Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego pojawiła się okolicznościowa iluminacja z okazji Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
CZYTAJ TAKŻE: 82. rocznica pacyfikacji Michniowa. Prezydent Duda: „Miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie”
We wpisie opublikowanym na platformie X, do którego dołączono zdjęcie ukazujące iluminację, podkreślono, że Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej upamiętnia pacyfikację świętokrzyskiej wsi Michniów. 12 lipca przypada 82. rocznica zbrodni.
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w 2017 r. Upamiętnia pacyfikację świętokrzyskiej wsi Michniów, przeprowadzoną przez niemieckich okupantów w dniach 12–13 lipca 1943 r. w ramach represji za pomoc udzielaną przez jej mieszkańców żołnierzom Armii Krajowej
— czytamy.
Wieś była zapleczem dla struktur podziemia – zapewniała noclegi, pożywienie, informacje, środki transportu, a także ludzi – wielu chłopów walczyło z bronią w ręku. Skalę tej współpracy znali Niemcy. Gdy od 1942 r. zaczęły się nasilać przypadki sabotażu, odmowy kontyngentów i unikania robót przymusowych, niemiecka okupacyjna administracja zdecydowała się na stosowanie brutalnych represji. Miały złamać opór i wymusić posłuszeństwo.
Do jednej z najokrutniejszych pacyfikacji doszło 12 i 13 lipca 1943 roku w Michniowie (Świętokrzyskie). Niemieccy policjanci z kilku formacji otoczyli wieś, wyselekcjonowali mężczyzn podejrzanych o współpracę z podziemiem, których następnie spalono żywcem w stodołach i oborach. Dokonano brutalnych przesłuchań, skradziono dobytek, a wiele osób wywieziono na roboty przymusowe.
Terror był selektywny i jednocześnie totalny. Były przesłuchania, egzekucje, kradzież mienia, deportacje i ostatecznie – zniszczenie całej wsi
— zaznaczył w rozmowie z PAP dr Tomasz Domański z IPN.
13 lipca – po ataku oddziałów zgrupowania AK Jana Piwnika „Ponurego” na niemiecki pociąg – Niemcy wrócili do Michniowa.
Celem było fizyczne wyniszczenie każdego, kto tam pozostał. Morderstwa odbywały się chaotycznie, ale ich rezultat był jednoznaczny: zagłada społeczności
— powiedział historyk. Tego dnia zginęły m.in. kobiety, dzieci i osoby starsze.
Łącznie w wyniku dwudniowej akcji śmierć poniosły 204 osoby.
Michniów nie był największą pacyfikacją – w Skłobach w 1940 r. zginęło 265 osób – ale skala okrucieństwa i kompletne zniszczenie miejscowości uczyniły go symbolem męczeństwa wsi
— wyjaśnił historyk IPN.
kk/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/734913-dzien-walki-i-meczenstwa-wsi-polskiej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.