16 lipca 1863 roku pod wsią Szygi w okolicy Różana, malowniczego miasteczka nad Narwią, miała miejsce bitwa pomiędzy kilkusetosobowym oddziałem Powstańców dowodzonych przez kpt. Józefa Trąmpczyńskiego i wojskami rosyjskich zaborców. Mimo bohaterskiej postawy polscy żołnierze zostali pokonani, pozostawiając na polu bitwy ok. 80 zabitych i kilkudziesięciu rannych.
Może nigdy nie dowiedziałbym się o tej potyczce, która przecież była jedną z wielu w trakcie Powstania Styczniowego, gdyby nie pamięć o niej zachowana przez ponad 160 lat przez okolicznych mieszkańców, wśród których żyją potomkowie tych, którzy przed laty poszli „w bój bez broni”, walcząc o tak drogą naszemu narodowi wolność. Ta pamięć została utrwalona w niedzielę 13 lipca br. dzięki zaangażowaniu grupy mieszkańców Różana i okolic. Postanowili oni na miejscu bitwy postawić pomnik upamiętniający jej bohaterów. W tym celu założyli Społeczny Komitet Budowy Pomnika Powstańców Styczniowych, zgromadzili, dzięki ofiarności lokalnego społeczeństwa oraz wsparciu władz Różana odpowiednie środki i zorganizowali 13 lipca odsłonięcia tego monumentu która, jestem przekonany, zapisze się złotymi zgłoskami w pamięci jej uczestników.
Zgodnie z polską tradycją, uroczystość rozpoczęła się od polowej mszy świętej odprawianej przez księży z okolicznych parafii pod przewodnictwem księdza kapelana płk. Tomasza Szeflińskiego. Były poczty sztandarowe: NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, Ochotniczych Straży Pożarnych, stowarzyszenia Piłsudczyków, harcerzy oraz okolicznych szkół i środowisk patriotycznych. Była grupa rekonstrukcyjna, w której szczególne wrażenie na mnie zrobiły panie ubrane w popowstaniowe żałobne suknie. Byli goście wyjątkowi, potomkowie rodzin poległych powstańców, byli przedstawiciele władz, a wśród nich poseł na Sejm RP Marcin Grabowski, była młodzieżowa orkiestra złożona z uczniów różańskich szkół i lokalny chór. Przede wszystkim zaś było kilkuset mieszkańców Różana i okolicznych wsi, którzy tłumnie przybyli na tę piękną uroczystość. Wszystkich zainteresowanych jej przebiegiem zapraszam na stronę internetową: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Powstańców Styczniowych - Różan 2024.
Można by zadać pytanie dlaczego o tym piszę. Otóż uczestnicząc w tym wielkim święcie lokalnego patriotyzmu, uświadomiłem sobie kolejny raz, gdzie bije prawdziwe serce Polski, gdzie mieszkają Polacy, którzy 1 czerwca 2025 r pokazali, jakiej chcą Ojczyzny i przy pomocy kartki wyborczej zapoczątkowali nowy rozdział w historii naszego kraju. Takich skromnych ludzi, bogatych sercem i pamięcią o sprawach ważnych, jest w Polsce wielu. To oni - a nie tzw, wielkomiejskie „elity”, dla których największą wartością jest własny byt materialny i pogarda dla ludzi prostych – są solą tej ziemi i to z nich odradza się Polska naszych marzeń.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/735129-bitwa-pod-szygami-powstal-pomnik-upamietniajacy-bohaterow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.