224 lata temu, 14 marca 1801 roku, zmarł Ignacy Krasicki książę biskup warmiński i arcybiskup gnieźnieński. Dziś jest najbardziej znany jako pisarz, autor bajek i poematów. Był jednak również politykiem, historykiem, wydawcą czasopism i autorem pierwszego polskiego słownika encyklopedycznego. Za pamięć o dziedzictwie, dokonaniach i dziełach XBW odpowiada Fundacja jego imienia, która zajmuje się też promocją dobrych praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, a także wspomaganiem rozwoju gospodarczego Polski.
Ignacy Krasicki, książę polskich poetów
Ignacy Błażej Franciszek Krasicki herbu Rogala urodził się 3 lutego 1735 r., zmarł 14 marca 1801 r. Został pochowany w podziemiach berlińskiej archikatedry św. Jadwigi Śląskiej, którą w 1774 r. współkonsekrował. W 1829 r. jego prochy zostały przeniesione do archikatedralnej bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie. Był jednym z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia, który zyskał przydomek „księcia poetów polskich”. Od 1767 r. był biskupem warmińskim, a od 1795 r. arcybiskupem gnieźnieński. Posiadał tytuły; księcia sambijskiego, hrabiego Świętego Cesarstwa Rzymskiego, był prezydentem Trybunału Głównego Koronnego w Lublinie (1765 r.), proboszczem przemyskim, kustoszem kapituły katedralnej lwowskiej (1765 r.), poetą, prozaikiem i publicystą, a także encyklopedystą i kawalerem maltańskim zaszczyconym Krzyżem Devotionis.
Ten krótki akapit, to tylko cześć historii życia jednej z najwybitniejszych postaci Rzeczpospolitej. Zachęcamy do dłuższej, kolejnej już opowieści pt. „Inżynier ludzkich dusz”, którą przygotował Jacek Zalewski, wieloletni dziennikarz, publicysta i komentator, od blisko ćwierć wieku związany z dziennikiem „Puls Biznesu”.
Ignacy Krasicki 1801 – 2025. Inżynier dusz ludzkich
Niedawno, 2 lutego, obchodziliśmy 290. rocznicę urodzin Ignacego Krasickiego. Jubileusz ten upamiętniliśmy tekstem pt. „Ignacy Krasicki. Muza nie da umrzeć mężom godnym chwały”, który można przeczytać na stronie fundacji
Działania Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego
Naszym najważniejszym celem, jako Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, pozostaje ten, który od zawsze przyświecał naszemu patronowi – realizacja działań związanych ze wspieraniem polskiego dziedzictwa narodowego – mówi Urszula Jóźwiak, dyrektor generalna fundacji. - Wśród celów działania fundacji jest także wspomaganie rozwoju gospodarczego Polski oraz promocja dobrych praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu.
Jednym z ostatnich, a przy tym najważniejszych działań fundacji, była organizacja IV Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa, który odbył się 29 stycznia 2025 r. Kongres od lat stanowi platformę dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim tegorocznego wydarzenia były zmiany cywilizacyjne zachodzące na świecie i roli UE w tych historycznych przemianach. Kongres ESG otrzymał Patronat Polskiej Prezydencji w Radzie EU i Komisji Europejskiej, a także ministerstw rolnictwa i rozwoju wsi, klimatu i środowiska, infrastruktury a także rozwoju i technologii. Partnerem honorowym wydarzenia był także Rzecznik Praw Obywatelskich.
Spotkania liderów w Galerii Delfiny
Fundacja działa też aktywnie w obszarze kultury i sztuki, od lat wspiera młodych artystów z Polski i ze Wschodu. W Galerii Delfiny na wzór obiadów czwartkowych, organizowanych w połowie XVIII wieku, których nie tylko uczestnikiem, ale też współorganizatorem był biskup Krasicki, z inicjatywy fundacji odbywają się spotkania liderów gospodarczych, politycznych i artystów podczas wernisaży i spotkań poświęconych kulturze, sztuce i polityce. Gośćmi tego miejsca są najwybitniejsi przedstawiciele świata sztuki, władz państwowych, dziennikarze i publicyści. Od kliku lat organizowane są w tym miejscu tzw. „Spotkania w Galerii” – jest to cykl wydarzeń poświęconych kulturze oraz najnowszej historii naszego kraju”.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/historia/723757-224-lata-temu-zmarl-ignacy-krasicki
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.