Instytut Pamięci Narodowej opublikował stanowisko odnośnie do skandalu jaki miał miejsce na polskim cmentarzu w Miednoje. Rosyjskie władze zbezcześciły pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej usuwając z niego ważne symbole. „To nie tylko akt wandalizmu sankcjonowanego przez władze rosyjskie, lecz również brutalne uderzenie w pamięć o polskich ofiarach Zbrodni Katyńskiej” - czytamy w komunikacie IPN.
Skandal na polskim cmentarzu w Miednoje
Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował wczoraj, że pomnik zamordowanych polskich jeńców - ofiar zbrodni katyńskiej, który znajduje się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje w Rosji został zdewastowany. Na podstawie decyzji Prokuratury Obwodu Twerskiego z pomnika cmentarnego skuto płaskorzeźbę orderu Krzyża Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyża Kampanii Wrześniowej 1939.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosjanie zdewastowali pomnik ofiar zbrodni katyńskiej w Miednoje! „Władze kompleksu cmentarnego na polecenie lokalnej prokuratury”
W opublikowanym dzisiaj oświadczeniu Instytut Pamięci Narodowej podkreślił, że:
Instytut Pamięci Narodowej stanowczo potępia bulwersujący akt dewastacji, którego dopuściły się władze Federacji Rosyjskiej wobec Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje. Na polecenie Prokuratury Obwodu Twerskiego usunięto płaskorzeźby przedstawiające Order Virtuti Militari i Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939. To nie tylko akt wandalizmu sankcjonowanego przez władze rosyjskie, lecz również brutalne uderzenie w pamięć o polskich ofiarach Zbrodni Katyńskiej
— przekazano.
CZYTAJ TAKŻE: IPN odpowiada na żądania Sikorskiego. „Za opiekę nad cmentarzem w Miednoje odpowiada polski rząd”; „Minister konfabuluje”
Na cmentarzu spoczywa wielu pomordowanych Polaków i jest to bezpośredni atak władz rosyjskich na pamięć o naszych bohaterach.
W Miednoje spoczywa 6 300 funkcjonariuszy Policji Państwowej oraz innych służb II Rzeczpospolitej, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku na podstawie decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. Zostali oni uznani przez Stalina i Berię za nieprzejednanych wrogów Związku Sowieckiego – ludzi, których należało fizycznie unicestwić. Bezprecedensowy akt wandalizmu, jakim jest niszczenie elementów polskiego cmentarza, to bezpośredni zamach na pamięć o bohaterach wiernych przysiędze państwowej, który stanowi symboliczną kontynuację przemocy stosowanej przez sowiecki aparat terroru.
— podano.
IPN przypomniał, że Rosja wiele razy szargała dobre imię polskich oficerów.
Już po raz kolejny Federacja Rosyjska próbuje zatrzeć pamięć o polskich obywatelach, ofiarach Zbrodni Katyńskiej, pogrzebanych przez sowiecką Rosję w nieoznakowanych dołach śmierci. Przez dekady przypisując tę zbrodnię Niemcom i fałszując historię w ramach zaplanowanej dezinformacji. Dziś, poprzez odbieranie im należnego upamiętnienia, na jakie zasłużyli jako obywatele wolnej i suwerennej Rzeczpospolitej.
— czytamy w komunikacie.
W oświadczeniu podkreślono, że nad tą sprawą nie można przejść do porządku dziennego.
Instytut Pamięci Narodowej, który od lat dokumentuje i bada Zbrodnię Katyńską, upowszechnia wiedzę o niej i dba o międzynarodowe uznanie prawdy historycznej, nie może pozostać obojętny wobec takiego aktu agresji. Jednocześnie IPN stanowczo sprzeciwia się próbom instrumentalnego wykorzystywania naszej instytucji w bieżących sporach politycznych, co znajduje wyraz w ostatnich wypowiedziach przedstawicieli najwyższych władz państwowych Rzeczpospolitej
— przekazał IPN.
Walka o pamięć o polskich bohaterach zamordowanych przez Rosję sowiecką jest polską racją stanu i wymaga współpracy ponad podziałami.
Instytut Pamięci Narodowej jest gotowy do pełnej współpracy z właściwymi organami państwa polskiego, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych, aby przeciwdziałać podobnym aktom w przyszłości oraz doprowadzić do naprawienia powstałych szkód. Pamięć o ofiarach Katynia wymaga powagi, odpowiedzialności i wspólnotowego działania a nie doraźnych oskarżeń, rozmywających odpowiedzialność instytucji państwowych, co może zostać wykorzystane przez wrogą Polsce rosyjską propagandę.
— podano.
Apel IPN o współpracę ponad podziałami
IPN zaapelował do rządu o natychmiastowe działanie.
Oczekujemy niezwłocznego podjęcia zdecydowanych kroków przez państwo polskie, na podstawie i w granicach prawa polskiego oraz umów międzynarodowych. Oczekujemy działań, które doprowadzą do pełnego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz naprawienia dokonanych zniszczeń. Pamięć o naszych bohaterach i ich godne upamiętnienie są ponad partykularnymi interesami, kalkulacjami partyjnymi i doraźną walką polityczną.
— czytamy.
IPN zaapelował także do Polaków. Walka o pamięć pomordowanych, to nasz narodowy obowiązek.
Jeśli dziś wspólnie nie upomnimy się o szacunek dla pomordowanych Polaków, przegramy jako ich rodacy – jako spadkobiercy ich służby i trudu, z których wyrastała niepodległa Polska
— zakończył IPN.
xyz/PAP/IPN
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/730199-stanowisko-ipn-u-ws-dewastacji-na-cmentarzu-w-miednoje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.