Niech programem waszej kapłańskiej posługi będą trzy słowa szczególnie podkreślane przez papieża Franciszka: misyjność, autentyczne świadectwo życia i służba. Głoście wszystkim Słowo Boże, które otrzymaliście od Chrystusa
— powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas liturgii święceń kapłańskich, która odbyła się dziś w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Archidiecezja warszawska wzbogaciła się o 17 nowych księży.
Zdajcie sobie sprawę z wagi wydarzenia, które dziś na naszych oczach się dokonało. Sakrament kapłaństwa to wielka łaska, w której Jezus Chrystus zaprasza was do pracy w swojej winnicy
— powiedział do świeżo upieczonych księży metropolita warszawski.
O tym, że zostanie księdzem ks. Paweł Zaręba po raz pierwszy pomyślał podczas pielgrzymki rowerowej do Fatimy, na którą pojechał z rzeszowską oazą w 2009r.
Sport, a szczególnie jazda na rowerze to moja wielka pasja. Sądzę, że będę ją kontynuował jako ksiądz. Chcę organizować młodzieżowe wycieczki podczas których modlitwa, sport i nawiązywanie przyjaźni będą pomagać młodym ludziom odkrywać ich drogę
— wyznaje.
Jak wszyscy nowo wyświęceni, ks. Paweł dowiedział się, że wkrótce rozpocznie pracę w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.
To dla mnie wielka przygoda i wyzwanie
— dodaje.
Bóg jest ryzykantem
Adresatem słów kardynała Nycza o „skarbie w naczyniach glinianych”, jakim jest każde powołanie kapłańskie, był także ks. Kamil Falkowski, który wkrótce wyjedzie na parafię św. Mikołaja w Grójcu. Przyznaje, że w Grójcu nigdy nie był, ale wierzy, że to jest właśnie miejsce, w którym właśnie teraz chce go mieć Bóg.
Wciąż nie mogę uwierzyć, że jestem księdzem. Pan Bóg jest wielkim ryzykantem, skoro wybrał właśnie mnie
— śmieje się.
Z wielką radością ale i z drżeniem myślę o tym, że jutro będę sam odprawiał mszę świętą i usiądę do konfesjonału. To ogromna odpowiedzialność.
Marzeniem młodego księdza przez wiele lat było dziennikarstwo. Po maturze wybrał inną drogę, choć z pasją rozstać się nie było łatwo. Realizował ją już po wstąpieniu w mury seminarium relacjonując wydarzenia kościelne dla tygodnika „Idziemy”.
Dziś z uwagą i wzruszeniem wsłuchiwał się w słowa metropolity o tym że, daru kapłaństwa trzeba pilnie strzec i jednocześnie być wobec niego bardzo pokornym.
Naczynia gliniane to my. Wszystko, co się dokonuje dzięki rękom kapłana nie my czynimy, ale czyni sam Bóg swoją mocą
— mówił dziś metropolita.
W homilii kardynał przypomniał też dokument z Aparecidy, w którym papież Franciszek wskazał kierunek dla Kościoła w Ameryce Południowej i na świecie, kontynuowany także w encyklice „Evangelii gaudium”. Zostało w nim zawarte niezwykle aktualne przesłanie dla wszystkich kapłanów mówiące o tym, jak wychodzić naprzeciw człowiekowi odchodzącemu od Kościoła.
Papież Franciszek wie, że nie potrzeba nam spojrzenia na człowieka oczami socjologów czy psychologów. Potrzeba nam spojrzenia Chrystusa. Umiejętność patrzenia na świat Bożymi oczami rodzi się na modlitwie i adoracji
— mówił kard. Nycz.
Wszyscy bądźcie misjonarzami
Na zakończenie kard. Nycz życzył nowym kapłanom, aby trzy słowa klucze zawarte w tym dokumencie stały się programem ich kapłańskiej posługi. Pierwszym z nich jest misyjność, ponieważ dziś każdy ksiądz musi być misjonarzem wychodzącym ku tym, którzy są daleko. Drugim jest autentyczne świadectwo chrześcijańskiego życia a trzecim służba, aby posługa kapłana nie przerodziła się we wspinanie się po szczeblach kariery, ale była zanurzona w krzyżu Chrystusa.
Dla siedemnastu diakonów Archidiecezji Warszawskiej, którzy dziś po raz pierwszy koncelebrowali Mszę Świętą w obecności kościelnych hierarchów, swoich wykładowców, rodzin i przyjaciół dzisiejszy dzień na zawsze pozostanie szczególnym. Nowi kapłani wyrazili wdzięczność za wszystko, co otrzymali tego dnia przede wszystkim Chrystusowi i Trójcy Świętej. Dalej słowa podziękowania skierowali pod adresem kard. Nycza, który nakładając na nich ręce wypełnił to, do czego zostali przez Boga powołani a także przełożonych, wykładowców i kierowników duchowym. – Nasza droga do kapłaństwa przebiegała często wśród książek, egzaminów i sesji. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam przejść tę nieraz trudną drogę - mówili.
Szczególną wdzięczność za dar życia i trudy wychowania kapłani wyrazili wobec swoich rodziców.
Święcenia kapłańskie przyjęli dziś z Archidiecezji Warszawskiej: ks. Tomasz Artur Bek (został skierowany do pracy w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w Laskach), ks. Kamil Falkowski (parafia św. Mikołaja w Grójcu), ks. Paweł Jaworski (parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie), ks. ks. Michał Kaleta (parafia św. Małgorzaty w Łomiankach), ks. Kamil Kiełpikowski(parafia św. Huberta w Zalesiu) ks. Mateusz Jóźwik i ks. Adam Gorlewski ( parafia św. Augustyna w Warszawie), ks. Bartosz Kuczmarski (parafia św. Szczepana w Raszynie), ks. Piotr Maciejak (parafia św. Józefa Oblubieńca w Warszawie), ks. Radosław Pleskot( parafia Bogurodzicy Maryi), ks. Piotr Rymuza (parafia Najświętszego Zbawiciela w Warszawie), ks. Maciej Szymański (parafia MB Królowej Pokoju w Banioszu), ks. Łukasz Wawro (parafia św. Zygmunta w Warszawie), ks. Mateusz Wyrzykowski (parafia Wspomożycielki Wiernych w Zalesiu Dolnym), ks. Paweł Zaręba (parafia Nawiedzenia NMP w Warszawie), ks. Adam Żukowski (parafia MB Bolesnej w Milanówku), ks. Roberto Rinaldo (parafia św. Jana Pawła II w Warszawie), ks. Adam Smólski (parafia Wszystkich Świętych w Warszawie . Ze Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa wyświęceni dziś zostali ks. Jakub Gis, ks. Grzegorz Szczygieł.
KAI/JKUB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/197461-kard-nycz-do-nowych-kaplanow-nie-potrzeba-nam-spojrzenia-na-czlowieka-oczami-socjologow-czy-psychologow-potrzeba-nam-spojrzenia-chrystusa