele Opus Dei, organizacji powołanej przez Escrivę de Balaguer do propagowania świętości w życiu codziennym i pracy, stał od jego śmierci w 1975 roku do 1994 roku.
Papież przypomniał, że „nie możemy zachowywać wiary dla siebie, gdyż jest to dar, który otrzymaliśmy, by przekazać go i podzielić się nim z innymi”, wskazując za przykład del Portillo, który w wielu krajach, m.in. na Filipinach, zainicjował wiele projektów i programów edukacyjnych i ewangelizacyjnych, „poruszony miłością Boga i bliźniego”.
Alvaro del Portillo zmarł 23 marca 1994 w Rzymie, w kilka godzin po przyjeździe z Ziemi Świętej i odprawieniu ostatniej mszy w historycznym Wieczerniku, miejscu, w którym Chrystus ustanowił komunię świętą.
Cudem, który zadecydował o beatyfikacji, było cudowne uzdrowienia w Chile niemowlęcia w 2003 roku. Dziecko przeszło zatrzymanie akcji serca trwające ponad 30 minut i silny krwotok. Zespół medyczny uznał je za martwe, kiedy serce Jose Ignacio Urety Wilsona zaczęło nagle bić ponownie. O przywrócenie go do życia rodzice modlili się za wstawiennictwem Alvaro del Portillo.
Przyszły błogosławiony urodził się w Madrycie 11 marca 1914 r. jako trzecie z ośmiorga dzieci. Uzyskał tytuły doktora inżynierii drogowej, historii i prawa kanonicznego. W 1935 roku poprosił o przyjęcie do Opus Dei, gdzie szybko został najbliższym współpracownikiem św. Josemarii. Założyciel Opus Dei uczynił go swoim spowiednikiem. Był m.in. sekretarzem generalnym Opus Dei (1939-1946 i 1956-1975), dyrektorem ds. finansowych (1946-1956) i rektorem Rzymskiego Kolegium Św. Krzyża (1948-1954). Także Stolica Apostolska powierzała mu liczne zadania, był m.in. biegłym Najwyższej Świętej Kongregacji Świętego Oficjum i doradcą Papieskiej Komisji rewizji Kodeksu Prawa Kanonicznego, sędzią Trybunału w sprawach kompetencji Kongregacji Doktryny Wiary i konsultorem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu i Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Podczas Mszy beatyfikacyjnej sakramentów udzielało 1200 kapłanów.
Oficjalnej delegacji hiszpańskiej przewodniczyli minister gospodarki Luis de Guindos i minister spraw wewnętrznych Jorge Fernandez Diaz. Obecni byli ambasadorowie, m.in. Polski - Tomasz Arabski, oraz oficjalne delegacje takich krajów jak Argentyna, Australia, Filipiny, Gwatemala, Honduras, Irlandia, Kenia, Meksyk, Urugwaj i Demokratyczna Republika Konga.
PAP/mall
—————————————————————————————
Polecamy wSklepiku.pl: „Najważniejsze Postaci w Dziejach Kościoła Katolickiego”
Ponad 300 postaci, które swoim życiem i czynami wskazywały drogę do Boga i świętości,
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/215694-ponad-100-tys-ludzi-na-beatyfikacji-bpa-alvara-del-portillo
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.