W Niedzielę Wielkanocną na Placu św. Piotra o godz. papież Franciszek odprawił Mszę św. Zmartwychwstania Pańskiego. Obecni byli liczni kardynałowie, biskupi i księża, a cały dziedziniec przed bazyliką św. Piotra wypełniły tłumy wiernych z Rzymu i pielgrzymów z całego świata, których było ponad 100 tysięcy. W czasie tej liturgii Ojciec Święty nie powiedział kazania, gdyż bezpośrednio po niej wygłosi orędzie wielkanocne i udzieli świątecznego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” (Miastu i Światu).
Część pątników przybyła do Wiecznego Miasta w związku z zaplanowaną na przyszłą niedzielę kanonizacją błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II.
Chodźcie i zobaczcie!
— zachęcał papież Franciszek słowami Ewangelii wszystkich wiernych do głębokiego przeżycia radosnej wiadomości o zmartwychwstaniu Pana Jezusa. W orędziu wielkanocnym wygłoszonym dziś z Loggii Błogosławieństw bazyliki św. Piotra, Ojciec Święty odniósł się do sytuacji w najbardziej zapalnych punktach świata, prosząc dla nich o pokój i pojednanie. Udzielił też świątecznego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” (Miastu i Światu).
Publikujemy pełny tekst wielkanocnego orędzia Franciszka:
„Chrystus zmartwychwstał, chodźcie i zobaczcie!”
Drodzy bracia i siostry, Dobrych świąt Zmartwychwstania Pańskiego!
W Kościele na całym świecie rozbrzmiewa wieść anioła przekazana kobietom: „Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał… Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał” (Mt 28,5-6).
Jest to kulminacja Ewangelii, jest to Dobra Nowina w pełnym tego słowa znaczeniu: Jezus ukrzyżowany zmartwychwstał! Wydarzenie to tkwi u podstaw naszej wiary i naszej nadziei: gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, to chrześcijaństwo straciłoby swoją wartość; cała misja Kościoła wyczerpałaby swój pęd, bo stąd ona wyszła i nieustannie wychodzi. Orędzie jakie chrześcijanie wnoszą w świat jest następujące: Jezus, Miłość wcielona umarł na krzyżu za nasze grzechy, ale Bóg Ojciec wskrzesił Go i uczynił Panem życia i śmierci. W Jezusie miłość zwyciężyła nad nienawiścią, miłosierdzie nad grzechem, dobro nad złem, prawda nad kłamstwem, życie nad śmiercią.
Dlatego mówimy wszystkim: „chodźcie i zobaczcie!”. W każdej ludzkiej sytuacji, naznaczonej słabością, grzechem i śmiercią, Dobra Nowina jest nie tylko słowem, ale jest świadectwem miłości bezinteresownej i wiernej: jest wyjściem z siebie, aby udać się na spotkanie drugiego i być blisko tych, którzy zostali zranieni przez życie, jest dzieleniem się z tymi, którzy nie mają tego, co niezbędne do życia, to trwanie u boku tych, którzy są chorzy, starzy lub wykluczeni… „Chodźcie i zobaczcie!”. Miłość jest silniejsza, Miłość daje życie, Miłość sprawia, że na pustyni rozkwita nadzieja.
Z tą radosną pewnością w sercu zwracamy się dziś do Ciebie, Zmartwychwstały Panie!
Pomóż nam Ciebie szukać, abyśmy wszyscy mogli Ciebie spotkać, wiedzieć, że mamy Ojca i nie czuć się jak sieroty; abyśmy mogli Ciebie kochać i adorować.
Pomóż nam w pokonaniu plagi głodu, spotęgowanej przez konflikty i ogromne marnotrawstwo, którego często jesteśmy współuczestnikami.
Uczyń nas zdolnymi do chronienia bezbronnych, zwłaszcza dzieci, kobiet i osób starszych, niekiedy uczynionych przedmiotem wyzysku i pozostawionych samymi sobie.
Spraw, abyśmy mogli uzdrowić braci dotkniętych epidemią wirusa Ebola w Gwinei Konakry, Sierra Leone i Liberii oraz dotkniętych wieloma innymi chorobami, które rozprzestrzeniają się także z powodu zaniedbań i skrajnego ubóstwa.
Pociesz tych, którzy nie mogą dziś świętować Zmartwychwstania Pańskiego ze swoimi bliskimi, ponieważ zostali niesprawiedliwie wyrwani spośród tych, których kochają, jak wiele osób, kapłanów i świeckich, które zostały uprowadzone w różnych częściach świata.
Pociesz tych, którzy, którzy opuścili swoją ojczyznę i wyemigrowali do miejsc, w których mogą mieć nadzieję na lepszą przyszłość, godne życie i nierzadko na swobodne wyznawanie swojej wiary.
Prosimy Ciebie chwalebny Jezu, spraw, by ustały wszelkie wojny, wszystkie nienawiści małe i duże, stare lub nowe!
Błagamy Ciebie zwłaszcza za Syrię, aby osoby cierpiące z powodu konfliktu mogły otrzymać niezbędną pomoc humanitarną, a jego strony nie używały już siły, by siać śmierć, zwłaszcza wobec bezbronnej ludności, ale aby miały odwagę wynegocjowania oczekiwanego nazbyt długo pokoju!
Prosimy Ciebie, byś pocieszył ofiary bratobójczej przemocy w Iraku i wspierał nadzieje wzbudzone wznowieniem negocjacji między Izraelczykami a Palestyńczykami.
Błagamy Ciebie, by nastał kres walk w Republice Środkowoafrykańskiej i ustały okrutne zamachy terrorystyczne w niektórych częściach Nigerii oraz przemoc w Sudanie Południowym.
Prosimy Ciebie, aby w Wenezueli serca skłoniły się ku pojednaniu i braterskiej zgodzie.
Prosimy Cię, niech Twoje Zmartwychwstanie, które obchodzimy w tym roku wspólnie z Kościołami posługującymi się kalendarzem juliańskim, oświeci i natchnie pokojowe inicjatywy w Ukrainie, aby wszystkie zainteresowane strony, wspierane przez wspólnotę międzynarodową, pojęły każdy wysiłek, mający na celu zapobieżenie przemocy i budowanie przyszłości Kraju w ducha jedności i dialogu.
Modlimy się Panie za wszystkie narody ziemi: Ty, który zwyciężyłeś śmierć, daj nam Twoje życie, obdarz nas Twoim pokojem!
ZOBACZ FILM Z WYGŁOSZONYM PRZEZ PAPIEŻA ORĘDZIEM:
svl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/192198-wielkanocne-oredzie-franciszka-mocny-apel-o-pokoj-na-ukrainie-i-calym-swiecie-zobacz-wideo