Skąd Instytut Pileckiego wziął dane o tym, że jednostka por. Maksymiliana Sznepfa „zatrzymała 22 osoby, z których część nigdy nie wróciła do domu”? Sprawie ponownie przyjrzał się prof. Sławomir Cenckiewicz. „Wróciłem do starych bolszewickich lektur MON/WIH… Zobaczcie!” - napisał w serwisie X.
Kilka dni temu były dyrektor Wojskowego Biura Historycznego i były członek kolegium IPN, który ma zostać szefem BBN po zaprzysiężeniu prezydenckim dr. Karola Nawrockiego, opublikował ważną analizę, odnosząc się tym samym do głośnej i oburzającej sprawy przemilczenia przez Instytut Pileckiego udziału Maksymiliana Sznepfa w Obławie Augustowskiej.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Ważna analiza. Prof. Cenckiewicz prześwietla sprawę Maksymiliana Sznepfa: Sowieckie odznaczenie otrzymał w czerwcu 1945 r.
Instytut Pileckiego, „22” i Sznepf
Prof. Cenckiewicz wrócił teraz do kwestii podanej przez Instytut Pileckiego (w skasowanych już wpisach) liczby „22”.
Wciąż zastanawiam się nad tym magikiem, który w imieniu Instytutu Pileckiego podał tę liczbę 22 osób „które nigdy nie wróciły do domu” za sprawą por. Sznepfa i jego macierzystego 1.PPP uczestniczącego w Obławie Augustowskiej w lipcu 1945 r. I wróciłem do starych bolszewickich lektur MON/WIH… Zobaczcie!
— napisał historyk w serwisie X.
Najpierw po latach przejrzałem sobie raz jeszcze monografię 1.PPP, ale dzieje kończą się na operacji berlińskiej… więc klops! Dodać warto, że w tej książce Maksymilian Sznepf jest wspomniany! Ale później wróciłem do dużej monografii komunistycznej 1.DP im. T. Kościuszki (1.PPP był jego częścią), autorstwa legendy komuny historycznej - płk. Kazimierza Sobczaka, bo pamiętałem, że rozdział ostatni tej książki był poświęcony walce LWP i Sowietów z polskim podziemiem niepodległościowym. A „kościuszkowcy” po powrocie z Berlina utopili we krwi Podlasie, Suwalszczyznę i część Mazowsza, więc pomyślałem, że się pochwalą Obławą
— czytamy.
No i się nie pomyliłem. Pochwalili się! Komunista Sobczak zamieścił nawet (podlegało to weryfikacji i generalnie potwierdziło się w dokumentach - ale to teraz nie jest istotne) tabelę statystyczną z której wynika, że w okresie od czerwca do września 1945 roku 1.PPP zamordował 45 polskich partyzantów z AK/NZW a 271 aresztował! W samym lipcu 1945 r. czyli podczas Obławy, 1.PPP zatrzymał 86 partyzantów, zaś 37 zamordował! Oczywiście skala ofiar działania całej 1.DP w tym czasie jest znacznie większa!
— wypunktował prof. Cenckiewicz, przedstawiając dane.
Skąd więc wzięliście w Instytucie Pileckiego te „22 osoby”, o których napisaliście jak Sowieci o „zaginionych” z Katynia, że „nie wrócili do domu”?
— spuentował - pytaniem - przyszły szef BBN, przypominając jednocześnie o tym, że odznaczenie - Order Wojny Ojczyźnianej - które nosił Maksymilian Sznepf, otrzymał od Sowietów w czerwcu 1945 r. na mocy rozkazu nr 666.
UJAWNILIŚMY nowe informacje
Przypomnijmy także, że dr Piotr Gontarczyk ujawnił na antenie Telewizji wPolsce24 akta personalne Maksymiliana Sznepfa zgromadzone przez komunistyczny wywiad. Wynikają z nich nowe fakty dotyczące uczestnika zbrodniczej Obławy Augustowskiej.
Jednocześnie polecamy komentarz prof. Andrzeja Nowaka na łamach portalu wPolityce.pl!
olnk/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/735509-skad-liczba-22-przy-sznepfie-prof-cenckiewicz-punktuje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.